www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Achizitie Chitara


Guest Gorlan Him
 Share

Recommended Posts

Guest Gorlan Him

Salut! Este prima oara pe acest forum deci scuzati-ma daca gresesc ceva.

 

Deci vreau sa achizitionez un set de chitara electrica, bugetul meu este de 600 de lei (maxim), sunt incepator ca altfel puneam mai multi bani.

 

Si ma gandeam la acest set: http://magazinuldemuzica.ro/HARLEY-BENTON-HBST-SET-2-SUNBURST-_-43050.html

 

Acum daca nu este bun va rog sa imi recomandati ceva mai bun de maxim 600 de lei. Peste cateva luni schimb iara chitara.

Link to comment
Share on other sites

1. nu cumpara de pe net mai ales daca esti incepator

 

2. nu cunosti pe nimeni chitarist ? sa mergi la magazinul de muzica din orasul tau si sa te ajute sa-ti gasesti chitara potrivita ?

 

3. este deja theard bazat pe aceste probleme ( Pentru Incepatori )

 

4. Oricum mai bine iti cumperi altceva si mai ales nu de pe site-ul ala...

Link to comment
Share on other sites

Nu iti recomand sa iti cumperi produsul din magazin , este destul de scump iar chitara nu are aceiasi calitate ca o chitara cumparata de pe okazii spre exemplu. Iti recomand sa cauti o chitara second hand, la alegerea ta, te orientezi cat consta in magazin si la ce pret o vinde respectivul . A doua chestie probeaza chitara sa sti clar ca nu are defecte majore cum ar fi la potentiometre , comutatorul de doze , cheite si lemnul sa nu fie crapat. Eu asa am facut si inca mai am chitara de care sunt inca multumit ca raport calitate/pret. Toate cele bune, Cristian.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gorlan Him

Nu ma pricep deloc la chitari :( Nu ma poti ajuta sa ma orietenz la una pe okazii sau aici pe forum? Vreau si amplificator,husa,curea,pene,tuner.

Link to comment
Share on other sites

Depinde foarte mult de ce vrei sa faca acea chitara(ce genuri ai vrea sa abordezi mai tarziu,pentru ca la inceput o sa canti tot ce poti).

Daca e la inceput nu ii trebuie o chitara bazata pe un stil anume.

Uite ceva mai simplut si mai ieftin : http://www.soundcreation.ro/seturi-de-chitare-cu-accesorii-cid425_1703/tenson-st-special-bk-id8106.html

Daca nu cumva esti din Timisoara va trebui sa o comanzi , daca nu e buna poti sa o returnezi in 10 zile.

Spune-mi din ce judet esti ca sa-ti recomand o chitara dintr-un magazin din orasul tau.Poti sa mergi sa ti-o cumperi si fara sa-ti recomande nimeni pentru ca atata timp cat nu falseaza si e totul OK nu prea are ce sa fie rau la o chitara luata la set pentru incepatori.

Inainte sa iti cumperi chitara iti recomand sa citesti asta : http://www.lectii-de-chitara.ro/2010/07/ce-trebuie-sa-stii-cand-cumperi-o-chitara/

Nici eu nu sunt prea experimentat,cant abea de 2 ani jumate deci mai bine pui comentariile celor mai experimentati deasupra sfatului meu,totusi,sper ca te-am ajutat :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Gorlan Him

Sunt din Pitesti, judetul Arges si imi place cum suna tenson-ul acela dar mi se pare ca cele harley benton suna mai bine... Acum astept sa imi recomandati cate ceva.

Link to comment
Share on other sites

Ti-as recomanda sa-ti iei un squier sh si un procesor pentru inceput. Dupa opinia mea, harley benton, vorson, behringer, etc nu merita de luat in seama, iar squier-ul este un low end cu care poti incepe. Eu am un bullet si un zoom g2 si sunt multumit. Iar pana treci la amp poti conecta procesorul la un sistem audio.

