www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Electrica Este Mai Usoara?


Guest gamebit
 Share

Recommended Posts

Daca LP-urile nu te fac sa te simti confortabil in acut atunci de ce cei din mariile formatii au avut astfel de chitari?Vreau sa-mi cumpar alta chitara ca sa nu ma mai chinui atunci cand cant.cand vad ca in acut ma jeneaza si mai e si grea imi piere tot cheful sa mai cant.

 

Daca problema ta este accesul la tastele superioare, nu vad de ce ai alege LP. De ce aleg marii chitaristi LP-uri? Pentru ton, pentru ca nu-i deranjeaza forma, etc. Tot din aceleasi motive pentru care aleg strat-uri sau flying V-uri. Problema cu tastele superioare a fost rezolvata intr-o oarecare masura de SG-uri. Dar daca tu crezi ca ti-ar fi mai confortabil LP-ul, iar motivarea este pentru ca X foloseste, ia-ti.

 

Repet intrebarea anterioara, ce chitara ai? Poate reusim sa identificam ce nu-i in regula la ea.

Link to comment
Share on other sites

Ma referam la forma. Strat, LP, ce forma are chitara.

 

Les Paul-urile au in jur de 4.5 kg.

 

Daca "se merita" (Doamne, cand voi ajunge sa nu mai vad expresia asta???), tine de tine. Daca-ti place "se merita", daca nu-ti place, nu "se merita". Din punctul meu de vedere, e la mintea cocosului, odata ce ti se pare grea o chitara de 3.5 kg, nu vad de ce ai lua una de 4.5 kg. Dar unii sunt mai putin cocosi decat mine...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Problema adevarata nu e daca se merita chitara x sau chitara y de a fi cumparata pentru a-ti face nevoile pe ea (hehe) ... ci merita oare cei care au pretentii de domnisoare si sunt mai ceva ca muierile la maritat cand vine vorba de chitari?... daca vrei sa canti, canti... si sa fim seriosi, toti isi cunosc idolii si chitarile pe care suna bine genul pe care vor sa-l cante... o chitara nu o sa cante de una singura... Exemplu personal... eu cand mi-am luat o chitara nici nu stiam cine era Les Paul ca toti zic de LP sus ... LP jos... si nu stiam mai nimic... stiam ca e potrivita pentru genu meu si atat imi trebuia... Si bine am facut ca nu am stat nehotarat... am luat un fel de cutie misterioasa in care se afla un puzzle catre o comoara incredibila pe care-l descifrezi cu timpul... e minunat sa iei ceva si sa te minunezi de ce poa sa faca... sa nu ai idee si sa afli pe parcurs... cel putin asa vad eu lucrurile... Orice chitara are o gramada de secrete si minunatii care te asteapta... depinde de fiecare in parte sa-si aleaga chitara... toate au personalitatea lor si fiecare ascunde un univers minunat...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fratilor, scuzati-ma pentru ce v-am zis in gind cind am citit topicul. Daca v-ati inecat cu mincarea, my bad. Daca v-ati inecat cu aerul, inseamna ca... well, nevermind.

 

Referitor (ce cuvint idiot!) la relatia dintre greutatea chitarei si sunetul produs de aceasta, am impresia ca bateti cimpii. Nu exista vreo regula care sa zica "ba fraiere, aia grea suna mai bine". Ce-i drept, aia grea v-a atirna, intr-adevar, mai bine decit aia usoara.

 

AlchemyOfDavid zicea ceva de sustain... Davide, sustainul lung nu inseamna neaparat sunet bun, ma.

 

gamebit, tu esti prost? Scuza-mi sinceritatea, dar chiar am impresia ca esti. Greutatea chitarei conteaza doar atunci cind stai cu ea atirnata de git sase ore in sala de repetitii (sau unde stai tu). Daca simti ca te cocoseaza chitara, stai pe skaun. There you go, problem solved.

