www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez GAX 30 - TR


Guest Joey
 Share

Recommended Posts

Guest tormentor

cred ca defapt e o mare combinatie intre jack si dl. gros, unde acesta din urma face ghitari dupa forma ibanez iar jack le cumpara la un pretz derizoriu, trage un sticker cu ibanez pe headstock si o scoate la vanzare in magazin la pretz dublu.

si uite asa apar ibanezuri gax roshii.

 

1) Ibanez face pe bune GAX-uri rosii. Uite-te pe siteul lor.

2) Iti dai seama ca, desi esti moderator, cu post-ul asta dai apa la moara unui scandal pe forum?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1) Ibanez face pe bune GAX-uri rosii. Uite-te pe siteul lor.

2) Iti dai seama ca, desi esti moderator, cu post-ul asta dai apa la moara unui scandal pe forum?

Era vorba de RG370 DX ROSU!!! :)

 

cred ca defapt e o mare combinatie intre jack si dl. gros, unde acesta din urma face ghitari dupa forma ibanez iar jack le cumpara la un pretz derizoriu, trage un sticker cu ibanez pe headstock si o scoate la vanzare in magazin la pretz dublu.

si uite asa apar ibanezuri gax roshii.

Asta e de cascadorii rasului! :)

Link to comment
Share on other sites

merci, asta era si ideea :)

Nasoleala e ca apare cate unu si bate campii p-aici, copiii incep sa aiba indoieli si parca e pacat sa stricam imaginea unor brand-uri serioase cu analize neserioase.

 

Toate firmele cu nume au si produse low end, pentru incepatori in special, e un fapt normal in 2006. Nu toti pot achizitiona chitare de la 1000 in sus. Si nu uitati, ei nu fac chitarele pentru Romania, ci pentru State, aia e piata adevarata de consum!

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

ati deviat mult subiectu.

 

pt joey:decat o chitara ibanez,esp,gibson,epiphone, ieftina mai bine una stagg, squier, grosmann, etc scumpa.cand zic ieftin si scump de fapt e acelasi lucru, chitara ieftina ibanez 8 mil , chitara scumpa stagg 8 mil.

 

Acum pe bune, ibanez si-a castigat reputatia de firma care face chitari scumpe si foarte bune.crezi ca ar face si chitari ieftine bune bune din moment ce profitul il scoate din cele scumpe?

 

Mai bine alegeai grosmann :)

Link to comment
Share on other sites

E si asta o abordare dar se ajunge ca din 2 straturi declarate de fabricanti cu specificatii identice sa fie deosebite doar prin prisma pretului mai mic (ca la licitatiile organizate de partidul si statul nostru). Ce mi-e ca e Fender Mexic sau G&L (marci aleatoare) ori abordarea asta nu te va ferici cu instrumentul cu raportul pret/performanta cel mai bun, deziderat urmarit de toti cumparatorii amatori si chiar neamatori.

Ma duc si imi iau ibanez cheapo sau squier cheapo pentru ca stiu ca e o marca in spate care imi garanteaza ca nu am o porcarie absoluta.

Ca grosman face sau nu chitare ok, e o treaba pe plan local , pe cand Ibanez e brand. La grosman nu poate fi inca vorba de asa ceva.

Ibanez e printre putinele firme ce inca nu merge pe branduri satelit ( vezi Squier, Epiphone, LTD - si aici vorbim de piata accesibila din sua / europa . ce e in japonia e cu totul altceva) si asta in unele cazuri cauzeaza.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

mai adaug ceva:macar la grosmann daca ai probleme cu chitara vb direct cu patronul/producatorul , asha la ibanez de ex vb cu dealerii....cred ca e o diferenta, nu foarte mare dar e diferenta

Link to comment
Share on other sites

Aia e tzeapa, stai linistit!

 

mai adaug ceva:macar la grosmann daca ai probleme cu chitara vb direct cu patronul/producatorul , asha la ibanez de ex vb cu dealerii....cred ca e o diferenta, nu foarte mare dar e diferenta

Cu distribuitorii, dealerii sunt alta mancare de peste! In Romania, distribuitorii sunt fortati sa fie si dealeri! De ce? Pentru ca dealeri nu exista!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest belphegor

.... si eu care aveam o parere buna despre ibanez... shoot.. oh well..abia astept sa rezolv cu casa, sa imi strang niste bani sa imi fac chitara la domnu grosu` :) alta varianta mai ieftina (si mai buna) nu vad.

 

numai bine

 

[700 de mii and counting]

Link to comment
Share on other sites

.... si eu care aveam o parere buna despre ibanez... shoot.. oh well..abia astept sa rezolv cu casa, sa imi strang niste bani sa imi fac chitara la domnu grosu` :) alta varianta mai ieftina (si mai buna) nu vad.

