www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Stratocaster Knob Aging


TheZKD
 Share

Recommended Posts

Salut . Mai intai pe tema de "aging" in general nu imi place sa faci aging ,mai bine play the damn guitar si o sa capete urmele facute de tine , o sa fie personal . De ce aging pentru knoburi ? Intotdeauna mi-au placut la fender knoburile si butonul de la pickup selector mai inchise la culoare si nu albul stralucitor pe care il au de obicei noi . M-am uitat pe net cat costa o varietate de knoburi aged : extrem de scumpe pentru un aging simplu pentru knoburi . M-am uitat si la knoburi cu o culoare crema , cam reactia asta am avut " Scuuuump neneee , scuuump! "

 

Am adunat o multime de knoburi , nu doar pentru chitara , si tot felul de plasticuri ca sa imi dezvolt propia metoda de aging . Dupa ce zic eu ca am gasit o metoda buna ( buna pentru mine inseamna ca nu ii doar un aging de genul la care dai jos un strat de mazga galbena ci ceva in care insusi materialul plasticului a capatat aceasta culoare adica )

 

Am atasat poza cu knoburile pe un fundal alb sa se vada bine diferenta . Astept pareri .

post-18913-0-66729300-1342978932_thumb.jpg

post-18913-0-57565300-1342978919_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu am lasat un pickguard de tele pe balcon sub ghiveci cam o luna-doua de vara... se facuse de parca era din 60.

ramasese apoi o urma alba intr-un colt.. am mai lasat 2 saptamani... s-a facut aproape de nuanta... deci... intre o juma de luna - o luna pentru a obtine nuante convingatoare.

 

nu stiu cum e toamna/iarna.

 

mai merge si cu pamant. il pui intr-un recipient cu pamant relativ umed si lasi tot asa...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Nu exista metoda corecta toata lumea cu ale lui :D . Eu am abordat problema umpic mai stiintific sa zicem asa , m-am inspirat dintr-un lexicon de chimie . Si metoda ta da rezultate excelente singura diferenta esta ca la mine dureaza cam 5-6 zile .

eu am lasat un pickguard de tele pe balcon sub ghiveci cam o luna-doua de vara... se facuse de parca era din 60.

ramasese apoi o urma alba intr-un colt.. am mai lasat 2 saptamani... s-a facut aproape de nuanta... deci... intre o juma de luna - o luna pentru a obtine nuante convingatoare.

 

nu stiu cum e toamna/iarna.

 

mai merge si cu pamant. il pui intr-un recipient cu pamant relativ umed si lasi tot asa...

Link to comment
Share on other sites

cafea?

 

lasa doar un strat pe care il dai jos cu unghiile

 

stau si ma uit si citesc despre preocuparile voastre si trebuie sa-i dau dreptate lui @karpi :respect:si de data asta: pe marea majoritate (trebuie sa recunosc ca exista si mici exceptii!!!)va preocupa orice altceva in afara de cantatul propriu-zis la chitara! :P

fiindca discutam niste modalitati inocente de aging la niste knoburi ? sau fiindca ai camere ascunse la toata lumea si vezi ce facem in timpul liber ? daca am merge pe logica ta nu ar trebui sa intre nimeni pe rgc ca ne pierdem timpul de cantat la chitara

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Because we play our junk with style! :P

 

Ceea ce am cautat si tot n-am gasit ceva ca lumea, a fost albirea fretboardului de maple. Nu mai am maple board, dar daca aveti metode... nu se stie ce cum schimb vreodata.

 

I hate shiny shit.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Subscriu la faza cu cafeaua... Nu dai jos cu unghiile nimic, eu am facut in Inka (culmea) si a iesit perfect (knoburile erau aged natural, am "invechit" doar switch-tip-ul). Trebuie doar sa fie foarte tare cafeaua (probeaza cu o potcoava inainte)

 

Defapt aveti dreptate , ceea ce am uitat ca difera plasticul si nu toate reactioneaza la fel la aceeasi chestie .

 

Because we play our junk with style! :P

 

Ceea ce am cautat si tot n-am gasit ceva ca lumea, a fost albirea fretboardului de maple. Nu mai am maple board, dar daca aveti metode... nu se stie ce cum schimb vreodata.

 

I hate shiny shit.

 

La ce te referi prin albire ?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

am invechit un knob,dupa ce l-am lasat cateva ore in tinctura de iod ,dupa ce l-am clatiti cu apa si sters din alb se facuse un crem foarte pal exact de culoare dozelor de pe o chitara veche nu se sterge scrisul si nici textura plasticului probabil daca il lasi mai mult se ingalbeneste mai mult dar nu trebuie, eu l-am lasat cam trei ore , in poza de la lumina de bec pare mai galben dar e la fix post-10272-0-46663100-1359919185_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.