www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cabluri Self Muting În Romania?


cyfer

Recommended Posts

Eu mi-am pus neutrik silent pe cablu George L's si din 4 mufe ( 2 la fiecare cablu) mai merg doar 2 cum ar trebui. Celelalte doua au ramas blocate in pozitia in care mufa se comporta fix ca una normala... Si asta la doua zile, respectiv trei zile de la montajul lor...

Link to comment
Share on other sites

din ce am vazut eu la colegul meu RARES TOTU, el foloseste asemenea conectori de mult timp. sa fie vreo 3 ani. si FARA NICI UN FEL DE PROBLEMA. din cate stiu eu, el are NEUTRIK ORIGINALI !!! ca mai sunt si unele facaturi chinezesti care sunt o jale... sunt si la un pret mai mic decat cel normal !

 

deci... daca aveti probleme... poate ca e vorba de calitatea si de locul unde sunt facuti conectorii... VA ASIGUR CA NU E GLUMA !!! la conectori se simte rabatul de calitate foarte mult !

Link to comment
Share on other sites

ca sa fie cablul simetric dudule, cum de ce? :))

Marciane ceva imi spune ca eu am fix conectori din lotul ala din care are si Rares, asa ca pica ipoteza cum ca astea ale mele sunt fake-uri. Plus ca m-am suparat si m-am dus in debara unde am mai gasit cazut pe acolo un silent plug. Il montez in locul unuia stricat si daca face si asta la fel imi cumpar neutrik normale deoarece aparent cu silent plug "dai un ban si stai afara".

Acu' va dati seama ca de aia nu mai dorm eu noaptea, de reputatia nepatata ca Alba ca Zapada a silent plug-urilor, doar dupa ce mi le-am pus am realizat ca scapi oricum de problema contra carora sunt concepute trecand cablul inainte sa il bagi in chitara printre chitara si strap

Edited by Squier
Link to comment
Share on other sites

ca sa fie cablul simetric dudule, cum de ce? :))

 

Nu asa, bre! Ca sa poti folosi cablul pe intuneric bezna sau legat la ochi. :)

 

doar dupa ce mi le-am pus am realizat ca scapi oricum de problema contra carora sunt concepute trecand cablul inainte sa il bagi in chitara printre chitara si strap

 

Cum vine asta?

Link to comment
Share on other sites

uite la asta ma refer

http://www.google.ro...1&tx=144&ty=106

nu mai iese cablul din chitara daca se intampla sa calci pe el ca atunci cand pui cablul direct in input jack-ul chitarei

Edited by Squier
Link to comment
Share on other sites

Rolul principal al unui cablu "silent" este acela de a preveni zgomotele nedorite ce pot aparea atunci cand schimbi instrumentul, in conditiile in care folosesti acelasi amp. Metoda ta previne doar iesirea accidentala a cablului din chitara.

Si apropo de mufe "silent" la ambele capete ale cablului, pe site-ul Neutrik e un avertisment care suna cam asa:

 

 

"For use with instrument (guitar) applications only. Damage may occur if connected to amplifier output."

Link to comment
Share on other sites

 

Si apropo de mufe "silent" la ambele capete ale cablului, pe site-ul Neutrik e un avertisment care suna cam asa:

 

 

"For use with instrument (guitar) applications only. Damage may occur if connected to amplifier output."

 

Avertismentul asta e legat de faptul ca daca folosesti un cablu cu silent plug la iesirea de speaker a unui amp risti sa il prajesti, deoarece faci scurt intre firul cald si masa.

Bineinteles ca nu are sens sa pui jackurile respective la ambele capete, doar la capatul care se leaga la sursa de semnal. Cu ce te ajuta jack-ul silent daca scoti cablul din amp sau din pedalier?

In alta ordine de idei, am mai auzit de multi care se pling ca nu sint rezistente si ca se intimpla sa se blocheze intr-una din pozitii, sau ca degradeaza sunetul, in sensul ca pot aparea zgomote, deoarece continuitatea cablului depinde de acel contact mecanic intre sleeve si ring-ul mobil.

Eu am doua cabluri din astea si nu am avut probleme, mi se par foarte utile si probabil voi folosi asa ceva tot timpul de acum incolo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.