www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Infromatii Pentru Un Viitor Proiect


Vlad H.
 Share

Recommended Posts

Salutare Rgc-isti..tocmai m-am gandit ca in toamna asta..sa ma pauc de un proiect...sa fac un corp de chitara...creatia mea...si as avea nevoie de nsite sfaturi legate de..alegerea tipului de lemn....o schema daca se poata dupa chitara(adica dimensiunile ei exacte),,,si restul informatiilor de care am envoie la inceput..mentionez ca gatul il voi cumpoara..voi lua un gat cat de cat ok..cu trust-road...si o sa il pun..in mare la chitara am envoie de informatii...la corp..nu am scule de porfi..nu vreau ceva foarte profi...ci sa invat sa fac...o sa am ajutor de la tata..in mare vreau ceva propriu..forma vreau sa fie asta... http://www.warmoth.c...l/StarBody.aspx ... daca aveti ceva idei....orice informatie...sunt foarte fericit sa o aflu...Mersi anticipat

 

Mentionez ca o sa vreau sa o fac cu 2 doze humbucker...si cu 4 knoburi..2 ton 2 volum...cu switch in 3 pozitii... daca ati fi dispusi sa imi dati si o schema...ar fi perfect :D

Edited by Hyplink
Link to comment
Share on other sites

din experienta iti spun ca e munca dracu', bani multi dati aiurea, mai ales fara scule si fara cineva sa iti arate.

Pana mai inveti iti recomand sa iti iei niste chitari mai ieftine (Reghin, Tenson, etc) sa te joci cu ele.

 

Daca totusi te mananca, incepe cu seria asta (salveazati-le pe disc eventual) :

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

multumesc foarte mult pentru linkuri..amandoua foarte utile..eu ma gandeasc sa fac doar corpul chitarii..si dupa de gauri sa las pe cnv profi sa se ocupe... adica eu sa prelucrez lemnul...si sa il vopsesc ulterior...ca de gat..am zis..vreau sa cumpar unul..ca e iimposibil sa-l fac cu sculele actuale.. :D

 

inca astept sugestii despre lemn si celelalte..:D

Link to comment
Share on other sites

am inteles....si in functie de scala grifului..pun si tune-o-matic sau ce vreau sa pun?? adica exista niste dimensiuni anume??

 

LE: Mi-ai putea da si nsite sfaturi...despre lemnul chitarii..stiu ca mahonulk e foarte bun..dar ma gandesc ca e scump...soi se gaseste greu...,un alt lemn ar merge?? un ciresa...poate un brad??

Edited by Hyplink
Link to comment
Share on other sites

tun-o-matic-ul se pozitioneaza in asa fel incat fie aproximativ la mijlocul cursei de reglaj al saddle-urilor.

Trebuie tinut cont ca, la fel ca la acustica, lungimea ideala a corzilor trebuie adaugata compensarea deoarece corzile se intind cand le apesi.

Daca cumperi un grif, vezi si dimensiunile astea de la tipul de chitara pentru care este griful.

 

Lemn se foloseste arin (ash), tei (basswood), plop (plopar), mahon (mahogany), etc. sau diverse combinatii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am inteles...multumesc fain de informatii..caut si pe google...si gasesc si acolo..dar intreb si aici..poate gasesc cate ceva mai bun..sau folositor...ca e prima data cand incerc sa fac asa ceva...

 

si acum intrebarea...daca eu iau de exemplu schita de pe youtube...trebuie sa tin cont si de scala grifului..cand fac dimensiunile corpului?? sau le pot face eu dup[a bunul plac..?

Link to comment
Share on other sites

Sau poti sa-ti iei asa ceva.

Oricum, ideea e ca trebuie sa ai habar foarte bine de ce trebuie sa faci, sa-ti iei niste scule speciale. In plus, componentele sunt foarte scumpe.

Ai putea sa incepi cu un proiect mai simplu, care, cu siguranta, te ajuta sa inveti foarte multe chestii si nu este asa costisitor.

Link to comment
Share on other sites

utile toate linkurile..si itneresanta cigaret box..dar ca si piese sa zic..eu am si un epiphone..si de acolo ma ngadeam ca o sa iau dozele...daca e un tune-o matic cumpar...in principiu si griful ma tenteaza sa il iau de acolo..eu daor corpul nu stiu cum sa il fac..adica ce masuri sa aiba...ca gaurile ptnru orifiul de doze..pt gat..ptt potentiometre..cand am amsurile merg la un prieten tamplar si le dau...eu doar forma o vreau... masurile ei..

 

LE: Eugen..am citit tot acel proiect..si de acolo m-am starnit... :D

Edited by Hyplink
Link to comment
Share on other sites

In legatura cu tun-o-maticul - se amplaseaza fata de  nut la lungimea scalei chitarei plus compensarea

Deci distanta nut tasta 12 x 2 plus compensarea care este de aproximativ 1mmm lacoarda e subtire si de aproximativ de 3mm la coarda e gros. Trebuie totusi sa te pricepi putinsi la geometrie.....

Am mai spus, daca cumperi grif pentru o anume chitara, masoara toate cele pe chitara respectiva.

Forma corpului tine doar de imaginatia ta dar trebuie sa tii cont de ergonomie, de centru de greutata ( sa nu cada chitara inspre un cap sa u celalalt) etc...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oooooooooooofffffffffff....

