www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Peavey 6505+112 Vs Blackstar Ht-5H+Cab


Adi M
 Share

Recommended Posts

Dudu, nu m-am gindit la el, sincer, dar pare o varianta buna. Totusi, tind spre head+cab pentru flexibilitate.

 

Fiveseven, cele de la Bugera le stiu bine, dar sint cam scumpe. In plus, netul e plin de oameni care spun ca suna bine Bugera, dar te lasa dupa un an-2. Controlul calitatii lasa de dorit si durabilitatea sufera.

nuuuuuuuuuuu Bugeraaaaaaa!!! schema dupa care e construit e foarte buna,lasa de dorit executia!!

Link to comment
Share on other sites

Abia aștept, sincer, dar mă tem că trebuie să stau pînă la începutul lui octombrie. Momentan sînt 90% spre Blackstar.

 

Legat de review, am să fac, poate. Dar tu, fiind în București, ai putea veni pentru teste :)

 

daca mai ai ceva dubii legate de cabinet, te-as putea lamuri eu...am un blackstar stage 60 combo, 2x12 Celestion speakers, la care am probat ca extensie harley bentonul cu 2xV30, ca sunet este considerabil peste ce are combo-ul, este mai pronuntat pe medii si mai cremos, sa zic asa, pentru metale si extreme stuff e perfect echilibrat. pe mine m-a uimit cum poate suna combinatia dintre difurile comboului si HB212V30, e tonul perfect pentru orice de la blues la nu metal, chiar ma gandeam sa-mi iau si eu un HB, dar am renuntat din motiv de spatiu. ca finisaj pot sa-ti zic ca e foarte ok, n-am gasit nici o hiba, si faptul ca e atat de 'affordable' iti da o oarecare senzatie de miserupism in cazul in care dai cu el de scari sau il lovesti de tot felul de chestii.

 

cat despre HT-5...am probat versiunea combo si mi-e greu sa cred ca scapi fara scandal cu vecinii ;) eu pe stage 60 cant cu volumul la jumate, gain-ul la 3sfert si masterul sub 10% ca altfel iese cu scandal, probabil va trebui sa gasesti si tu un compromis, depinde si de vecini. in orice caz, 1000ron pt. HT-5 e un pret foarte bun...si ca sunet nu cred ca o sa ai nevoie de altceva, poate doar o pedala de boost.

Link to comment
Share on other sites

daca mai ai ceva dubii legate de cabinet, te-as putea lamuri eu...am un blackstar stage 60 combo, 2x12 Celestion speakers, la care am probat ca extensie harley bentonul cu 2xV30, ca sunet este considerabil peste ce are combo-ul, este mai pronuntat pe medii si mai cremos, sa zic asa, pentru metale si extreme stuff e perfect echilibrat. pe mine m-a uimit cum poate suna combinatia dintre difurile comboului si HB212V30, e tonul perfect pentru orice de la blues la nu metal, chiar ma gandeam sa-mi iau si eu un HB, dar am renuntat din motiv de spatiu. ca finisaj pot sa-ti zic ca e foarte ok, n-am gasit nici o hiba, si faptul ca e atat de 'affordable' iti da o oarecare senzatie de miserupism in cazul in care dai cu el de scari sau il lovesti de tot felul de chestii.

 

cat despre HT-5...am probat versiunea combo si mi-e greu sa cred ca scapi fara scandal cu vecinii ;) eu pe stage 60 cant cu volumul la jumate, gain-ul la 3sfert si masterul sub 10% ca altfel iese cu scandal, probabil va trebui sa gasesti si tu un compromis, depinde si de vecini. in orice caz, 1000ron pt. HT-5 e un pret foarte bun...si ca sunet nu cred ca o sa ai nevoie de altceva, poate doar o pedala de boost.

 

Mersi, sînt cam decis acum :)

 

Într-adevăr, prețul e dublu pentru head. 1000RON e cabinetul :)

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

Cât ați da pe un head cu preamplificator de HT-5 dar cu controale de ton pe ambele canale și mai multă saturație disponibilă, plus un boost gen TS (pe footswitch) ce poate fi activat indiferent de canal, și cu putere solid state (tot vreo 5 W să zicem)?

 

Eu...în jur de 1500 RON, maxim :) Depinde de detalii, presupun că vorbeşti de ceva custom...caz în care iarăşi îmi expun repetenţia la electronică, motiv care mă ţine reticent faţă de produsele la comandă sau modificate sau "fără brand". Nicio lipsă de respect sau apreciere, e vorba doar de reticenţele mele, pe care le consider justificate.

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

E drept că în State se mai poartă să-ți deschizi firmă de pedale/amplificatoare/modificări după ce înveți să lipești două fire. Sau să-i spui altcuiva să lipească două fire. V. Death by Audio, Lovepedal et al, fapt care poate duce la situații extreme:

 

 

La noi aparent există încă o cultură tehnică mai riguroasă, care se trage probabil din din educația industrializată comunistă și din spiritul DIY ce a dăinuit mai mult, de nevoie.

Dar să nu deviem prea mult de la subiect :D "Brand-ul", în condițiile în care toate electronicile se fabrică în Asia, înseamnă altceva astăzi decât acum 30-40+ de ani, când au luat naștere, multe din ele în subsolul câte unui tânăr entuziast. Atât tehnologia cât și standardele de fabricație au devenit mai uniforme și rareori apar idei geniale ce revoluționează industria și muzica, lucrurile progresează mai gradual.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.