Accesul la tastele de sus se face in felul urmator: pui piciorul pe ceva mai inalt, pui chitara pe picior Slash-style si ai acces la tastele alea de nu-ti vine sa crezi.

Totusi, cred ca mai ai de exersat in pozitia aia, sa ti se obisnuiasca mina cu locu' strimt.

Link to comment
Share on other sites

In cea mai mare parte copiile de LP sunt grele. Au cel putin 4 kg. Mahonul (lemnul care face LP-ul sa sune a LP) e un lemn destul de greu iar corpul chitarii este masiv.

 

 

Fratilor, scuzati-ma pentru ce v-am zis in gind cind am citit topicul. Daca v-ati inecat cu mincarea, my bad. Daca v-ati inecat cu aerul, inseamna ca... well, nevermind.

 

Referitor (ce cuvint idiot!) la relatia dintre greutatea chitarei si sunetul produs de aceasta, am impresia ca bateti cimpii. Nu exista vreo regula care sa zica "ba fraiere, aia grea suna mai bine". Ce-i drept, aia grea v-a atirna, intr-adevar, mai bine decit aia usoara.

 

AlchemyOfDavid zicea ceva de sustain... Davide, sustainul lung nu inseamna neaparat sunet bun, ma.

 

gamebit, tu esti prost? Scuza-mi sinceritatea, dar chiar am impresia ca esti. Greutatea chitarei conteaza doar atunci cind stai cu ea atirnata de git sase ore in sala de repetitii (sau unde stai tu). Daca simti ca te cocoseaza chitara, stai pe skaun. There you go, problem solved.

Accesul la tastele de sus se face in felul urmator: pui piciorul pe ceva mai inalt, pui chitara pe picior Slash-style si ai acces la tastele alea de nu-ti vine sa crezi.

Totusi, cred ca mai ai de exersat in pozitia aia, sa ti se obisnuiasca mina cu locu' strimt.

Tu erai ala de blestema in gand? Acum totul se explica!

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Expertul ironside nu trebuie sa incepi sa insulti fiindca tu crezi ca le stii pe toate.Tu cand canti la o chitara grea te simti la fel de confortabil ca atunci cand canti pe una usoara?cand conduci o dacie 1310 si un mercedes,ambele sunt la fel de placut de condus?

Link to comment
Share on other sites

Expertul ironside nu trebuie sa incepi sa insulti fiindca tu crezi ca le stii pe toate.Tu cand canti la o chitara grea te simti la fel de confortabil ca atunci cand canti pe una usoara?cand conduci o dacie 1310 si un mercedes,ambele sunt la fel de placut de condus?

 

Da. O chitara nu este mai performanta daca este mai usoara. Comparatia cu Dacia si Mercedes nu isi are rostul aici.

 

Problema ta este ca te-ai apucat de curand de chitara, nu-ti ies acordurile cu bare sau stiu eu ce alta dracie, piesa pe care ai spus-o mai sus si simti nevoia sa dai vina pe ceva. Fiind la indemana, dai vina pe chitara. Ca e grea, ca n-ajungi la taste, etc. Daca vrei sa inveti inveti si pe o scandura cu corzi. E mult mai usor sa gasesti motive decat sa exersezi mai mult.

 

Daca problema ta este una reala, trebuie sa inveti sa pui intrebari, sa oferi informatii. Nu faci un topic "ce chitara e mai usoara?", ai vazut ce raspunsuri ai primit.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Ironside,mai putin cu insultele,esti pe un forum de chitaristi,nu de tigani.Daca vrei sa demonstrezi ceva,o faci in http://forums.rgc.ro/forum/55-inregistrarile-noastre/ sau http://forums.rgc.ro/forum/40-duelul-chitaritilor/ .

