www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

"incalzitor" La Sunet Digital


alinu_tau
 Share

Recommended Posts

Am o intrebare. Ar putea o chestie dintr-asta gen "behringer mic200" sa "incalzeasca" sau sa analogizeze in special efectele de drive daca-l pun la iesire din procesor? Pentru ca orice le fac din eq tot "harsh" si "fffsss" mi se pare ca suna mai ales pe finalul sunetului, care il mai si taie brusc, de parca as folosi noise gate desi pe ala l-am inchis complet...

EHX Analogizer nu mi se pare ca face mai mult decat un eq.

Sau daca imi puteti da alte idei... in afara se a pune procesorul pe soba sau iarna pe calorifer :)

post-9842-0-03072000-1335286780_thumb.jpg

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

eu am folosit vreo 2 ani de zile un ART tube mp , in fata unui POD XT LIVE . Eu am auzit o imbunatatire in sunet , dar clar nu duce spre zona de lampa. Eu practic l-am folosit ca pe un boost, in fata un modeling amp cu mid-gain , ca sa am in final un sound high -gain . Dar rezultatele depind foarte mult de ce procesor folosesti si ce preferinte personale de ton ai.

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare. Ar putea o chestie dintr-asta gen "behringer mic200" sa "incalzeasca" sau sa analogizeze in special efectele de drive daca-l pun la iesire din procesor? Pentru ca orice le fac din eq tot "harsh" si "fffsss" mi se pare ca suna mai ales pe finalul sunetului, care il mai si taie brusc, de parca as folosi noise gate desi pe ala l-am inchis complet...

EHX Analogizer nu mi se pare ca face mai mult decat un eq.

Sau daca imi puteti da alte idei... in afara se a pune procesorul pe soba sau iarna pe calorifer :)

 

chiar am incercat chestia asta si trebuie sa spun ca nu prea face diferenta...este o diferenta, dar nu ce cauti tu

Link to comment
Share on other sites

Și în ce configurație îl folosești? Încearcă să eviți cabsim-ul lui prin una din aceste variante:

  1. Intri din Zoom în FX return-ul amplificatorului.
  2. Dacă nu ai posibilități de miking: conectezi la PC (bănuiesc că funcționează ca interfață audio) și folosești un efect de convolution gen LeCab pentru cabsim.

Asta în caz că într-adevăr categoric nu se poate rezolva din filtrele procesorului. Ai încercat un lowpass de ordin 1 sau 2 între 5 și 8 KHz? Ai posibilitatea asta?

Link to comment
Share on other sites

Zici ca ar fi mai bine sa-l bag prin bucla de efecte?

De obicei da. Dar n-am spus "prin bucla de efecte" ci în poweramp, adică în FX return. Poți încerca eventual și prin buclă, pe canalul clean al amplificatorului (presupun că are): chitară -> intrarea de instrument a amplificatorului ... fx send -> procesor -> fx return. Și astfel să folosești mai puțin gain din procesor, atâta timp cât primește un semnal mai puternic. Poate astfel vei scăpa de gating.

 

Imi place de la EHX tube EQ

Ce tot ai cu lămpile, omule? Zici că vrei să scapi de frecvențe înalte. Distorsiunea (fie că e pe lampă sau nu) le adaugă. Nu se întâmplă nimic dacă înfingi o lampă într-un punct arbitrar în traseul semnalului.

Link to comment
Share on other sites

Ok, am inteles, o sa incerc si asa. Merci

 

Diostorsiunile produse de o lampa sunt mai soft decat cele produse de semicoductoare .Trecerea de la sinus la rectangular este mai lunga si mai lina .Rectangularul obtinut cu tub este mai rotunjit decat taierea brusca al semiconductoarelor in plus armonicele produse sunt in relatie armonica cu sunetul initial.....armonicele impare sunt mai reduse .

Distorsiunile de intermodulatie (IMD) sunt mici in cazul tuburilor .

In caz de usor overdrive scurt in varfuri trec neobservate dar pot sa imbogateasca sunetul .

 

Deci in OVERDRIVE apare acea calitate de "warm sound " asta implica sa ramai intr-o plaje dinamica relativ ingusta ( in cazul chitarei ) folosind un compresor ce duce semnalul in plaja dorita. Ridica semnalele mici in plaja si limiteaza semnalele mai mari ce ar trece mai sus de plaja "sweat spot " al overdrive-ului unde ai acel "warm tone".

In acest fel poti simula sunetul unei statii pe tuburi e functioneaza la limita unui usor overdrive ..adica nu suna sec .

In caz de cantat cuplat direct in mixer cu iesire catre Recorder sau catre PA daca este reglat corect poate ajuta sa ai un sunet bunicel.

 

Deci .Trebuie sa duci lampa intr-un anume punct de functionare nu-i destul sa fie doar pe acolo sa lumineze..

 

 

 

Cu ZoomG2 poti sa faci asemenea sound si fara tub .

 

In Zoom alegi cel mai apropiat sound simulare de statie sau distorsiune .acestea sunt gata filtrate .

Gain-ul se puna la minim si se creste efectul compresorului si volumul de iesire din compresor pana se ajunge la soundul dorit ,daca este nevoie se mai da gain la soundul de statie aleasa .

Apoi reglezi din EQ ,in paralel cu selectarea noisegate-ului ce este comun si cu cabsim-urile .

Daca nu vrei efect de gate setezi /selectezi nivelul gate 0 sau 1 in oricare filtru cabsim.

.

Zoom Noise Reduction ..pui pe Zero daca te deranjeaza gate-ul acestuia.dar pe pozitia 1 efectul de gate este insesizabil dar totusi reduce semnificativ din zgomote ( fasait , zgomot de la preamp/distors ).

Ptr zgomotele captate de doza intr-un mediu poluat de campuri electromagnetice puternice esti nevoit sa dai ZNoise Gate la maxim ce aduce un efect de gate pronuntat dar nu ai incotro ...in acest caz poti sa reduzi ZNG dar trebuie sa reduci gain-ul distorsului .Daca canti mai mult rhythm guitar vine chiar bine noise gate la maxim ,ptr solo va fi un pic mai dificil cu anumite tehnici de interptretare .

 

Ca sa sune "gras" poti sa adaugi unul din reverb-uri si eventual si un "detune" unde reglezi fin dezacordarea cat si adancimea efectului de detune ,..acesta va suna daca este reglat optim ca si un exciter/harmoniser ...

 

Ce nu ai inteles i-ti explica @FiveseveN cu completari si alte idei...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Cu ZoomG2 poti sa faci asemenea sound si fara tub .

 

In Zoom alegi cel mai apropiat sound simulare de statie sau distorsiune .acestea sunt gata filtrate .

Gain-ul se puna la minim si se creste efectul compresorului si volumul de iesire din compresor pana se ajunge la soundul dorit ,daca este nevoie se mai da gain la soundul de statie aleasa .

Apoi reglezi din EQ ,in paralel cu selectarea noisegate-ului ce este comun si cu cabsim-urile .

Daca nu vrei efect de gate setezi /selectezi nivelul gate 0 sau 1 in oricare filtru cabsim.

 

Ma tot joc de multe zile si cu ZNR si cu compresorul, boosterul, EQ si cabsim-urile si inca mai fac incercari. Asa cum spui tu, daca nu ai drive deloc obtii un foarte frumos ton de clean tube amp. Pentru overdrive ar trebui sa folosesc o pedala dist/od care sa treaca prin acest "filtru", adica ton frumos creat, dar de unde? Ca eu mi-am vandut pedalele :w00t:

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.