www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Infromatii Pentru Un Viitor Proiect


Vlad H.
 Share

Recommended Posts

Here we start: am icneput slefuitul..taiatul..ca sa fac lemnul drept..avand putina burta..si niste margini rotunjite..e o munca baarbara..dupa 5 ore de munca..am taiat o amrgine..si slefuit o fata..cred ca voi merge la cineva pentru operatia asta...e munca munca munca....dar iese foarte bine...

 

Pai tu ce asteptai, sa se faca singura? :lol: . Uite, ca idee, cam cat e de munca si ce scule sunt necesare:

http://www.mylespaul.com/forums/luthiers-corner/190617-1st-lp-burst-build-bartlett-plan.html

 

Eu nu vad bine deloc lemnul ala pentru neck. Pentru body s-ar putea sa fie in regula, dar pentru neck, mai mult ca sigur nu. Oricum, banuiala mea este ca nu a fost uscat ca lumea.

Link to comment
Share on other sites

Update: lucrez..inca lucrez..se slefuieste greu..dar iese mai mult decat m-am asteptat..adica se ia cate putin...dar iese foarte bine..din lips de alt smirgel pana in weekend ii dau cu granulatie de 150..deci merge greu...dar e ok..marginile o sa le taie tata cu un fai mare...ca la soricut de mana merge greu...momentan nivelez ambele parti...cand o sa am timp bag ceva poze..:D

Link to comment
Share on other sites

Update: Still working...acusi e gata 1 bucata de lemn..gata isnemnand..ambele fete...ambele margini si capetele..nivelate..si masurate..incat sa fie drepte..dar vreau sa itnreb..cu ce granulatii sa lucrez la smirghel?? ceva sfaturi?? eu acum fac cu 150..dar merge greu....ma gandeam sa iau de 60...dar nu va fi prea grunduros??

Link to comment
Share on other sites

Daca spui pentru ce indrepti lemnele alea vom putea sa iti dam sfaturi.

Daca vrei sa obtii canturi drepte pentru a lipi intre ele bucatile de lemn pentru a forma corpul, cel mai bine ar fi sa mergi la un atelier de tamplarie, sa dai 10lei la un nene sa iti faca canturile la abricht. Tu acasa, fara rindea nu vei obtine suprafetele asa cum trebuie.

Cel mai bine, gaseste pe cineva sa iti faca canturile la abricht, lipeste lemnele intre ele, mergi din nou la atelier sa ti le faca si la grosime si apoi incepi si fa forma corpului cu fierastrau, pila, raspel, smirghel, etc

Link to comment
Share on other sites

am inteles....in mare..eu acum trebuie sa merg cu ea la lipit...si dupa..sa cumpar un gat..e asa o mare diferenta la un gat cu 24 taste?? adica se merita ...?? si legat de cavitati...pot face gaurile pentru potentiometre si pentru doze fara sa pun un top peste?? adica sa dau garile pentru fire dintre cavitati..ma gandesc ca e destul de strampt spatiul...

Link to comment
Share on other sites

tocmai de asta am si itnrebat..am citit acel topic...dar eu as vrea sa fac chitara mea fara top...doar solid body...si ma gandeam..am sanse sa dau gaurile fara sa tai si materialul dintre cavitati?? am vazut ca acolo tipul a facut un les paul...si el avea de daut gara sa duca switchul sus..eu as vrea sa pun toate butoanmele si switchul in partea dreapta de jso a dozelor.... tot ca si lp...doar ca pun si switch acolo..si de aici vine si itnrebarea...

Link to comment
Share on other sites

pana la partea cu gauritu..e de lucru... eu am zis sa nu tai lemnul pana nu aflu ce lungime va avea gatul...dar dupa cum ai zis...ce operatiuni voi face..voi taia lemnul in 4..si il voi duce la un atelier sa le lipeasca..aici inca o itnrebare..le pot lipi direct..sau sa pun un lemn intre ele?? sau sa le lipesc tip puzzel?? adica sa tai jumatate din partea de jos la o csandura..si jumatate din partea de sus?? gen clipsuri..sau nush cum see zice....si sa tai forma chitarii..dupa aceea voi cumpara gatul si voi incepe sa fac planul pentru gauri....