 

@Gamebit,Daca vrei accest la taste inalte,Ia o chitara neck-through sau set-in,in niciun caz LES PAUL,care e ditamai bolt on-ul si-ti trebuie ditamai degetele ca sa-l cuprinzi la tastele inalte.Ibanez au niste chitare foarte bune in sensul asta,vezi pe site (si un pic de reclama:Vand eu un mtm2,1300 ron cu griff cu 24 de taste si foarte subtire/rapid :) .Decat sa canti pe nu stiu ce facatura,mai bine nu mai canta,pentru ca o sa-ti formezi o tehnica gresita (nu intru in detalii acum)

 

Care vrea sa ma mai injure,s-o faca in thread-urile de mai sus,altfel nu mai raspund,este ultima oara!!!!

Link to comment
Share on other sites

Decat sa canti pe nu stiu ce facatura,mai bine nu mai canta,pentru ca o sa-ti formezi o tehnica gresita (nu intru in detalii acum)

 

Care vrea sa ma mai injure,s-o faca in thread-urile de mai sus,altfel nu mai raspund,este ultima oara!!!!

 

Eh, tu faci afirmaţii idioate şi după aia nu răspunzi la înjurături. Ce rahat înseamnă asta? Intră în detalii, chiar sunt curios...

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Eh, tu faci afirmaţii idioate şi după aia nu răspunzi la înjurături. Ce rahat înseamnă asta? Intră în detalii, chiar sunt curios...

Dupa cum bine stim,cliseul ''daca esti bun canti si pe scandura cu corzi'' e fumat.Daca vrei sa-ti formezi o tehnica buna,conteaza sa te obisnuiesti pe-o CHITARA si nu un gunoi.Conteaza actiunea corzilor,conteaza daca ai loc unde sa tii mana dreapta,distanta dintre pragus si corzi,de exemplu daca te obisnuiesti pe o chitara cu bridge gibraltar si apoi canti pt prima oara in viata ta pe un tune-o-matic,este foarte posibil sa nu nimeresti corzile ;) .In al doilea rand,la o chitara ieftina tastele si distantele dintre ele se decaleaza urat,griff-ul nu mai este drept,sau te obisnuiesti cu un griff prost si apoi cand treci pe unul mai fin ti se pare foarte ciudat.In al treilea rand,dozele de proasta calitate nu-ti ofera un sunet clar si este mai greu sa-ti dai seama ce si cum gresesti,mai ales la inceput.Pana si calitatea corzilor conteaza....fiecare mica parte nu pare relevanta,dar privit in ansamblu,iti strica tehnica.Trust me,am cantat pe cel putin 100 de chitari pana acum si nu exagerez.

S-a intamplat ca pe chitara mea sa pot face sweep la 200 si pe una noname nu puteam nici macar o gama normala.De asemeni,s-a intamplat ca pe o chitara complet noua mie sa pot canta mai bine/repede/comfortabil decat pe cea de acasa.

In ultimul rand,sfatul asta nu e inventat de mine,l-am primit si eu pe vremea cand activam pe-un cazan de la dudu din God/Darken my grief.

Cheer up,life's good!

Link to comment
Share on other sites

eu am luat in mana un amarat de delson model strat de la un prieten care era ceva de genu... "e varza chitara frate... nu stiu ce vezi tu interesant la ea"... Adevarat, era varza chitara overall .... insa avea niste chestii care ma interesau pe mine si scotea ceva care eu vroiam in mod specific sa aud... chit ca era praf avea ceva ce ma interesa pe mine... iar de cantat... Sa nu-ti imaginezi ca, chitarile ieftine sunt maturi care n-au taste si nici corzi... Nu inteleg ce prostii tot discutati voi si de ce va certati ca ba conteaza, ba nu conteaza... Unu posteaza ceva, urmatoru pune contra... mai vine si al 3-lea care ba e de stanga.. ba e de dreapta si asa mai departe... Eu zic clar:

1. O chitara ieftina e usoara ca e facuta din lemn prost... rumegus sau ce naiba... de cele mai multe oric

2. Atata timp cat se poate face un setup la o chitara, nu ai cum sa te inveti "aiurea"

2,5. Poti sa te inveti "aiurea" chiar si pe cele mai tari chitari... desi nu inteleg cum poti sa te inveti "aiurea"... da ma rog...