Link to comment
Share on other sites

in bugetul propus nu o sa gasesti lucruri bune pentru ce vrei tu.

eu sunt de parere ca pentru inceput ai nevoie de chitara si un procesor. dupa ce ai prins ceva experienta si cunostinte, atunci treci la amp si pedale.

dar cu 600 lei nu cred ca o sa gasesti ceva ce o sa te satisfaca pe termen mediu.

corect

dar nu cred ca ai nevoie de procesor daca n-ai pus mana pe chitara niciodata,in loc sa te chinui pe acorduri o sa stai sa vezi ce efect iti trebuie pentru nu stiu ce melodie(asa faceam eu in primele saptamani cand imim luasem procesor :))) )

MAGAZINUL DE MUZICA CONECT MUSIC – Pitesti

Str. Grivitei, nr. 15, Pitesti, Jud. Pitesti, Tel.: 0348 430 794

 

LYDALY MUSICAL SHOWROOM INSTRUMENTE MUZICALE – Pitesti

Str. Smeurei, nr. 29, Bloc PS38, Parter, Pitesti, Jud. Arges, Tel. 0744817009

 

Magazinele astea sunt in Pitesti,mergi acolo cauta un set frumos in bugetul tau vezi sa nu aibe probleme de fabricatie si poti sa ti-l iei.Oricum chitarele pt incepatori sunt asemanatoare si n-ai nevoie inca de ton specific ;)

Parerea mea :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Gorlan Him

Asta ar fi buna? Un Vorson EDG-46 cu husa cu tot + un amp yamaha de 15w la 500 ron? (este scris de un user)... Daca nu va rog sa imi recomandati voi cate ceva (forum sau siteuri), ce am vazut azi la magazin erau peste ce vreau eu adica de la 600 lei in sus chitara si cand i-am cerut ceva pentru incepatori mi-a recomandat un Jackson la 1250 euro...

Am mai gasit ceva si ma gandeam ca poate mai pun bani de asa ceva http://magazinuldemuzica.ro/Ibanez-GRX70DX-Jumpstart-Pack-_-47414.html este bun de ceva setul?

Edited by Gorlan Him
Link to comment
Share on other sites

ceva pentru incepatori mi-a recomandat un Jackson la 1250 euro...

 

Ori era dement,ori a zis ca hai poate fac si eu o vanzare mai buna azi :)))

In linkul pe care l-ai pus e un Ibanez GIO Jumpstart pack 903 ron.Exact asa ceva am eu si iti zic ca e bullshit.A trebuit sa dau sa umblu sa schimb la el dai si smirghel pe taste,a fost o bataie de cat si tot face probleme.

Probabil ca am avut eu ghinion de o chitara proasta(faceam chitara de mai putin de un an si ce sa stiu eu sa probez chitare,nici de rgc nu stiam deci....Dar nu sunt singurul,o prietena dea mea si a luat un set la fel ca mine si ce surpriza tot nasol.Ea a avut ceva mai mult noroc si merge de cantat destul de bine pe ea daca nu isi apropie corzile de griff.

Totusi ce mi-a placut la set a fost gentuta aia mica de accesori care acum o folosesc pe post de penar :)))))

Link to comment
Share on other sites

Seturile astea sint penale rau de tot. De obicei chitarele din ele sint naspa. Restul draciilor de le primesti cu chitara (amp, curea, pene, tuner) sint plain crap. Eu nu ti-as recomanda sa-ti iei tenson, harley benton, vorson, or any other shit. Pe bune, nu o sa-ti placa.

 

Asadar, mai bine iti iei un Squier Strat (preferabil Affinity, da' merge si Bullet) si o bagi prin PC pina mai stringi vreo 300 de lei pentru un cub SH (Roland Cube, Vox Pathfinder, Peavey Rage, whatever).