Link to comment
Share on other sites

Edit..ca si forma a chitarii as dori ceva in genul acesta..

 

http://www.mcmusic.r...-electrica.html

 

ma gnadesc..daca merg la mc si masor..cred ca ar fi numai bun...adica le cer baietilor sa ma lase sa vad si eu cateva chitari cu forma asta..etc sa vad daca imi palce cum o tin in picioare..pe scaun...

 

Sau ceva asemanator...

Edited by Hyplink
Link to comment
Share on other sites

am sanse sa dau gaurile fara sa tai si materialul dintre cavitati??

Omule, esti sigur ca ai citit bine ce am scris pe prima pagina a acestui topic?

Poti in 2 moduri

1) Ai 2 bucati de lemn pe mijloc. Aia de dedesupt o lasi intreaga, iar pe cea de deasupra faci cu un banal ferastrau electric taieturile pentru doze.

2) Ai o singura bucata pe mijloc, pe care o frezezi.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

ca si schita ce sa zic..as vrea sa fie forma explorer..pana la urma la asta am ramas..is constient ca va treui sa fac o cavitate ptnru potentiometre..dar mi-as dori sa fac daor acea cavitate..adica sa nu mai fiu nevoit sa dau atle gauri exterioare...ci daca se poate sa dau gari interioare..sa nu se vada la exterior..pentru fire..pentru restul chestiilor...

Link to comment
Share on other sites

Uita-te aici.

 

Fa-ti cont si pe guitarbuild.com si ia de-acolo schite. Tot acolo gasesti alte schite, soft-uri pentru a le vedea, alte soft-uri utile. Cam asa arata o schita.

 

De asemenea sunt o gramada de lucruri de luat in calcul. Imi vine greu sa cred ca te-ai gandit la echilibrul pe care il va avea chitara, tinand cont ca tu n-ai cumparat inca neck-ul. Nu e chiar asa, tai doua scanduri, insurubezi niste suruburi, pui doua pot-uri si un switch si ai chitara la care ai visat. Fa-ti schite cu ce vrei tu sa faci, calcule si abia apoi te apuci de treaba, cand ai toate datele problemei pe hartie.

 

Chestia cu "cate gauri sa dau"? Chiar nu ar trebui sa fie o intrebare daca ai avea macar 10% din ce vrei tu sa faci clar in minte. Citeste link-urile care ti s-au dat pe prima pagina. Imi vine greu sa cred ca ai citit ceva de-acolo...

Link to comment
Share on other sites

La jack si doze nu ar trebui sa aiba probleme. La impamantare s-ar putea sa fie probleme. Daca o sa aiba bridge de tip stop tail depinde unde va fi cavitatea cu potentiometrele pozitionata. E posibil sa nu poata patrunde cu burghiul de la bridge la cavitate. Iar, tine de cum s-a gandit proiectul initial...

Link to comment
Share on other sites

eu momentan nu am nimic sigur..adica am forma care o vrea pe o schita din pal..ceva orientativ...dar intai sa cumpar gat..dupa gat...trebuie facute masuratorile unde vine pusa fiecare piesa si restul..si abia dupa incep sa lucrez la lemn..acum doar il prelucrez pentru procesul de lipire...

Link to comment
Share on other sites

eu am itneles ce aiz is..dar cred ca nu mi-am exprimat corect itnrebarea..eu ma refeream la gaurile pentru firele jackurilor..daca le pot da fara sa tai din lemn..adica sa nu fiu envoit sa folosesc un TOp...

Ah... simplu: tot cu o freza. Inainte de lipire, pe una din bucatile de lemn (la suprafata) faci niste canale prin care sa treaca cablaraia. Dupa ce vei lipi lemnele, canalul va fi in teriorul chitarii.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.