www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Instrumente Obscure?


Aleks_777
 Share

Recommended Posts

Sunt vocalist si ma gandeam sa-mi largesc orizontul invatand sa cant la un instrument. Cant deja la chitara cat de cat dar voiam ceva care sa sune mai mult sau mai putin unic. Ar fi dragut, de asemenea daca as putea sa devin destul de bun incat sa fac ceva soloistica/compozitii proprii simple in cateva luni. Trupa in care sunt canta un rock psihedelic/experimental si m-am interesat de un theremin dar din ce-am inteles e extrem de greu sa ajungi la un nivel la care sa poti canta alaturi de alte instrumente.

 

Idei, sugestii?

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa canti lejer la Theremin fara mari batai de cap legate de intonatie , poti sa il treci prin auto-tune sau melodyne ca sa ai pitchuri exacte constant.

Iti cumperi varianta de rack (Antares ATR1) daca nu vrei pluginuri si treci thereminul prin el , setezi exact gama si dupa doar te obisnuiesti cu fingeringurile facute de Clara Rockmore pentru note.

 

Fiind chitarist poti face lejer tranzitia la orice alt instrument cu freturi , mandolina , bouzouki , electric fretted cello , lapsteel guitar , sitar , chinese pipa , midi guitar.

 

Imaginatie si bani sa ai.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.