3. E mai dificil sa canti misto pe chitari ieftine... dar se poate...

4. Lenea e lege in ziua de azi si capata tot felul de aspecte... ca tine de forma, greutate... etc

5. Chitarile ieftine si de entry level sunt pentru a invata primii pasi... iar primii pasi nu inseamna sa canti 2 note... primii pasi inseamna sa te apropii enorm de cum canta marii artisti si sa vezi ce cauti defapt la o chitara si cum ai vrea sa fie la un nivel foarte precis si personal...

6. Din ce in ce mai multi oameni cumpara chitari misto doar ca sa le dea peste nas la aia mai saraci care nu au pe ce... dar au cu ce...

7. Ca reactie la punctul 6... din ce in ce mai putini oameni pot fi una cu chitara si cu muzica

8. Cine compara chitara cu masina nu e zdravan la creieri...

9. Femeile nu prea detin foarte multe cunostiinte in domeniul chitarii... daca are corzi si scoate sunete iese lana...

10. Jimi Hendrix s-a rugat mult si bine de unu si de altu sa-i faca rost de o amarata de chitara cu 2-3 corzi ruginite pe care sa-si cladeasca visul...

 

... sa-mi crape chitara daca toate punctele de mai sus nu sunt adevaruri...

 

edit... uite ca nu crapa... hehe

 

 

Si nu stiu cum dracu de alti dezvolta tehnica de a canta fara sa tina cont de ureche... dar daca tii cont de ce se aude nu ai cum sa te inveti aiurea...

Edited by Cognek
Link to comment
Share on other sites

Conteaza actiunea corzilor,conteaza daca ai loc unde sa tii mana dreapta,distanta dintre pragus si corzi,de exemplu daca te obisnuiesti pe o chitara cu bridge gibraltar si apoi canti pt prima oara in viata ta pe un tune-o-matic,este foarte posibil sa nu nimeresti corzile

 

În afară de acţiune, tot ce povesteşti acolo sunt chestii pe care le găseşti pe chitare de toate preţurile. O chitara nu-i proastă dacă are specificaţii care nu îţi plac ţie.

 

In al doilea rand,la o chitara ieftina tastele si distantele dintre ele se decaleaza urat,griff-ul nu mai este drept,sau te obisnuiesti cu un griff prost si apoi cand treci pe unul mai fin ti se pare foarte ciudat.In al treilea rand,dozele de proasta calitate nu-ti ofera un sunet clar si este mai greu sa-ti dai seama ce si cum gresesti,mai ales la inceput.

 

Ce se decalează? Nu mai e drept, îl îndrepţi, de-asta avem truss rod. Dozele îţi oferă aceleaşi note, indiferent de calitate. Sunetul rezultat este o combinaţie a tuturor aspectelor. Lemn, hardware, modul în care sunt facute dozele si nu in ultimul timp, chitaristul. Te invit sa desfaci o doză chinezească şi un Seymour Duncan, să-mi spui ce diferenţe observi la interior. Să aflăm şi noi ne unde vine sunetul ala aşa clar...

 

De asemeni,s-a intamplat ca pe o chitara complet noua mie sa pot canta mai bine/repede/comfortabil decat pe cea de acasa.

 

Mi se pare normal... Mi s-ar fi părut aiurea să fie invers...

Link to comment
Share on other sites

Nu mi-o luati in nume de rau,eu doar am vrut sa-i usurez munca tipului,eu am invatat metallica pe o chitara hora CLASICA din '99 cu corzi de otel,insa astazi consider chitara mai mult decat pe un obiect.Personal(ma justific doar ca sa nu apara injuraturi) am avut oportunitatea de a alege intre mai multe chitari printre care un Slash signature si totusi am ales un epiphone flying v.Ala a fost,de ala m-am indragostit,pt mine este cea mai buna chitara.

