www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Caut Profesor De Chitara Din Iasi.


Maltaker
 Share

Recommended Posts

Petran Paveliuc,Intra pe Pm sa-ti dau datele private daca vrei,e un prof foarte bun,organizeaza concerte cu elevii de 2-3 ori pe an, se ocupa de promovarea formatiilor elevilor,etc;are conservatorul la activ si multe alte studii,deci daca vrei te invata si partea de teorie,nu numai de chitara(mie in compozitie mi-a ajutat enorm).e cam cel mai bun din iasi,insa si pretul e pe masura.citesti mai multe aici:http://petranpaveliuc.ro/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

videoclipurile te invata doar melodiii, nici macar complete.

 

N-as zice. Sau cel putin, n-as generaliza. Ai incercat videoclipurile lui justinguitar pe YouTube? Ai vazut cursul lui Steve Krentz, "Learn and Master Guitar"? Eu una am dat de tot felul de chestii interesante prin filmuletele astea (explicate chiar foarte bine, dupa parerea mea). Evident, nu sunt astea singurele variante, dar asta mi-o venit in cap acum. Sunt si filmulete bune, si filmulete mai putin bune, insa trebuie sa stai sa cauti si sa ai rabdare. Nu-ti place unul, mai cauta, mai uita-te si la unul, si la altul, ceva-ceva tot trebuie sa iasa.

 

Vointa (cu tona) iti trebuie oricum, fie ca decizi sa iei lectii de la un profesor sau de pe net.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Ideea este ca atunci cand esti incepator(vorbesc din proprie experienta) ti se pare ca faci ceva corect si nu sesizezi exact unde gresesti si inveti asa.Un profesor are urechea formata,mai multa experienta si iti arata exact unde gresesti si ce sa faci.Poti sa te obisnuiesti cu o panatie gresita la alternate picking fara sa-ti dai seama,iar ulterior iti va fi foarte greu sa te dezobisnuiesti.Oricum,daca vrei sa inveti singur cel mai important sfat e METRONOMUL,pentru ca e cea mai buna cale sa te inveti cu ritmul,(la bpm mic) dar si cu tehnica invatata de pe net :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ideea este ca atunci cand esti incepator(vorbesc din proprie experienta) ti se pare ca faci ceva corect si nu sesizezi exact unde gresesti si inveti asa.Un profesor are urechea formata,mai multa experienta si iti arata exact unde gresesti si ce sa faci.Poti sa te obisnuiesti cu o panatie gresita la alternate picking fara sa-ti dai seama,iar ulterior iti va fi foarte greu sa te dezobisnuiesti.Oricum,daca vrei sa inveti singur cel mai important sfat e METRONOMUL,pentru ca e cea mai buna cale sa te inveti cu ritmul,(la bpm mic) dar si cu tehnica invatata de pe net :)

Daca am spus in titlu ca eu caut profesor, atunci inseamna ca nu vreau sa fac singur :\... si totusi, de unde iau un metronom? :D

Link to comment
Share on other sites

De la magazin.

 

Ori iei de la magazin, ori folosesti ce găsesti pe net, ori iei o aplicaţie pe telefon dacă îţi suportă telefonul, ori îl foloseşti pe cel inclus într-un DAW sau alt software de genul. Sunt o gramada de surse care pot face ţaca-ţaca.

 

E foarte bine să-ţi găseşti un profesor. Sunt de acord că internetul te poate bulversa. Sunt multe informaţii utile, iar daca îţi este greu să le cerni de cele inutile, te bulversează. Ideea e să găseşti un profesor care să îţi placă şi să îi şi placă ce face. Cum spuneai de profesorul care te invăţa cântece bisericeşti. Pentru a intelege instrumentul şi a-ţi dezvolta urechea, este acelaşi lucru dacă înveţi să cânţi cântece bisericeşti, manele sau rock. Ba chiar mi se pare mai util să ai o arie cât mai mare de genuri muzicale pe care le poţi cânta.

 

Dar cel mai important mi se pare să-ţi facă plăcere să cânţi. Odată ce îţi place foarte mult instrumentul ăsta, mai mult de două mâini şi o chitară nu-ţi trebuie pentru a-i descoperi tainele. N-ai nevoie nici de profesori, nici de teorie muzicală, nici de lecţii. Odată ce cânţi mult, începi să auzi ce sună bine, ce sună prost, începi să descoperi singur game, acorduri, moduri, tehnici. E mai anevoioasă treaba asta, profesorul sau lecţiile te ajută să "cut corners", dar cred că e cea mai bună soluţie.

Edited by 'mnezãu
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Thanks, dar acum ar fi o problema cu scoala , sunt in a opta, acum mie si mai greu cu chitara, nu prea am timp...doar in weekend mai zdrangan si eu ceva...

Cred ca voi merge la Petran :D, am si cateva cunostiinte care merg la el.

Sa nu te lasi din cauza scolii,eu is a 12-a- am de dat bac si examen la facultate-dar tot imi gasesc macar 1 ora pe zi libera,cel mai important cand esti constrans de orar este sa-ti gasesti acolo o jumate de ora/o ora in care sa studiezi(de preferat cu metronomul),pentru ca altfel iti pierzi tehnica:).Zdranganeala las-o pe weekend daca n-ai timp-din nou vb din proprie experienta,din aproape 6 ani de chitara cred ca 1 a fost de pauze,ceea ce m-a tras mult in jos

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa nu te lasi din cauza scolii,eu is a 12-a- am de dat bac si examen la facultate-dar tot imi gasesc macar 1 ora pe zi libera,cel mai important cand esti constrans de orar este sa-ti gasesti acolo o jumate de ora/o ora in care sa studiezi(de preferat cu metronomul),pentru ca altfel iti pierzi tehnica:).Zdranganeala las-o pe weekend daca n-ai timp-din nou vb din proprie experienta,din aproape 6 ani de chitara cred ca 1 a fost de pauze,ceea ce m-a tras mult in jos

L-am sunat pe Petran si am aflat ca nu mai sunt locuri :\, imi poti recomanda pe altcineva? :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.