 

Da' daca vrei tu sa-ti iei neaparat set Tenson, n-ai decit, mie mi-e indiferent...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Gorlan Him

Acel Stagg (ultimul link postat de tine) imi place dar nu stiu ce sa zic... sunt bune stagg-urile? Acel set este bun de ceva?

Link to comment
Share on other sites

Pai unii au pareri proaste despre Stagg asta pentru ca nu fac chitare prea avansate,dar pentru incepàtori sunt bune.Iti da si CD cu lectii de chitara,e cam setul perfect dupa parerea mea.Doar sa nimeresti chitara buna.Roaga-l pe vanzator prin telefon sa faca un test chitarii,adica sa nu aibe probleme de fabricatie,daca are bun simt si timp o va face.Daca gasesti vreo problema la ea o poti returna.

Transportul dupa e sound este gratuit la comenzi de peste 500 de ron, nu stiu exact in cat timp ajunge dar nu cred ca asta e o problema asa mare.

In continuare spor la cantat ca e mai important ca toate ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Gorlan Him

Deci pot merge linistit pe Stagg? Si mai vreau sa stiu ceva care este faza cu dozele? Adica poti pune floyd rose pe orice chitara? Si modifica sunetul foarte mult?

Link to comment
Share on other sites

Pai poti merge destul de linistit pe Stagg.Nu are rost sa ti pui Floyd pe stagg.Sunetul .....pai am citit mai sus ca vrei thrash(si eu la fel ;) ) pai in primul rand pentru thrash sunt de preferat doze active ex: Kirk Hammett canta pe EMG 81 bridge pt drive si emg 60 la neck pt cleanuri si lickuri mai linistite.Mai e si lemnul care conteaza la sound chiar si la chitare electrice si Floydul conteaza da astea sunt chestii prea complicate ca sa nu mai spun ca "Floyd Rose" nu e mereu Floyd Rose mai sunt inca vreo 50 de firme care "fac" Floyd Rose ,adica bridgeuri inferioare(le fac cu licenta)N-are rost sa te complici asa mult la inceput ;)

 

La Stagg e nasol ca trebuie sa-l comanzi si nu poti sa te duci tu sa-l testezi sa vezi daca n-are probleme din fabrica

Link to comment
Share on other sites

Guest Gorlan Him

Si cam cat timp pot exersa la acest stagg? Dupa ce invat la el pot trece la o chitara heavy? Ceva in gen Jackson?

 

Sau continui tot pe cele "originale" ?

Edited by Gorlan Him
Link to comment
Share on other sites

Si cam cat timp pot exersa la acest stagg? Dupa ce invat la el pot trece la o chitara heavy? Ceva in gen Jackson?

 

Sau continui tot pe cele "originale" ?

 

Cam 5-6 ani te tin tastele daca canti mult , apoi retastezi si mai tine inca 6 ani ,apoi retastezi si mai tin inca 6 ani .

Nu exista chitara Heavy !

 

Chitara profesionala de super clasa are nevoie numai un performer de inalta clasa care ar putea fi retinut de unele mici defecte de caliitate ale unui instrument de serie.

 

singura problema poate fi gatul chitarei ...la orice chitara , daca lemnul se nimereste bun poti canta cu acea chitara oriunde mult si bine.

Ca sa ai calitatea apropiata unui instrument scump trebuie reglata chitara cu grije si va fi foarte foarte aproape de un instrument scump.

 

Mica diferenta de calitate nu justifica achizitionatrea unui instrument scump.

Un chitarist "mediu " nici nu observa diferenta de calitate asa ca nu are rost sa aiba chitara mai buna.

 

Bineinteles cei care nu stiu si nici nu simt care sunt diferentele sustin discutii interminabile in tema dar de fapt nu inteleg si cauta si ei sa intelega ...uni nu ajung sa inteleaga niciodata acestia sunt buni de fraierit si vor cumpara orice ivaluit in mistere mitoilogice .

 

Chitara cu statia prezentata in clip este super ptr primii cativa ani !

Merita schimbata numai daca ajungi Steve Vai .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.