www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Mt-2 Vs Digitech Xmm


Recommended Posts

Salutare :D

Mi s-a oferit la schimb un boss MT2 pe Digitech metal master...

Credeti ca se merita sa dau Digitech pe MT-2 ? Nu am cantat niciodata pe un MT-2 .

 

Digitech are acel Morph care este foarte tare dar Mt-2 are reglaje pentru middle si mid. freq...:/

Edited by andreyush01
Link to comment
Share on other sites

Nu e "transparentă" din pricina filtrării aplicate, care e destul de pregnantă (la toate cele 3 sau 4 "simulări", câte sunt). Dacă vrei sunetul ăla, nu-i ceva rău.

Și MT-2 aplică filtrare semnificativă sub forma unui mid boost înainte de distorsiune, deci într-o măsură "suferă" de aceeași "problemă" sau "facilitate", în funcție de cum vrei s-o privești. Într-adevăr, avantajul e că e analogică și o poți modifica, cu condiția să știi ce vrei. Sunt j' de mod-uri pt. ea, inventate de oameni mai mult sau mai puțin calificați, cu diverse obiective. Deci bine, o modifici. Dar cum? Ai putea atenua filtrarea de care vorbeam, sau s-o faci reglabilă.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

:/ O.O...o.O...

 

Sooooo... :D

Revin la intrebarea mea ...se merita sa dau XMM pe mt-2 ? :D...

De modificat nu stiu ce sa spun...nu prea vreau sa risc...

Multi spun ca mt-2 are sunet de anii 80 ceea ce caut eu ....

SI mai stiu ca iti trebuie un amplificator bun ca sa sune bine mt-2 :D...eu am un peavey vypyr 30w :D...

Edited by andreyush01
Link to comment
Share on other sites

Sunetul de care spui il are HM-2, care suna peste amandoua, am avut pedala si acum imi pare rau ca nu o mai am. E ieftina, maxim 200 ron (nu o mai gasesti noua).

:/ O.O...o.O...

 

Sooooo... :D

Revin la intrebarea mea ...se merita sa dau XMM pe mt-2 ? :D...

De modificat nu stiu ce sa spun...nu prea vreau sa risc...

Multi spun ca mt-2 are sunet de anii 80 ceea ce caut eu ....

Link to comment
Share on other sites

Sunetul de care spui il are HM-2, care suna peste amandoua, am avut pedala si acum imi pare rau ca nu o mai am. E ieftina, maxim 200 ron (nu o mai gasesti noua).

 

0.43

 

 

eu sper ca glumesti, mie hm-2 mi se pare o jucarie, sparta la mutes, nazala

 

am avut hm-3 care mi se parea asa, dar din sampleul asta hm-3 e super ok, hm-2 e si mai oribil..nici nu vreau sa ma gandesc :D

 

Mt-2 si stock e un improvement

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Razvane, ai avut HM-2? Suna mai bine decat 90 % din pedalele de distors de la Boss de acum. Am invatat de aproape un an sa nu mai am incredere in ce aud pe youtube.

EDIT: nu suna ragusit, are un sunet foarte ''legat'', si este geniala pentru palm muting. Nu am mai regasit punch-ul ala caracteristic si bass-ul ala la nici o pedala, si am avut o groaza.

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

si este geniala pentru palm muting. Nu am mai regasit punch-ul ala caracteristic si bass-ul ala la nici o pedala, si am avut o groaza.

 

 

Tocmai ca pentru asta nu mi se pare ok

 

La palm mutes trebuie sa fie cut si dur, cu tone de gain chiar sa se opreasca imediat, nu sa se GRRRRRRB GRBBB dupa mutes

 

Tranzistor nebiasat lol, asa suna

 

Daca vorbim strict pt metale, nu e ok. SI daca e faimos for the old metal stuff.Poate, cu gain mic pus la el si distors din amp; dar el de sine statator..no way.

 

 

 

Singurul video unde am gasit ceva sa si fie ok cu el e asta, dar cand da la 4.19 pt mutes e tot muddy si nasol

 

 

Sa nu ma iau dupa youtube? Pentru asta exista samples, si multe, ca n-am ca referinta doar 2.

