www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzica De Strada


xtremer
 Share

Recommended Posts

Discutia a deviat grosolan si nu voi merge mai departe. Nu din lipsa de argumente, ci pentru ca oricum nu vom ajungem nicaieri. Topicul era clar "muzica de strada" si un om a propus 'legalizarea' acestui tip de entertainment in Bucuresti si/sau in tara. Discutia despre valorile nationale era legata de ceea ce discutau antevorbitorii mei, evident ca nu au nicio legatura valorile nationale romanesti cu muzica de strada (prin simplul fapt ca nu avem un istoric care sa ateste asa ceva, sau cel putin eu unul nu il cunosc). Si evident ca o trupa de cover-uri nu are cum sa reprezinte valorie romanesti, cu atat mai mult daca piesele cantate sunt straine. Imi pare rau daca asta s-a inteles.

 

Insa oricine a iesit catusi de putin din tara si a trecut prin cateva orase mai mult sau mai putin turisitce, a observat probabil si fenomentul artei sau culturii stradale, manifestate prin diverse forme de exprimare. Una din aceste forme este muzica de strada si dupa parea mea, daca e bine facuta, da un plus de viata si culoare oraselor respective. Iar pe noi se pare ca nu ne duce capu' sa facem asa ceva, cam asta era idea. Dupa cum nu ne duce capu' sa facem multe alte lucruri, chiar si copiate de 'afara', daca la capitolul originalitate stam mai prost...

Edited by sam
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Fie canti coveruri, fie originale, conteaza mai putin. E tot arta... Nu prea inteleg de ce s-a intrat in politica si discutii despre "valori romanesti". Eu zic ca trebuie sa fii entertaining, sa canti din suflet si sa te creada omul cand canti. 90% din muzica de la tv e interpretata dar nu si scrisa de persoana care o canta...deci atunci cand canti un cover interpretezi si tu la fel ca si el. Daca insa esti singer-songrwritter adopti tactica promovarii muzicii tale.

 

Poate mai multi din voi au auzit de Passenger(Mike Rosenberg) care si-a lansat albumul in 2012 si a urcat in topuri peste tot...El a fost si a ramas un muzician de strada...

L-am intalnit in Amsterdam, in piata unde cantam, se pusese la rand cu noi...a cantat un set de piesele proprii si vreo 2 coveruri... asta pe la vreo 4-5 seara...la 8 avea concert cu Ed Sheeran la Heineken Music Hall, concert care a fost sold out cu 2 saptamani inainte. Oriunde merge "on tour", isi gaseste timp sa cante si pe strada.

 

Am inteles ca sunteti toti valorosi si nu va pretati la chestii de genul asta, dar nu umpleti un topic care doreste sa construiasca ceva bun pentru oameni cu frustrarile fiecaruia.

Sam, iti multumesc pt sustinere! Observ ca exista si oameni care au mai vazut lumea...

 

Acesta e Passenger cantand un COVER de la Simon and Garfunkel

Edited by xtremer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte buna interpretarea la 'The Sound of Silence'. Are un timbru care initial m-a 'confuzat echilibristic', am simtit nevoia sa scutur din cap un pic si sa reiau piesa de la zero de parca incepuse intr-un registru gresit. Insa piesa era in regula, ratasem eu start-ul asteptand probabil cele 2 voci care au consacrat-o. Foarte bun coverul, nota 10! Intr-adevar un om care canta sincer, trebuie doar sa-ti deschizi urechile si poate creierul...

 

I-am mai asculat cateva piese (foarte bune si alea) insa una mi-a retinut atentia in mod deosebit si de atunci e pe repeat. Poate pe undeva si datorita clip-ului:

Delay-ul de 8-9 secunde cu pestisori pana incepe, timbrul lui care te trezeste la viata indiferent ce-ai face si apoi individul din background care canta la pian juma' de piesa m-au convins :) Si nu in ultimpul rand placerea de-a canta...

 

 

Pe parcurs ce scriam, furat de peisaj, mi-am dat seama ca pana acum n-am nicio legatura cu topicul. Dar parca imi pare rau sa nu-i mai dau 'send' (rog asadar a se muta, desi nu prea stiu unde s-ar potrivi...)

 

Mi-am adus aminte intre timp ce cautam aici. Si anume sa va mai supun atentiei o piesa de strada:

 

Se numesc ZAZ si i-am auzit prima oara la radio Guerrilla, insa varianta asta cantata in strada mi se pare mult mai buna, mai ales pentru cine se impaca cu genul (si cu limba). Daca nu, putina rabdare macar pana la.... sfarsit :) Macar pentru entuziasmul cu care interpreteaza... :respect:

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.