 

numai bine

 

[700 de mii and counting]

Si iata cum oamenii vor sa cumpere Dacia cu gandul ca sunt mai ieftine piesel de schimb...

Link to comment
Share on other sites

Decat sa-mi iau vreo facatura cu 5-6 milioane, totusi as lua ceva de firma la banii astia! Poate nu e nici o diferenta de calitate, da macar e firma! Aici nu s-a vorbit de limuzine, s-a vorbit de chitare low-end! Sau high-end de nivelul Grossman tot le 6-7 milioane si tot la fel de bune!

 

I-am dat un milion in plus lui Cristi pentru ca tocmai a luat tzeapa cu un Ibanez rosu! :)

Link to comment
Share on other sites

totusi as lua ceva de firma la banii astia! Poate nu e nici o diferenta de calitate, da macar e firma! Aici nu s-a vorbit de limuzine, s-a vorbit de chitare low-end! Sau high-end de nivelul Grossman tot le 6-7 milioane si tot la fel de bune!

 

Adica preferi sa dai o suma oarecare (nu conteaza cat) pe o eticheta, cand stii ca poti avea acelasi lucru (tu ai zis), doar ca fara eticheta ?

 

Edit :

 

Btw, dupa cate chitari low-end de firma am vazut (epihone ieftine, jackson ieftine, ibanez ieftine) pe interior, m'am speriat de ce neglijente de fabricare am intalnit (corpuri de placaj (3 Epiphone'uri), lucratura arata parca a fost facuta cu drujba, nu la comanda numerica (2 Ibanez'uri) ).

 

Din cate chitari am desfacut, cele mai bine lucrate au fost, chiar spre surpriza mea, Stagg si Squier.

 

@jack, inteleg ca aperi interesul McMusic (si eu as face la fel in locul tau), dar te rog sa ma crezi ca vorbesc din experienta

 

BTW2 : Exista si reversul medaliei. adica am vazut si niste ibanezuri sau epi'uri lucrate impecabil (dar astea nu erau chiar cele mai low-end)

 

BTW3 : toate chitarile de care vorbesc eu le'am desfacut (din diverse motive, schimb o doza, un potentiometru, lipesc la loc masa, strans arcuri la floyd, etc.)

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Pai tu ce ai alege la 6 milioane, toate suna la fel, bine finisate ( ma indoiesc in ce priveste facaturile), firma sau

no name?

Link to comment
Share on other sites

Guest belphegor

atunci cam pe la 15,17 milioane ce mi`ati recomanda ? intre strat si ibanez rgXXX (chitara ce se preteaza cat de cat la metal) strat am de gand ca poate destule zic eu :-??

Link to comment
Share on other sites

atunci cam pe la 15,17 milioane ce mi`ati recomanda ? intre strat si ibanez rgXXX (chitara ce se preteaza cat de cat la metal) strat am de gand ca poate destule zic eu :-??

La banii astia trebuie sa te gandesti ce chitara ti-ar fi de folos, ce gen ai de gand sa abordezi, daca merita sa faci investitia, etc... Cea mai versatila chitara in opinia mea e Fender Strat ( nu Squier evident)! Mai departe trebuie sa alegi tu, sunt multe variante!

 

Call me anti-social, anarchist, sau cum vrei : No-Name, numa asa de'al dracu'.

Eu zic ambidextru!

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

atunci cam pe la 15,17 milioane ce mi`ati recomanda ? intre strat si ibanez rgXXX (chitara ce se preteaza cat de cat la metal) strat am de gand ca poate destule zic eu :-??

 

Daca poti sa urci pana la 20, incearca un Strat Showmaster.

Link to comment
Share on other sites

^se cheama ca esti usor leftist :)

 

Habar nu am ce inseamna, da nu cred ca e o insulta ... thanks :)

 

@jack - plz citeste editarea de la postul meu de mai sus un pic (ala mi lung- post #79).

 

@belphegor - Jack are dreptate :(, dar eu nu as canta *metale* pe un strat - chitara aia nu merita sa fie tratat asa ... vezi BCRich, Esp/Ltd, Ibanez (daca iti place), Epiphone gothic (for a touch of style), sunt si cateva modele Grosmann care ar merge pe metal ... Acuma, depinde ce intelegi tu prin metal.

 

Eu zic ambidextru!

 

Thanks ! As vrea eu ... :)

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Threadul la desert :) ca iar a devenit reclama la Grosmann,fara banner

Sunt curios ce Epiphone care trebuia sa fie din mahon e din placaj,chiar FOARTE curios,mai ales ca in ultima luna am vazut 3 Gibsonuri fake,dintre care la unul nu mi-am dat seama decat cand l-am luat in mana.daca vedeam poza pe e-bay,puneam botu si eu :)

@vektor:epiphoanele care sunt din placaj,sunt din placaj,dar e un SINGUR model din laminat la Epiphone,care costa cat alte chitari din agathis,basswood,etc,etc,dar are gatul din mahon,si suna mai bine ca orice altceva la banii aia,finisajele sunt pe masura,adica impecabile.

