www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dai Unul Folosit Si Bani - Iei Unul Nou


aliorneicev
 Share

Recommended Posts

Ceva de genul dau Muscat Ottonel recolta 1945 pe Premiat 2011 ?!?

In lumea asta sunt doua chestii care se inbunatatesc cu trecerea timpului: Vinul si Instrumentele din lemn (respectiv Chitarile) asa ca ma indoiesc ca exista un magazin in care sa dai o chitara veche pe una noua. Poate merge cu chitari din categoria vasla dar chitari adevarate...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

avantajos nu este niciodata pentru cel care aduce obiectul folosit...pretul oferit e mai mic decat ce ar putea obtine acesta pe cont propriu, dar buyback-ul il scapa de grija vanzarii, lucru care poate fi convenabil pentru unii...

s-ar putea sa apara si la noi, doar ca la noi ar putea sa nu fie rentabil. pt de cele mai multe ori ceea ce s-ar dori sa se dea la buy-back sunt scule de trei lulele, care oricum nu prea se vand sau pentru care marja de profit e foarte mica... de exemplu un epiphone anume e nou 400 de euro, deci sa zicem second s-ar vinde undeva la 250-300 maxim, daca e bine intretinut si putin uzat. in conditiile astea oferta de buy back probabil ar fi pe la 150 euro +/- 50, zic eu...la mentalitatea romanului, cati si-ar da epiphone-ul pe banii astia? de behringer sau alte magarii nici nu poate fi vorba, pt alea aduci bani de acasa ca sa il dai, altfel cine ar sta cu anii cu asa ceva blocat pe stoc...

 

chestia asta functioneaza la o societate cu nivel de trai ridicat, unde omul nu se uita la 100-200 euro, sau pentru scule care isi pastreaza valoarea, gen gibson/fender americane (unele). dar si aici preturile primite sunt mici. ca idee, un magazin care preia de la cineva un gibson les paul si il vinde ca second mai departe, il cumpara cam cu 600 - 900 $ si il vinde cu 1000-1500$, dupa ce il curata, verifica si seteaza. cam asta e raportul, cunosc caz concret. acte de caritate, de genul iti da 1000 ca sa il dea cu 1100, doar naivii cred ca exista... vanzatorul trebuie sa se raporteze la pretul de circulatie, care e dat de ebay sau site-uri de anunturi, prin urmare, ca sa vanda la pretul ala trebuie sa cumpere la un pret considerabil mai mic...

 

ca un exemplu, vazusem intr-un magazin in franta acum cativa ani un les paul de prin anii 90, pe la vreo 2500-2600 euro, care il gaseai pe ebay undeva pe la 1500-1700 $/eu... nu era nici varianta plus sau premium sau editie limitata, ba chiar era plain top daca bine imi amintesc...adevarat, il puteai vedea sau pipai, dar pretul era mult prea mare, gaseai custom-shop la banii aia. probabil e si acum pe stoc. deci trebuie sa se raporteze la pretul de circulatie, cu un mic adaos pt posibilitatea vizionarii/testarii.

 

parerea mea

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Da, exista in Ploiesti http://www.acrimosound.ro/ Dar mare atentie cand vorbiti cu Nea Marcel sau Pavel, imi scapa numele patronului. Am incercat sa fac afaceri cu el in vreo 2 ocazii si am avut noroc de prieteni care m-au oprit in ultimul moment sa ies in pierdere. Nu se intampla intotdeauna, are si unele oferte bune, dar daca nu ai umpic de experienta si nu stii exact ce vrei, te miroase imediat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.