www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme La Tapping


Guest dragosh3003
 Share

Recommended Posts

Guest dragosh3003

Salut , in ultima vreme am inceput sa invat tapping-ul pe chitara electrica si ceva nu merge bine.

Pe coarda e-subtire , cand fac tapping , corzile groase incep sa vibreze iar asta face sa se suprapuna sunetele , ce face un zgomot "urat". Problema asta apare numai pe coarda e-subtire , pe celelalte nu am probleme.

Ce ar trebuii sa fac , si cum pot evita acel zgomot? Ar trebui sa schimb corzile(le am de aprox. 1 luna) sau sa trimit chitara la un magazin apropiat pentru o verificare ( ex: " Guitar-Shop")?

Link to comment
Share on other sites

Guest Cristi.G

Ce chitara ai .. ?? Si dA e vorba de tehnica , mai ales daca faci cu gain mar. A, si spunene ,ce chitara are prietenul? pentru ca dincate ai spus pare sa ai un lemn bun la chitara,

Link to comment
Share on other sites

Guest dragosh3003

Am un Jackson RR 24 M si prin prieten m-am referit la profesorul meu de chitara , mi-a dat sa incerc pe chitara lui , are un tot un Jackson 24 M si un Jackson Dinky (dar nu stiu ce doze) si pe ambele am incercat

Link to comment
Share on other sites

cu putin exercitiu ai sa inveti cum se face. ca ti-a iesit pe alta chitara sau nu e o intamplare. nu are de-a face cu chitara.

desi e mai dificil, in functie de ce incerci sa faci, pe unele chitari, gen un lp cu gatul cat bata de baseball, dar toate se invata, si se poate face pe orice chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest dragosh3003

sper sa fie adevarat ce spuneti , pentru ca am dat multi bani pentru chitara asta. Si am vazut in comentariile de mai sus ca trebuie sa fac Mute pe corzi pentru a nu suna "murdar" , cu ce mana trebuie sa mutez cand fac tapping, sanga sau dreapta(eu panez cu mana dreapta)?

Link to comment
Share on other sites

Salut , in ultima vreme am inceput sa invat tapping-ul pe chitara electrica si ceva nu merge bine.

Pe coarda e-subtire , cand fac tapping , corzile groase incep sa vibreze iar asta face sa se suprapuna sunetele , ce face un zgomot "urat". Problema asta apare numai pe coarda e-subtire , pe celelalte nu am probleme.

Ce ar trebuii sa fac , si cum pot evita acel zgomot? Ar trebui sa schimb corzile(le am de aprox. 1 luna) sau sa trimit chitara la un magazin apropiat pentru o verificare ( ex: " Guitar-Shop")?

http://www.youtube.com/watch?v=5vOsTLyh1uE

 

Uita-te atent !la ce face Jennifer .......

Link to comment
Share on other sites

N-are chitara nicio problema, n-are cum. Problema e, mai mult ca sigur, legata de tehnica. Corzile groase vibreaza, iar sunetul lor se suprapune peste ceea ce canti tu, cel mai probabil datorita faptului ca nu le "mutesti" cum trebuie. Nici mie nu-mi iese tapping-ul ca lumea de multe ori din acelasi motiv.

 

Ia-o usor, incearca sa iei notele ceva mai lent, incercand sa lasi sa sune doar coarda care iti trebuie tie. Dexteritatea si viteza vin pe parcurs.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Guest dragosh3003

am o bucata de material lung , special pentru curatat chitara.L-am legat in jurul fretului 1 si asa nu se mai aude acel "noise" , dar banuiesc ca asta se pune ca si un fel de trisat.

Link to comment
Share on other sites

exista solutii si solutii. ori string dumper, cum are batten sau michael angelo, ori elastic de prins parul, cum mai foloseste govan. in general merge la inregistrat, dar live e mai greu, pt ca si trebuie sa scapi de el daca ai nevoie de coarda libera.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest dragosh3003

sa inteleg , problema pe care o am eu ca vibreaza corzile celelalte chiar daca nu le ating atunci cand fac tapping , e una comuna , adica nu sunt singurul care o are?

