www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

:)) reghinu' a scos un nou tip de chitara


Guest nobigd
 Share

Recommended Posts

Guest nobigd

:))

priviti aicipe site un nou tip de chitara pe care il produce reghin !!!!

 

peste 50 de ani "marca" o sa ajunga la nivelul la care este marca fender acu !!

 

 

tot inainte !!:)

Link to comment
Share on other sites

misto

pare sa aiba un acces bun la freturile superioare. oare au o masina automatizata care face corpurile de chitara sau tot de mana se fac?

 

tare as vrea sa o incerc :)

Daca au crescut si calitatea finisajelor poate poate merita cumparata . Ma gandesc ca se poate apoi hotrodui destul de lejer . Numai de-ar fi facuta cum trebuie ....

Link to comment
Share on other sites

Bah, IRIS Lux e ciudata rau :)

1. Uitati-va si voi cum e prins strap-button -ul (ala care vine in stanga). Pe pariu ca daca te "zbuciumi" un pic iese cureaua :(

2. La grif, in partea de sus puteti vedea ca truss-rod-ul (tija din grif) nu e pe mijlocul grifului, astfel incat sa asigure o tensionare/detensionare uniforma

3. Eu unul nu am mai vazut dozele prinse in felul ala pe chitara :) Cred ca daca vrei sa le schimbi si umbli la suruburile alea footzi chitara

 

Mdeh, carcotas :)

 

Ups, io-te ca si Cearny a vazut punctul 1 (moshule, cred ca am postat amandoi deodata B) )

Link to comment
Share on other sites

Guest nobigd

bai parerea mea ca dak ar fi sami iau o acustica mi-as cumpara-o pe aia western 12204(culoare maro) mi se pare ceaa mai frumoasa. :) O sa o trec pe lista pe care o trimit lu fratele Craciun !! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88
ok am inteles parerea voastra despre iris-ul ala.. da de acusticele noi ce ziceti? arata bine in poze.. :)

Hehe, bine arata oricum (si alea vechi), important e cum suna. Probabil nu prea rau, avand in vedere ca pana acum acusticele Hora au fost.. sa zicem acceptabile. In schimb electrica aia... ce imi e ca imi iau Stagg (care la partea de chitari electrice sunt.. yuck), ce imi e ca dau bani pe una d'aia. Mai bine mai muncesc un ban si cumpar ceva ca lumea.
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu zic nu, acusticele Hora sunt bune de ceva pana la urma, dar cred ca cei de la Reghin mai au de muncit pana sa ajunga in "galeria producatorilor ale caror produse le cumperi fara sa le testezi" :) .Am cantat atat pe acustice Hora cat si pe Stagg, si diferente notabile nu sunt.Grifurile Stagg sunt mai rapide si mai comode, dar in rest, mie nu mi s-a parut.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ca tot veni vorba...Am cantat azi pe un Stagg, copie de Ovation.In Muzica e cam 900RON si s-a vazut de ce.Grif foarte comod si rapid, sunet curat si puternic.Dar n-as da 9 milioane pe o acustica nici sa ma tai :)

Link to comment
Share on other sites

sa lasam pozele

a vazut-o cineva in realitate?

in poza de pe site si irisu solo are un finnish ciudat. Toate chitarele reghin vazute de mine au o singura culoare si nu un model dubios ca cele de pe site. chiar nu cred ca se va vinde un model identic cu cel din poza...

 

chestia de care se prinde cureaua se poate muta in alta parte daca e chiar nevoie...

Link to comment
Share on other sites

Cred ca stiu la ce te referi, mi se pare ca basistul meu ( preo ) are un strap Proel cu sistemul ala de prindere. Oricum daca asa avea o chitara cu strap button-ul pus asa i-as da instantaneu o gaura si l-as pune unde trebuie :) ( asta daca se poate ca am observat ca e destul de ascutit coltul unde ar trebui sa fie button-ul ).

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

am avut placerea sa testez noul bas de la reghin. la fel de prost ca si precendentul. desi arata initial mult mai promitator, vine de la el de acasa cu o actinune sa iti depozitezi toate caietele intre griff si corzi. dozele sunt la fel de proaste (sau poate putin mai bune, dar oricum, nu simtitor). daca nu faci ceva cu actiunea, la viteza esti mancat. pe de alta parte, nu am putut sa imi dau seama cate fretturi falseaza cand iti lasi corzile mai jos. asa, si de corzi ... ce sa zic. hora rulz ... belsoanele sunt lux tata pe langa astea. gratis daca le'as primi nu le'as pune niciodata pe bas. deci ... cam asta am eu de zis de calitatea instrumentelor electrice facute de cei de la reghin. daca ati prins si chestii mai bune, dati drumul!

Link to comment
Share on other sites

si eu folosesc sistemu ala de prindere tot la bass...ca inca nu am la ce chitara sa il folosesc

oricum..e bun; pt basul meu reghin vintage de vreo 30 ani ce cantareste vreo 6-6.5 kg

ca s anu mai vorbim de actiune..

e totusi bine ca e asa de incomod..macar ma chinui la exercitii si cand o sa cant pe ceva decent o sa fie mult mai usor :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.