Link to comment
Share on other sites

Fraților, sunteți conștienți că vorbiți despre gusturi, da? HM-2 are rolul său în istoria tonurilor de metal la fel cum îl are și MT-2. Și în "anii '80" s-au întâmplat multe. Dă un exemplu, o piesă sau album sau trupă.

Apropos, Behringer are clone după amândouă. Dacă vinzi Metal Master probabil le poți lua pe ambele, poate chiar încă una.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Hmmm....pana la urma este vorba de "gustul" fiecaruia :D....

 

Am sa incerc mt-2 sa vad daca chiar are sunet de anii 80...daca nu il pot vinde mai departe nu este nici o problema :D..sper -,-

Am vrut niste pareri ....sa vad daca se merita sau nu :D

 

Fraților, sunteți conștienți că vorbiți despre gusturi, da? HM-2 are rolul său în istoria tonurilor de metal la fel cum îl are și MT-2.

Apropos, Behringer are clone după amândouă. Dacă vinzi Metal Master probabil le poți lua pe ambele, poate chiar încă una.

haha :D...in acelasi timp aceasi parere :D...sunt de acord cu tine este vorba doar de gust :)....

Nu ma bag la behriger sunt satul de ele...si nu prea am incredere :)

Edited by andreyush01
Link to comment
Share on other sites

Apropos, Behringer are clone după amândouă. Dacă vinzi Metal Master probabil le poți lua pe ambele, poate chiar încă una.

 

this!

 

Hmmm....pana la urma este vorba de "gustul" fiecaruia :D....

 

Am sa incerc mt-2 sa vad daca chiar are sunet de anii 80...daca nu il pot vinde mai departe nu este nici o problema :D..sper -,-

Am vrut niste pareri ....sa vad daca se merita sau nu :D

 

 

haha :D...in acelasi timp aceasi parere :D...sunt de acord cu tine este vorba doar de gust :)....

Nu ma bag la behriger sunt satul de ele...si nu prea am incredere :)

 

poti sa ai incredere, ai fi surpins

Link to comment
Share on other sites

Daca vorbesti de V-amp, eu n-am gasit procesor mai bun la categoria aia de pret. Dar asta-i problema, daca vrei sa bagi procesorul si sa apesi doar pe butoanele de schimbat patch-urile, nici unul nu va suna bine...

 

Si mie mi s-a parut HM-2 o prostie de pedala. Mai ales pentru tonuri "sweedish death metal", asa cum este ea promovata. Nu mi-a iesit un ton utilizabil din ea. Acum eu am inteles ca ar diferi ceva intre alea Made in Taiwan si alea din Japonia. Eu din Taiwan am avut. Nu stiu...

 

Cat despre topic, schimba, incearca, schimba din nou, etc. Nu te lua dupa youtube ca sunt absolut irelevante mostrele de-acolo. Pana nu le auzi cu sculele tale, degeaba. Mie mi-a placut Metal Master, dar, intr-adevar, are un ton specific. Iti place sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Mie imi place cum suna...dar sunt nesigur pe el :/....nu suna a anii 80 suna mai modern asa :D....are un preset pentru boss mt-2 dar nu e prea convingator pentru mine :)..

Oricum mai orice pedala va suna bine in mainile unui chitarist bun

O sa incerc mt-2 si asta e....si cred ca o sa imi cumpar si sanpera (footswitchul de la peavey vypyr) si asta e deocamdata :D

 

Totusi sper sa nu regret schimbarea..

Edited by andreyush01
Link to comment
Share on other sites

Mie imi place MetalZone-ul foarte mult, mai ales pentru EQ-ul semiparametric (desi poate la inceput o sa te enerveze, pana prinzi ideea), si pentru gain (daca face microfonie chitara in loc stramt poti sa mai reduci din gain). Nu am avut personal XMM, doar un amic a avut, si chiar daca nu suna rau, eu prefer tot MT2-ul.

 

La Mid-uri doar sa fii atent ca mid freq cu mid level sunt cam interdependente (mid level iti creste sau scade procentul mid-urilor, iar mid freq seteaza frecventa afectata).

 

Parerea mea e ca sigur nu vei regreta schimbarea, doar ca poate nu o sa obtii tonul tau preferat din prima zi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.