www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Wah Pentru Rack Controlabil Midi


dHeinrich
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

N-a ieșit, fir-ar să fie.... :(

Dar nu din alt motiv decât pentru că n-am avut timp deloc. Am facut cablajul, dar așa a rămas. N-am apucat să-l plantez și să trec la probe. Fir-ar al dracului de timp care e atât de limitat și, atunci când am o fărâmă liberă apar alții care ma roagă să-i ajut cu câte ceva (d-ale electronicii...), așa că eu cad mereu pe ultimul loc pe lista mea de priorități :)

Zic unii că, în mod normal, ar trebui să învaț să mai spun și "NU", dar mi-e greu....

Te țin oricum la curent cu rezultatul, pentru că o să ajung eu și la un rezultat, mai devreme sau mai tarziu... Sper... :)

Link to comment
Share on other sites

V 1.1 ?? 8 voiceing-uri ?? Pfuai de mine.... Foarte fain !!! La mai mare !!! Te-ai gandit sa implementezi si altfel de variatie pentru pedala. La asta pe care l-am facut eu, creatorul a gandit variatie liniara, logaritmica, dubla si tripla. Sincer nu-mi dau seama cat de utile sint dar, pentru cateva (zeci) de linii de cod in plus poate merita facut. Uite cum particip si eu la proiectul tau, .... cu ideile furate de la altii.... :lol:

 

A propos de "hai messu-le", vrei sa ma incurajezi sau sa ma oftici ? :)

:respect:

Cred ca o sa ma gandesc sa-l vand p-al meu si sa cumpar unul, de-a gata, de la tine. Cred ca e cea mai scurta cale...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Overdrive, poti sa ma si scuipi, ca ai tot dreptul dupa ce mi-ai oferit atatea informatii, insa wah-ul meu e inca in acelasi fel/hal. Sint varza cu timpul, cu capul , ....cu toate. N-am avut timp de mai nimic, asa ca n-am inaintat deloc. Ma mir c-am mai apucat, un pic, sa cant in ultima vreme. Culmea... Noroc cu oamenii din jurul meu care insista pana cand cedez... :)

Daca ma intrebi daca vreau un wah ca sa ma joc cu el, e ca si cum ai intreba un copil daca vrea bomboane !! :) Sigur c-as vrea !! Daca crezi ca ai incredere sa-mi dai o placa, in drive test, defapt in "overdrive test" :respect: o accept cu placere (mananci calule ovaz?) Eventual imi lasi un contact mai direct decat forumul si discutam mai multe detalii.

In sfarsit, oricum ar fi, iti multumesc mult pentru bunavointa !

Link to comment
Share on other sites

Wah rack midi test pcb de vinzare!50E ca pentru Craciun!Se alimenteaza cu 9VAC si are true bypass , 8 tipuri de voicing .Se poate selecta midi on/off , volumul de wah in limitele +- 10 dB , depth-ul in 127 pasi , si se poate selecta tipul de depth ( cu pedala jos sau sus ) si canalul midi la care raspunde.

post-117-0-95095900-1355845393_thumb.jpg

post-117-0-25828200-1355845422_thumb.jpg

post-117-0-63068200-1355845434_thumb.jpg

post-117-0-94094400-1355845455_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nu vrei să-ţi proiectez un cablaj mai frumos? Moca.

 

Da, ca electronii o sa se sperie si o sa fuga! :D:respect:

 

Wah rack midi test pcb de vinzare!50E ca pentru Craciun!Se alimenteaza cu 9VAC si are true bypass , 8 tipuri de voicing .Se poate selecta midi on/off , volumul de wah in limitele +- 10 dB , depth-ul in 127 pasi , si se poate selecta tipul de depth ( cu pedala jos sau sus ) si canalul midi la care raspunde.

 

Dan, felicitari!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ba, ca sa fiu sincer, mie nu mi se pare ca arata deloc rau (nu c-ar sustine cineva asta). Poate vreo doua traversari mai imbarligate...

Altfel, desigur ca orice poate fi imbunatatit si un cablaj dublu dublu strat (cu solder mask si treceri metalizate) e mai fain. Dar s-ar putea ca si pretul de realizare sa fie mai "fain" :)

Poate totusi ii vine randul si unui cablaj mai aratos si cred ca oferta lui @rata_sb e foarte frumoasa :) Deocamdata, dupa cum spune creatorul, e doar de proba. Poate se mai adauga ceva pe el. Poate o functie de autowah, ceva...

Subscriu total, insa, la partea cu felicitarile !

:respect:

Link to comment
Share on other sites

Mess-ule deja trebuie sa te iau partener cu atributii la dezvoltare proiecte. :headbang:

Oricand cu toata placerea ! :)

 

Acum, ca sa dicutam un pic mai la subiect mi-am permis sa-ti fac sugestia din urmatoarele doua motive:

-unu: cred ca doresti sa faci din acest produs, unul comercial (eu unul, fara sa fiu lovit de vreun patriotism deosebit, mi-as dori sa vad produse de genul asta pe care sa scrie Fabricat in Romania) sa aibe preturi accesibile si sa fie de toata isprava. Foarte SINCER !!! Si in ideea asta ma gandesc ca vor aparea multi care sa intrebe: "da' autowah nu are ? hmmm,.... pacat"

-doi: m-am gandit ca, la cat de mare e uC-ul ala, e imposibil sa nu ai vreun port cu ADC la dispozitie, pe care sa implementezi functia de autowah. Mai ales ca probabil ca o sa poti sa folosesti o parte din codul deja scris si practic e doar un upgrade. Dar nu ma mai lungesc cu presupunerile, ca tu stii stii exact cum e.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Overdrive, asta seara, intre doua treburi, m-a apucat "ceva" si am plantat PCB-ul si am facut ansamblurile LDR plus LED. Eu zic ca deja fac progrese substantiale :D.

In cateva luni cred ca ajung si la probe ...

Intre timp am observat ca n-am tensiune simetrica in wah, asa ca o sa trebuiasca s-o "inventez" si p-aia...

post-3281-0-29734600-1361986474_thumb.jpg

Edited by Messu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aaaa, nu. Nu vreau sa fac improvizatie chiar din orice. Merg pe alimentare diferentiala, dar, a propos, m-am uitat pe fisa de la ICL7660 si nu duce decat vreo10-12 v. Nu exista vreo varianta mai generoasa, care sa-mi duca 15v in siguranta... ??

Stiu ca ICL7660 se poate monta in cascada, dar....parca n-as face asa daca exista alternativa....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.