Eu doar am oferit un sfat omului de genul ca decat sa-si ia o chitara la 200 lei mai bine sa nu-si ia.Dezamagirea este enorma atunci cand incepi sa realizezi ca ai vrea sa suni si tu ca X,Y dar instrumentul nu-ti permite...mai bine mai pui niste banuti si iei ceva bun,nu ma refer la JEM sau mai stiu eu ce,insa ceva decent.Daca as fi stiut treaba asta de la bun inceput,as fi economisit mai multi bani decat tot schimband chitara.Repet,opinia mea,fiecare are dreptul la propria opinie intr-o tara libera si democrata,nu am taiat spagheta nimanui!

Link to comment
Share on other sites

Pai acum are chitara, dar nu vrea sa ne spuna modelul. Tine secret. Presupun ca are un strat, ceva, de i s-a pus lui pe LP. Stim doar ca la 3.5 kg e grea şi nu ajunge bine la tastele superioare. O folosi-o invers.

Nu compara mere cu pere. Chitara clasica are niste specificatii, electrica altele. Ca te-a dus pe tine mintea de i-ai pus corzi de oţel cand ea a fost gandita să funcţioneze cu nylon, crede-mă, nu are saraca chitara nici o vină.

Link to comment
Share on other sites

În afară de acţiune, tot ce povesteşti acolo sunt chestii pe care le găseşti pe chitare de toate preţurile. O chitara nu-i proastă dacă are specificaţii care nu îţi plac ţie.

 

 

 

Ce se decalează? Nu mai e drept, îl îndrepţi, de-asta avem truss rod. Dozele îţi oferă aceleaşi note, indiferent de calitate. Sunetul rezultat este o combinaţie a tuturor aspectelor. Lemn, hardware, modul în care sunt facute dozele si nu in ultimul timp, chitaristul. Te invit sa desfaci o doză chinezească şi un Seymour Duncan, să-mi spui ce diferenţe observi la interior. Să aflăm şi noi ne unde vine sunetul ala aşa clar...

Eu la Pinch harmonics am avut o problema mare.Am avut o chitara ibanez cu niste doze emg designed si m-am chinuit luni bune sa invat pinch harmonics si drace,nu reuseam!Cand m-am dus la un magazin de chitare si am probat una mai doamne-ajuta,sa vad daca ori is eu atata de prost de nu-mi ies alea de loc sau ce dumnezeu,am constatat ca pinch-urile se faceau foarte simplu pe acea chitara :)) Inapoi acasa,iar nu mi-au iesit.Cam asa si cu armonicele naturale.

Acum nu zic ca nu exista si chitari ieftine bune.Am cantat pe squire bullet strat-uri de tot cacatul si am cantat pe altele de ziceai ca-s fender american :)

Cat despre chitara clasica,eram a 5-a...

Edited by AlchemyOfDeath
Link to comment
Share on other sites

Eu la Pinch harmonics am avut o problema mare.Am avut o chitara ibanez cu niste doze emg designed si m-am chinuit luni bune sa invat pinch harmonics si drace,nu reuseam!Cand m-am dus la un magazin de chitare si am probat una mai doamne-ajuta,sa vad daca ori is eu atata de prost de nu-mi ies alea de loc sau ce dumnezeu,am constatat ca pinch-urile se faceau foarte simplu pe acea chitara :)) Inapoi acasa,iar nu mi-au iesit.Cam asa si cu armonicele naturale.

Acum nu zic ca nu exista si chitari ieftine bune.Am cantat pe squire bullet strat-uri de tot cacatul si am cantat pe altele de ziceai ca-s fender american :)

Cat despre chitara clasica,eram a 5-a...

 

Pai diferenta de doze, diferenta de lemn, diferenta de constructie. Nici eu n-am reusit din prima pe Stratocaster cu single coil-uri, dar acum nu am nici o problema. De ce nu iau humbuckere? Pentru ca imi plac single coil-urile. Tine de preferinţă. Nu înseamnă că o chitară pe care îţi ies ţie armonicele e mai bună decât alta pe care nu-ţi ies. Aşa am putea să spunem că cea mai bună chitară e un LP acordat cu un ton mai jos. Ies mai uşor armonicele... Am termina bâlciul, s-ar construi numai LP-uri si am cânta toţi în D.