Link to comment
Share on other sites

In primul rand nu e o problema. La orice chitara se intampla asta datorita constructiei, deci da, se intampla la toata lumea. Sunt mai multe chestii tehnici care te ajuta, dar ceva concret de exersat ce te-ar ajuta ar fi sa mutezi corzile cu podul palmei de la mana dreapta. In timp ce faci taping cu dejtu' incearca sa tii podul palmei peste corzile pe care nu canti. Daca faci tapping pe mi subtire, podul palmei trebuie sa fie peste mi gros, la, re, sol si si. Dar nu apasat, ci doar cat sa nu mai vibreze.

Edited by SolDiez
Link to comment
Share on other sites

Guest dragosh3003

Mersi de sfat, incerc si mie putin dificil la inceput dar ma voi obisnui , si mersi ca mi-ati spus ca nu e din cauza chitarii ,mi-era teama sa nu fi trebuit sa ii schimb ceva piese sau sa fac ceva costisitor in legatura cu ea :)

Link to comment
Share on other sites

are string dumper sau cum ii zice, deci nu e cel mai bun exemplu

 

Adica cum nu ?

 

 

Era vorba sa nu vibreze corzile ...atat ..nu ?

 

Pune gagica pernuta si a terminat treaba !

 

Pui estompator cu o pedala ca si la tzambal sau la pian ..

 

Alti pun un elastic ptr par sau incheietura ...se vede la zici de chitaristi in concert .

 

 

Link to comment
Share on other sites

doar ca taping-ul pe acustica e una si pe electrica, cu distors e alta. pe acustica e mai greu de facut, in sensul ca trebuie putina tehnica si forta pt a face notele sa sune, dar odata ce suna, problemele sunt mult mai mici in ce priveste estomparea notelor "nedorite", e mai usor sa suni "bine", pe cand pe electrica cu gain estomparea notelor in plus e esentiala, suna mult mai urat daca nu te ocupi de problema, defapt nu suna nicicum.

oricum, apreciez postarea cu mongrain, e preferatul meu... :respect:

Link to comment
Share on other sites

Eu unul am incercat timid sa fac tapping pe acustica dar nu stiu cum sa fac sa nu se auda sunetul corzii dintre nut si fret-ul la cere fac taping, adica se aude nota dorita, cea obtinuta prin oscilatia portiunii de coarda intre fret-ul dorit si bridge, dar se aude si sunand si portiunea dintre fret si nut ceea de este foarte deranjant.

Am incercat sa mutez portiunea de coarda cu ajutorul degetelor dar la note rapide nu pot.

E adevarat ca nu am incercat sa fac asta pe o electroacustica, sa aud sunetul prin amplificator.

Link to comment
Share on other sites

Daca la unul din capete estompezi , sa zicem 25% ( adica sa mai sune coarda daca vrei coarda libera dar sa nu mai interfereze cu portiunea "utila" . atunci poti sa faci solouri si cu si fara gain mare .

 

Este o chitara cu 10 corzi exact ca si cele de slide pedal style ...au atenuator cu pasla sa asa ceva ...nu mai stiu ce denumire are ...

 

La chitara eletrica cu mana dreapta estompezi "normal " iar cu stanga daca doar tii cate o pozitioe sau doar o caoarda estompezi ce vrei si trebuie.

 

Nu se face taping cu miscari largi de 1m distanta de corzi trebuie facut la milimetri si foart eusor cu gain /sensibilitate adecvata.

Numa de show eventual faci miscari largi , aiurea la vrajeala , dar cand canti efectiv trebuie sa tii mainile "pe" corzi apropape la fel ca si in cazul cantatului cu pana sau fingerstyle ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.