www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pozitia degetului mic pe grif


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

Salutare, am chitara de ceva timp si am inceput sa "simt" cand ceva nu e la locul lui.

am atasat 2 poze ilustrand 2 pozitii ale degetului mic.

 

pozitia 1 : degetul este mai alungit, dar parca mi-e mai usor sa apas

 

http://i5.photobucket.com/albums/y151/al3x...er/DSC00233.jpg

 

Totusi nu cred ca este o pozitie buna.

 

Pozitia 2: degetul este curbat, la fel ca si celelalte degete, dar este mai greu sa apas:

http://i5.photobucket.com/albums/y151/al3x...er/DSC00232.jpg

 

Totusi parca aceasta curbare este prea mare...

 

 

Awaiting a piece of advice :)

Link to comment
Share on other sites

Chestia e ca sunt perfectionist si urasc sa fac ceva gresit... poate de-asta am si pierdut o groaza de timp cautand profesori de chitara...

Am incercat unele cantece unde a trebuit sa folosesc la greu degetul mic si mi-am dat seama ca pe langa faptul ca nu am putere in el, nici nu il tin prea corect...

 

Later edit: ca sa nu fac alt topic(am postat si la intrebari ale incepatorilor dar n-am primit raspuns)... saptamana asta mi-am dat seama ca sunt loser daca astept mura-n gura de la un profesor asa ca m-am pus pe invatat acorduri...

Am invatat : C, Amin, F,G,G7,E,Emin,A,D,D7,Dmin,Bd,E7,A7,B7. Mai am un pic de lucrat la ele dar in principiu le schimb destul de repede.

Ce acorduri mai trebuie sa invat? :)

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Chestia e ca sunt perfectionist si urasc sa fac ceva gresit... poate de-asta am si pierdut o groaza de timp cautand profesori de chitara...

Am incercat unele cantece unde a trebuit sa folosesc la greu degetul mic si mi-am dat seama ca pe langa faptul ca nu am putere in el, nici nu il tin prea corect...

 

Later edit: ca sa nu fac alt topic(am postat si la intrebari ale incepatorilor dar n-am primit raspuns)... saptamana asta mi-am dat seama ca sunt loser daca astept mura-n gura de la un profesor asa ca m-am pus pe invatat acorduri...

Am invatat : C, Amin, F,G,G7,E,Emin,A,D,D7,Dmin,Bd,E7,A7,B7. Mai am un pic de lucrat la ele dar in principiu le schimb destul de repede.

Ce acorduri mai trebuie sa invat? :)

 

Invata cum se formeaza acordurile majore, minore, de septima, sexta etc si ai sa le poti face in mai multe pozitii. Nu e bine sa le inveti pe de rost intr-o singura pozitie

Link to comment
Share on other sites

tot cu degetele sunt ... am degetele scuuurte ... si chiar nu pot face unele chestii... nu pot canta inceputul de la sweet dreams (de exemplu...) asa cum trebuie. la inceputul cantecului trebuie sa tin pe coarda 4 tasta 6 si dureaza 5000 de ani pana plec eu de pe coarda 5 tasta 3 ... :):):)

 

 

 

 

 

 

*abia invatz

Link to comment
Share on other sites

multzumesc cearny. tocmai am incercat. tot greu merge... da` exersez, exersez ... pana mi se mai lungesc si mie putin crenvustii. pardon, degetele...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Degetul mic... Eu sunt fan Clapton, am cateva concerte, nu prea l-am vazut sa-l foloseasca (in solouri, nu pe acorduri)... Deci nici eu nu prea il folosesc, sper sa nu regret peste ani...

 

ai auzit de Django Reinhart .......?

 

uitate cum tine degetele si cu cate canta,,si CUM canta !!!

 

http://www.youtube.com/watch?v=k5FZVlN44CE

 

http://www.youtube.com/watch?v=CdGmfbAaDoI...ted&search=

 

mai gasesti si alte clipuri...

oare cum canta daca putea sa foloseasca toate degetele ?

 

si asa era cel mai vestit chitarist

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

Eu zic sa tii degetul mic in pozitia care ti cea mai comoda, in care apesi cel mai bine neatingand alte corzi :) .

 

De altfel pozitia depinde foarte mult de pozitita mainii dar asta vei descoperi pe masura ce exersezi (aici se aplica ce a zis Geiger... exerseaza si eventual vei capata putere si in degetul mic)

 

Doar ai grija sa nu iti tii degetul mic (sau oricare dintre degete for that matter) indoit in directia inversa articulatiei (that just ain't right) si nici sa se indoaie doar de la ultima articulatie (that ain't right either).

 

Niste imagini atasate pt ajutor

 

WRONG A: post-2561-1156969670_thumb.jpg WRONG B: post-2561-1156969682_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.