Link to comment
Share on other sites

Pai diferenta de doze, diferenta de lemn, diferenta de constructie. Nici eu n-am reusit din prima pe Stratocaster cu single coil-uri, dar acum nu am nici o problema. De ce nu iau humbuckere? Pentru ca imi plac single coil-urile. Tine de preferinţă. Nu înseamnă că o chitară pe care îţi ies ţie armonicele e mai bună decât alta pe care nu-ţi ies. Aşa am putea să spunem că cea mai bună chitară e un LP acordat cu un ton mai jos. Ies mai uşor armonicele... Am termina bâlciul, s-ar construi numai LP-uri si am cânta toţi în D.

Ai dreptate aici.Am putea sa ne certam si sa aducem argumente timp de 3 zile ca ''aia e mai buna''.Mai intelept e sa conchidem ca,indiferent de pret/constructie,cea mai buna chitara este cea pe care te simti cel mai in elementul tau si suna exact cum vrei ca o chitara sa sune

O noapte buna,am iesit de pe forum. :)

Link to comment
Share on other sites

LES PAUL,care e ditamai bolt on-ul si-ti trebuie ditamai degetele ca sa-l cuprinzi la tastele inalte

 

WTF?!?! BOLT ON?!?

 

5351719_800.jpg

 

Ti-am promis ca nu mai vb cu tine si nu o fac. As avea ceva cuvinte de dulce ...

Un sfat pt comunitate: Ignorati-l ca nu stie ce face!

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Mda, io nu inteleg de ce fac unii chitare scumpe, grele, cu ditamai bolt on-ul, cu acces dificil la taste, pe care nu se poate canta.

Apropo de bolt on: Les Paul nu are asa ceva, bre Alchemy.

Si apropo de chitare cu corp de rumegus: alea-s mai grele decat chitarele cu corp din lemn bine uscat, din motive lesne de inteles.

 

As mai spune, dar prefer sa ma opresc aici.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gamebit, cateva post-uri mai sus eu am recomandat trei modele copiate dupa LP care sunt foarte comode la cantat, ieftine si suna foarte bine. Toate au gatul lipit. Eu zic sa mergi intr-un magazin si sa incerci Ibanez-ul. Pe celelalte doua le gasesti mai greu. Cort-ul cred ca se poate vedea in Bucuresti la Senia.

Dupa asta putem vobi de ceva serios. Pana atunci batem apa in piua.

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Coniace, ce ai tu nu e Les Paul deoarece ii lipsesc anumite caracteristici. E doar o chitara cu forma de Les Paul, un fel de culme a consolarii pentru cei ce nu-si permit un LP.

"Ce ba, daca are forma si scrie LP pe ea, nu e Les Paul?". Nu prea. Chitara ta (si poate fi o chitara senzationala, nu contest) e orice, numai Les Paul nu. De ce? Pentru ca e bolt-on si pentru ca grosimea corpului nu corespunde cu aia de la Les Paul.

Ca sa intelegi ce zic, ia un BMW si (prin absurd) schimba-i motorul si cutia de viteze cu unele ale unui Logan. Ce zici, mai e BMW? Da si nu... Cam asa sta treaba si cu chitara ta.

 

gamebit, da. Eu cint la fel de bine (sau de prost, in functie de presiunea atmosferica) pe orice chitara, indiferent de greutate. Ti-am zis, trebuie sa ti se obisnuiasca mina pe grif. 1-2-3-4 se simte total diferit de 17-18-19-20. De aia e bine sa exersezi pe tot griful. A, da, si fa exercitiu' ala al pianistilor, in care-si lipesc degetul mare de partea interioara a antebratului. It helps.

 

Alchemy... sau lasa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.