www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

"buba" La Truss-Rod


MSL
 Share

Recommended Posts

Incearca cu o cheie sau surubelnita Torx de marime apropiata. Colturile acesteia sunt f putin mai mari decat hexagonul imbusului si astfel s-ar putea sa reusesti sa desfaci piulita si sa o inlocuiesti.

Ma scuzati totusi, dar unde as putea gasi sa-nlocuiesc toata treaba? Ca din cate stiu, piulita vine in tot grifful, si imi e cam greu sa-mi imaginez cum as putea sa o inlocuiesc.

Link to comment
Share on other sites

In general nu exista piulita la grifurile unde reglajul se face dinspre headstock. Acolo-i capatul tijei care e prevazut cu un cap inbus. Daca-l desfiletezi complet, s-ar putea sa iasa tija cu totul afara... Daca ai noroc, poate reusesti sa-l mai relgezi cu surubelnita asa cum e, dar incearca sa il si incovoi in acelasi timp in directia dorita, pentru ca sa se invarta mai usor.

Link to comment
Share on other sites

Ce iti arat eu pe Stew Mac este desenul cu capatul truss-rod-ului, a fost cel mai la indemana pe care l-am avut.

Nu ne certam dar nu am vazut pana acum truss-rod la care sa invarti tija si nu piulita.

Toate au o piulita, fie ca piulita are gaura hexagonala fie ca are hexagon exterior sau sloturi pentru surubelnita sau gauri ca la piulitele folosite de Reghin-urile vechi.

Link to comment
Share on other sites

Ah. Inteleg. Cel mai probabil o sa iau la smirghel un inbus cu o marime mai mare pana ce o sa fie incapator, asta dupa ce incerc cu Torx. Daca nu reusesc asa, ma pun pe cautat acea piulita. Oricum ar fi, trebuie sa desfac piulita.

Nu, piulița e doar în capăt și se poate schimba dacă găsești înlocuitor. Dacă n-o poți scoate singur poate poți trece pe aici să ne uităm mai atent.

Sunt nou... Pe aici unde? :D

Edited by MSL
Link to comment
Share on other sites

Ah. Inteleg. Cel mai probabil o sa iau la smirghel un inbus cu o marime mai mare pana ce o sa fie incapator, asta dupa ce incerc cu Torx. Daca nu reusesc asa, ma pun pe cautat acea piulita. Oricum ar fi, trebuie sa desfac piulita.

 

Sunt nou... Pe aici unde? :D

 

Adica, s-a oferit sa te ajute.

Unde? In Iasi... locul il stabiliti voi cand vorbiti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.