www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rolul Muzicii In Societatea De Azi


Guest nothing.matters1

Recommended Posts

Sunt folosite pentru a extinde capacitățile corpului uman, la fel cum folosești un binoclu pentru a vedea mai departe. La fel cum toate instrumentele extind categoria sunetelor ce pot fi produse de corpul uman. Calculatorul e un meta-instrument care merge un pas mai departe în aceeași direcție. Și ca orice instrument (i.e. unealtă) poate fi folosit pentru a produce ceva interesant sau pentru a produce kitsch.

 

intr-o definitie pe care o imbratisez, arta trebuie sa contina si aptitudini. daca dai clic pe optiunea unui arpegiator, singurul demn de admiratie este programatorul care a scris arpegiatorul.

 

pot face unele chestii pe care nu le putem face pe un instrument, dar zic ca ar fi mai mult de... test si experimentare. nu le-as lua in serios.

Link to comment
Share on other sites

actiunea triviala de a canta la instrumente in timpul spectacolului.

 

arta trebuie sa contina si aptitudini

 

Ce se potrivește sau nu propriei definiții e problema voastră. Cert e că virtuozitatea e o categorie estetică clasică, ori arta înseamnă mult mai mult de mai bine de un secol. Unele persoane au reacții estetice și la produse ce eludează complet aceste categorii. Dacă rolul artei nu e "test și experimentare", ce-i mai rămâne? Videoclipuri pe MTV? Pardon, am uitat că MTV nu mai difuzează videoclipuri.

Și da, măiestria a devenit trivială după atâta amar de vreme, nu deține nici un secret, știm toți că e nevoie doar de antrenament. Faptul că e atât de des confundată cu întreg actul artistic, în anul 2012 CE, în țări civilizate, de către oameni educați, pe mine sincer mă irită. Iar dacă vreau să văd acrobații mă uit la Olimpiadă sau la circ.

 

Având în vedere că acuși țin o expoziție pe tema aleatoricismului, e o coincidență interesantă faptul că a revenit subiectul în discuție.

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bine reprezentat, consecvent. Cred ca multi sunt constienti de vechimea aproximativa a curentului, totodata de faptul ca vechimea nu este singurul factor care confera "legitimitate".

Eu am trecut prin faza scepticismului fata de arta pastiche - la cea a imbratisarii ei - ajungand, in 2012 CE, sa o privesc ca pe o gluma pe care autorul se teme sa si-o asume, spusa cu cuvinte imprumutate. Desi cunosc discursul prea bine, nu ma mai pot identifica cu el. S-ar spune ca am facut un pas inapoi pe scara evolutiei.

In ce priveste prestatia pe scena muzicala, in mod particular, nu despre acrobatii discutam, nu despre virtuozitate, ci despre aceeasi asumare. Ce vreau sa spun prin asumare stii deja, pentru ca am mai purtat discutia.

Ce aduc eu nou in discutie sunt doar doua exemple de mijloace, nimic extraordinar; insa ceea ce aduci tu nou in discutie ma surprinde: civilizat este sa privim virtuosii ca pe niste circari care nu inteleg nimic mai mult decat tehnica si coordonare ?

Link to comment
Share on other sites

sa privim virtuosii ca pe niste circari care nu inteleg nimic mai mult decat tehnica si coordonare ?

 

Doar să distingem prestația de restul aspectelor producției artistice, care sunt cel puțin la fel de importante; dacă sunt și superioare (într-un sens kantian) e discutabil.

Nu-i împiedică nimic pe oameni să fie simultan virtuozi și compozitori extraordinari și critici de artă (sau să cunoască măcar cât-de-cât contextul în care lucrează). Deși cred că avem amândoi și exemple care se potrivesc descrierii tale.

 

vechimea nu este singurul factor care confera "legitimitate".

Nu era vorba despre legitimitate ci măcar despre popularitate. Ce procent din membrii acestui forum sau din populația țării, sau a tuturor țărilor dezvoltate cunosc măcar ceva elementar despre discursul artistic modern?

Link to comment
Share on other sites

@dragos De ce nu interpretezi citatele ale a in loc sa le insiri ca pe carnati?

 

Ceea ce am dorit a fost sa argumentez prin observatiile mai multor filozofi, esteticieni arhi cunoscuti ideea de rol manipulator a muzicii, rol la care de fapt face referire initiatorul topicului.

Link to comment
Share on other sites

Guest nothing.matters1

Videoclipul spune multe. Se pune problema pierderii identitatii unui popor, prin impunerea unor alte idei, valori, produse,etc...

Evident ca dragoste cu forta, nu se poate. Desi, neavand din ce alege, la tv, radio, repetandu-ti-se mereu aceleasi optiuni, ajungi sa le accepti ca fiind singurul adevar. Si asta e o forma de impunere fortata, lucru care se intampla. Dar ma indoiesc ca arma/forta/violenta este o solutie inteligenta.

Ghandi a avut o solutie inteligenta. Ce om!

Link to comment
Share on other sites

Guest nothing.matters1

Si inca ceva. Am ajuns la concluzia ca totul face parte din evolutie. Cu riscul de a ma contrazice pe mine, cel de la inceputul thread-ului, schimband un pic perspectiva, la urma urmei, nu poti trai in trecut. Daca asa ar fi fost firea omului, si astazi am fi trait prin pesteri, spargand nuci cu pietre si vanand mai stiu eu ce. E bine ca se experimenteaza, e bine ca avem noi jucarii la dispozitie. Asa ca sa le folosim si sa speram ca totul va conduce catre ceva mai bun. Uneori raman stupefiat de imbecilitatea din anumite melodii din ziua de azi, insa, cum am zis, face parte din evolutie. Nu sunt impotriva calculatorului, asa cum nu sunt nici impotriva manipularii, atata timp cat asta se face pentru un scop bun. Daca e nevoie, bate-i cu propriile arme! Fa-i pe oameni sa creada si in valori reale, nu doar in minciuni si iluzii.

Edited by nothing.matters1
Link to comment
Share on other sites

Eu, personal nu cred in toate teoriile astea ale conspiratiei si prostii de astea. Muzica este ce a fost din totdeauna: o arta, insa si un divetisment. Pana si muzica comerciala de acum nu este chiar asa de rea cum ii place lumii sa creada. De exemplu pe Lady Gaga o consider o cantareata destul de buna. Muzica ei este cantata bine, compusa bine deci nu vad nimica rau in ea.

Nu sunt impotriva calculatorului, asa cum nu sunt nici impotriva manipularii, atata timp cat asta se face pentru un scop bun. Daca e nevoie, bate-i cu propriile arme! Fa-i pe oameni sa creada si in valori reale, nu doar in minciuni si iluzii.

Imi pare rau dar ce spui este total penibil. Nu exista nimic moral sau corect in manipulare(presupunand ca ea exista), oricare ar fi scopul ei.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.