Nu ii mai da inainte cu tamplarul daca vorbim de chitare. Daca vrei doar scandura cu corzi pe ea, du-te la tamplar. Daca vrei chitara, cere ajutorul cuiva care are experienta in chitare, nu in fabricarea sau ansamblarea mobilei de bucatarie.

 

Studiaza bine constructia chitarelor in general, apoi vezi ce materiale iti trebuie.

Vei avea nevoie cu siguranta de urmatoarele unelte:

-ferastrau electric pendular;

-bormasina;

-freza pentru lemn (nu neaparat; depinde de cum vin asezate bucatile de lemn si cavitatile)

-menghina sau presa.

Link to comment
Share on other sites

in mare am toate astea..eu ziceam ca o sa merg la un tamplar sa imi dea gaurile..ca nu prea am o freza circulara..sau cum se numeste..daca nu poate gasesc pe la cineva sa ma ajute...ca restul uneltelor le am sau pot face rost..

 

numai ca am nevoie de o persoana care sa imi faca schema..si aici poate o sa gasesc pe cineva pe forum..sa vad poate ma ajuta fiveseven...dar dupa ce cumpar grifful..ca apuc de facut schema..ca voi face restul in functie de griff...si daca tot am ajuns aici..sctie cineve..sau are cineva un griff de reghin de vanzare?? am postat si un anunt....in principiu caut ceva simplu..un arrow sau un strat...dar na..sa ma vad cu grifful..si pe urma merg sa fac schema...

Link to comment
Share on other sites

cu o freza!

 

Burghiul face gauri, adica taie doar in varf, freza taie si pe lateral

Sau cumperi o freza de tip Forstner

http://www.amazon.co...TF8&node=552398

si dai gaura langa gaura si apoi ajustezi cu dalta

 

Modalitatile de executie sunt multiple. Problemele pe care le vei intampina vor fi si mai multiple. Asta cu facutul locasurilor pentru doze cred ca nu e chiar atat de grea fata de executia neck-pocket-ului.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai face mijlocul din doua bucati nici nu ai avea nevoie de freza. Pe bucata de sus taieturile pot fi facute cu ferastraul electric. Problema mare apare insa la neck-pocket. Daca faci astfel incat adancimea neckpocketului si cea a cavitatii dozelor sa fie identica, mai departe e usor.

Pentru mijlocul dintr-o singura bucata, ai nevoie de freza.

Si ideea ta cu constructia din 3 bucati e destul de proasta. E mult mai bine sa-l faci astfel incat fiecare "scandura" sa fie lipita de alte doua, nu de una singura (daca imi spui ca e nevoie, o sa fac acusi un desen). De asemenea, o chestie faina ar fi sa ai top si spate. Ai putea prinde potentiometrele direct de top (depinde de grosimea topului).

Link to comment
Share on other sites

hmm ar fi o idee...insa eu ma gandeam sa o fac fara top..sau nu stiu..cred ca e aceeiasi chestie tinand cont ca o sa o vopsesc..nu o las natur...daca vrei sa-mi faci un desen ar fi perfect..eu ma gandeam initial idn 2 bucati..dar nu stiu daca e destul de lata scandura..sau bucata de lemn..si ziceam..ca fac mijlocul..dintr-o bucata...si colturile sa le prind de lemn...dar sunt deschis si la alte sugestii..

 

hmm...dar operatiunea asta de neck pocket..nu pot gasi pe cineva in tot iasul sa o faca...ca la urma urmei cat poate sa coste o gaura..in mama ei de gaura...

Edited by Hyplink
Link to comment
Share on other sites

Nu ai gandit deloc bine cand ai spus ca o faci fara top. Ai idee cat va fi de frezat cavitatea potentiometrelor? Ar fi incomparabil mai usor sa tai cu ferastraul "camarata" cu pot-uri, switch etc), iar potentiometrele sa le prinzi de top. E evident ca nu ai idee ce si cum trebuie sa faci.

 

Crezi ca o sa iesi ieftin cu neck-pocketul? Vrei sa stii cat ar costa? Hai sa-ti dau un exemplu: Lucrare pe Ibanez GRG170DX care trebuia adaptat pentru EdgePro (efectuata de mine si de Fiveseven) a costat putin sub 200 de lei (pret foarte mic fata de cat stiu ca incaseaza restul, dat fiind ca il cunosteam de vreo 6 ani pe beneficiar). A fost vorba de frezarea cavitatii pentru EdgePro, inlocuirea nutului cu adaptarile necesare si de finisarea cavitatii cordarului.

post-12031-0-38533200-1345546090_thumb.jpg

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

atunci daca fac cu top...ar fi mai usor...dar tot ramane de vazut unde sa fac acel neck-pocket...ca e cu top..sau fara..pentru mine e tot una...adica stiu ca e cu top va fi mai usor...dar trebuie mai multe materiale..si topul presupun ca se lipeste de lemn...

 

LE: Eugen..tocmai de asta am si itnrebat pe forum..vreau sa am o lista de cumparaturi sa zicv...cu ce imi trebuie..un gat..lem pt corp...lemn pt top...uneltele necesare....lipici...ce fel de pile..smirghel..etc..:D

Edited by Hyplink
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.