www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Marime E Chitara Mea?


Guest ex.animo
 Share

Recommended Posts

Guest ex.animo

Salut,

 

In primul rand va salut pe toti, si as avea o intrebare poate stie cineva sa imi raspunda.

Eu am o chitara fff veche (din 1980), pe care de vreo 15 ani incoace tot incerc sa invat sa cant. Problema e ca, tot m-am apucat/lasat de vreo 5 ori in tot timpul asta. Utlima oara (acum 3 ani) am facut chiar si o luna de cursuri, dar m-am lasat, iar acum m-am hotarat sa ma apuc iar.

 

Ideea e ca, nu prea imi place cum suna chitara si mi se pare ca se apasa foarte greu pe corzi (stiu ca trebuie sa exersez pana se intaresc degetele, dar.. parca dureaza prea mult acomodarea asta - mi-e sa nu fie corzile la un nivel prea inalt fata de grif). e adevarat, chitara are niste imperfectiuni la corp si nici nu am mai schimbat nici corzile de foarte multi ani.. si probabil ca nici nu stiu sa o acordez foarte bine (prima coarda nu stiu cum se acordeaza, celelalte le acordez in functie de corzile anterioare). Dar chiar si asa, m-am gandit ca e timpul sa imi iau o chitara noua/mai buna.

 

In schimb imi place si m-am obisnuit cu dimensiunile ei, si as vrea sa imi iau una noua de aceleasi dimensiuni. Problema e ca nu stiu ce dimensiune e. E mai mica decat o chitara 4/4, dar nu pot sa spun daca e 7/8 sau 3/4. Am masurat "nut width", e 4.2-4.3 cm. "Scale width" nu stiu exact pana unde trebuie masurat.. chtiara are o eticheta inauntru dar nu prea se intelege ce scrie pe ea..

 

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

 

Atasez si 2 imagini (cu chitara si cu eticheta, daca ajuta la ceva...)

 

chitara.jpgchitara_specs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mai intai cumpara un set nou de corzi, daca zici ca nu le-ai mai schimbat de multi ani . Asta poate fi o cauza de ce nu iti place cum suna chitara.

Pentru inceput, acordeaza chitara cu ajutorul calculatorului, folosind un microfon si un programel pentru acordat ( ex:minituner).

Edited by vldmlt
Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa acordezi standard sa sti ca nu faci bine (nu stiu ce cursuri ai facut tu)... ia de cauta pe youtube cum se acordeaza ca ai sa gasesti... Chitara aia e buna doar s-o ti intr-un colt asa de ornament antic... eventual cand esti in trecere mai petreci degetele peste corzile ei sa se simta si ea bine... In rest stare deplorabila... marca deplorabila... ai sa te inveti prost daca te stresezi sa canti cu ea... poti salva totusi cateva bete sa-ti cumperi una de mai entry level asa dar sa fie cat de cat decenta...

Link to comment
Share on other sites

Guest ex.animo

Multumesc de raspunsuri (si de info privind acordarea).

Cognek, da.. ideea e sa imi iau o chitara noua.. m-am incapatanat sa invat pe asta, am zis ca suna prost pt ca nu stiu eu sa cant.. si totusi, am ajuns la concluzia ca ar fi mult mai comod sa invat pe ceva mai bun.

 

Hmm.. eu sunt la servici acum, dar o sa masor distanta respectiva cand ajung acasa.

(stupid question: "bridge" e chestia aia neagra?)

 

 

edit: haaa.. o sa ignor comentariile rautacioase :P

Edited by ex.animo
Link to comment
Share on other sites

Nu era nimic rautacios. :P

Oricum, daca tot te-ai hotarat sa iei una noua, am sa-ti dau sfatul care pe mine ma enerveaza cel mai tare cand il vad pe forum: du-te la un magazin-doua, ia cateva chitare in brate si vezi cu ce marime te intelegi cel mai bine. Dupa care poti gasi chiar si second-hand ceva pe aici pe forum, stiind deja marimea pe care o preferi. Din acest punct, poti lua legatura prin PM cu Draugr, sa te ajute in alegere, testare si acordare. Dupa cateva riff-uri, o sa-i propui probabil sa faceti o trupa impreuna, si toata lumea o sa fie fericita. :)

Succes :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

poti sa faci si mama masuratorilor, la chitara ta bridge-ul(calusul) e mobil; din poza mie imi pare ca nu se gaseste la distanta corecta fata de nut(pragus). asta(pozitionarea bridge-ului) trebuie facut in primul rand, de-aia nu-ti iese nici acordajul.

Edited by un chitarist
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

scala chitarei este distanta de la nut la tasta 12 inmultit cu 2.

Inaltimea corzilor se masoara intre coarda si varful tastei 12 si trebuie sa fie de maxim ~3 - 3,5mm la coarda E gros.

Chitara ta este modelul Laura, este 3/4, este construita din placaj de slaba calitate si nu merita sa investesti in ea sa o faci cantabila.

Daca dimensiunea ti se pare comoda, probabil ca ti se potriveste o chitara de format Grand Auditorium sau Mini Jumbo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest ex.animo

poti sa faci si mama masuratorilor, la chitara ta bridge-ul(calusul) e mobil; din poza mie imi pare ca nu se gaseste la distanta corecta fata de nut(pragus). asta(pozitionarea bridge-ului) trebuie facut in primul rand, de-aia nu-ti iese nici acordajul.

 

da, asa e.. am observat si eu ca e mobila "chestia" aia, si habar n-aveam unde anume ar trebui sa fie de fapt.

 

scala chitarei este distanta de la nut la tasta 12 inmultit cu 2.

Inaltimea corzilor se masoara intre coarda si varful tastei 12 si trebuie sa fie de maxim ~3 - 3,5mm la coarda E gros.

Chitara ta este modelul Laura, este 3/4, este construita din placaj de slaba calitate si nu merita sa investesti in ea sa o faci cantabila.

Daca dimensiunea ti se pare comoda, probabil ca ti se potriveste o chitara de format Grand Auditorium sau Mini Jumbo.

 

Wow.. multumesc! Exact informatiile de care aveam nevoie.

 

 

Rãspopitu' - multumesc pt sfaturi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ex.animo

Vad ca nu imi mai pot edita posturile..

 

Am masurat dupa sfaturile lui Eugen, mi-a iesit un scale de 24" (610 mm) si nut width de 1 11/16 " (43 mm).

 

Acuma ramane sa gasesc o chitara acustica care sa aiba aproximativ dimensiunile astea.

 

Am primit deja cateva sfaturi, pt care va multumesc. Unul din ele era un Takamine G320, dar nu gasesc nicaieri specificatii sa vad ce dimensiuni are.

In schimb am dat peste un alt model de Takamine de care pur si simplu m-am indragostit (si aici ma refer la culoare + forma), si anume Takamine G-mini-BK. Modelul asta se pare ca are insa un scale de 580 mm. E foarte posibil sa nu ma deranjeze ca e un pic mai mica (si-asa am probleme cu unele acorduri ca nu le pot tasta ca lumea - eu sunt mica de statura si am maini mici). Dar probabil nu am unde sa testez chitara asta in Iasi.. voi cum procedati daca va comandati de pe net?

 

Sau daca aveti alte sfaturi, le astept cu placere (cu o singura rugaminte, legata de aspect: nu vreau sa fie natural-color, pur si simplu nu imi place; ideal ar fi neagra).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.