Link to comment
Share on other sites

Sincer am luato...imi place cum suna e mai suparata decat un harely benton copie dupa strat(tot de 6 mil. si-un pic)are output mare..grif manevrabil...imi place adica(imi da senzatia ca as canta pe un les paul). Si atata timp cat imi place cum suna mi se rupe ce doze are din ce <ca sa-l citez pe midnight_rider..care indirect mi-a jignit investitia>"materiale de constructie sau deseuri prelucrate" e confectionat corpul...conteaza sa ma tina mult si bine pana simt ca am depasit-o si ca-mi trebuie altceva..

 

Si pana la urma urmei tot la vorba lui boondak ajung "nici o chitara scumpa ca gibson sau fender nu te invata sa canti" poti sa suni bine pe orice sapa cu corzi care are un ton decent sau care-ti place tie.

Edited by Joey
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

No offence dar trebuia sa iei pe cineva expert in chitari cu tine ca sa poti sa spui ca suna bine.....

 

Later edit(final edit): ma acum nu inteleg de ce ai postat cerand pareri. 10 oameni diferiti 10 parere diferite. Daca cereai tips and tricks, sau intrebai ce face aia, ce face butonu ala, etc mai te intelegeam. Dar din moment ce din start ai zis ca iti place cum suna si ca e buna etc. Ce rost mai avea postu. Repet: 10 iti zic ca e vasla ( dintre care unu zice ca e facuta din "materiale de constructie sau deseuri prelucrate"),10 spun ca e buna cepatori si 10 o lauda....you're going nowhere kid.

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

nu jack, nicidecum, incercam s-o lamuresc

la voi (ca si pe site-ul companiei mama) scrie foarte corect ce si cum

cred ca la mijloc e o "confuzie" a lui Joey.... si discutiile sunt degeaba

 

site-ul ala de care vorbesc e altul, care amesteca engleza cu romana :)

 

E un fel de banc cu Radio Erevan :) Care e site-ul?

Link to comment
Share on other sites

Aia e tzeapa, stai linistit!

 

Mai, am citit cate ceva despre Cimar. Cica fac (sau faceau, prin '70-'80) scule bunicele, dar in gama low-end. Foloseau aceleasi facilitati de productie cu Ibanez, de unde si asocierea de brand-uri. Nu se stie daca Ibanez detinea marca sau nu. Interesant.

Link to comment
Share on other sites

Ba deja imi bag ceva...ce pana mea am zis ca-s incepator si toti ma tratati ca pe un nimic...si-mi veniti mie cu chestii de genu: trebuia sa-l iei pe satriani ca sa-ti testeze chitara? fiti ba seriosi ce dracu' voi sunteti toti niste pui de santana si cantati numai pe gibsonuri sau fendere(daca atingeti o chitara low-end ce? vi se topec degetele...). Stii ce deja mi-a ajuns peste cap...toti raspundeti din topor faceti "agresiuni subtile" unor marci de chitara si va dati mari muzicieni si chitaristi...se vede cat de buni sunteti(majoritatea) de aia sunteti muritori de foame si va pierdeti timpul pe site-uri si forumuri >:). Plus ca voi considerati forumul un fel de chat box nenea vektor ia zi ce legatura are:"midnight rider : Epiphone au facut vreodata "straturi" cu floyd ? (Hss) ?

" cu cee a ce am intrebat eu sau tu midnight rider...da, ati raspuns odata on-toppic dar dupasta ati ajuns tot mai off-toppic...sincer in postul asta ma gandeam ca o sa postee cei care au o asemenea chitara...sau care au testat-o incat sa-i poata face un mic review...nu-mi mai trebuie nici o parere(si asa i'm going nowhere, nu? =)) )....un admin sau mod ar trebui sa INCHIDA TOPPICU' !

 

Have a nice day ! :)

Edited by Joey
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Da io nu inteleg ce pareri iti mai trebe dupa ce tiai luat chitara ? Vroiai sa te laudam pentru alegerea facuta ? Sa iti spunem ca ai fost mega meserias (un pui de satriani) ca ai ales-o p-asta ?

 

Vad ca te deranjeaza criticile... Si mai mult, nu vad ce e gresit in sfatul care iti spunea ca ar fi trebuit sa iei pe cineva cu experienta. Nimeni nu iti da in cap ca esti incepator, dar nici tu nu tre sa vii cu aere de mare experimentat. Ar fi cazu sa iti vezi lungu nasului...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.