www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator De Dormitor


Guest mark9

Recommended Posts

Softul sucks. Nu merita investitia. Azi vrei in dormitor, miine vrei pe scena. In dormitor ti-e de ajuns softul, dar scena iti cere mai mult, deci vei fi nevoit sa iti cumperi si un amplficator. Asa ca de ce sa nu-ti cumperi direct un amp pe care-l poti folosi si in dormitor, si la sala, si live? Nu tre' 100W, 15W e de ajuns. Acasa il dai incet, la sala il dai tare, iar pe scena il preiei cu microfon.

 

Doctor X, baga tu un amp de 15W printr-un cabinet adevarat. Daca nu te flutura, macar o mincarime in cur tot iti provoaca. :lol:

 

EDIT: Am uitat sa mentionez o chestie importanta: chitar nu se invata acasa! Acasa inveti sa dai cu pana, sa faci acorduri, bend si vibrato, shit like that.

 

Bre, io credeam ca citesti mai cu atentie. Am spus "combo".

In al doilea rand: omul abia se-apuca de invatat instrumentul si vezi si tu ce buget si-a propus. Pana la sala de repetitii si concerte e cale lunga. Mie mi-e clar ca inca nu-i atat de pasionat si nici atat de informat incat sa arunce banii pe un amp capabil. Cu doua Mac-uri in casa, daca nu cumva le foloseste pentru a produce bani, inseamna ca nu e pregatit sa investeasca o groaza de bani intr-un hobby pe care abia il descopera. Sper sa nu fi dedus gresit, asa ca mark poate sa ne lamureasca mai bine.

Iyi geceler!

Link to comment
Share on other sites

Sorry, Doc. Nu ma intreba de ce, da' din momentul in care am citit postul tau si pina m-am apucat de scris am uitat complet de "combo".

 

Ideea mea era ca daca tot ai bani de dat, mai bine ii dai pe un amplificator decit pe un soft (asta presupunind ca isi cumpara softul, nu ca-l descarca de pe torrent).

Link to comment
Share on other sites

Guest mark9

Salut,

 

 

Sincer sa fiu imi pare rau ca am deschis topicul asta. Nu inteleg de ce discutia a deviat atat de mult...

 

Repet, intentia mea a fost de a analiza strict cele 3 optiuni prezentate in primul post. Nici unul dintre cele 3 nu le-am gasit in sectiunea de review-uri.

 

Ce stiam inainte de a intreba? Un amplificator la 15W nu il voi putea da niciodata la maxim. Cel putin nu acasa. Si in nici un caz in penthausul meu de 46m2 (asta daca iau si balconul in calcul).

Toate cele 3 variante au difuzoare de 8'' - probabil asta inseamna ca nu voi putea obtine un sunet apropiat de ce imi doresc la volum mic. Insa banuiesc ca un gain agresiv ar putea compensa. Am cautat specificatiile tehnice insa producatorii nu specifica cati dB aduce un gain la maxim.

 

Apoi, nu vreau ceva mai mare (de 12'') pentru ca fizic sunt prea mari (nu am unde sa le pun in casa, sunt mai grele etc.). Nu vreau ceva pe lampi fie pentru ca sunt in afara bugetului, fie sunt mai greu de intretinut pentru o persoana aflata la inceput. Nu vreau o solutie software pentru ca ar fi o "distractie" in procesul de invatare (gen am calculatorl deschis... ia sa vad ce se mai intampla pe RGC, sau ce tutoriale mai sunt pe iutub).

 

Ce am invatat in plus? In afara de vreo 4-5 posturi cu adevarat utile, am impresia ca sunt persoane - cu opinii foarte puternice - ce sustin ca un incepator nu are voie sa isi cumpere cu combo decent.

 

Cu doua Mac-uri in casa, daca nu cumva le foloseste pentru a produce bani

 

Vrei sa vorbim despre asta?

Link to comment
Share on other sites

Ce stiam inainte de a intreba? Un amplificator la 15W nu il voi putea da niciodata la maxim. Cel putin nu acasa.

 

Nu e adevărat. Eu am un AD30VT, deci 30 W, care în spate are un potenţiometru , POWER LEVEL parcă, care scalează puterea de ieşire şi-ţi păstrează reglajele de volum de pe panou...

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Guest mark9

Nu e adevărat. Eu am un AD30VT, deci 30 W, care în spate are un potenţiometru , POWER LEVEL parcă, care scalează puterea de ieşire şi-ţi păstrează reglajele de volum de pe panou...

 

 

S-ar putea sa nu fie acelasi model ca al tau, insa asta are un potentiometru "PRESENCE"... Deci pentru asta e butonu' ala! Multumesc frumos.

 

outputs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Toate cele 3 variante au difuzoare de 8'' - probabil asta inseamna ca nu voi putea obtine un sunet apropiat de ce imi doresc la volum mic. Insa banuiesc ca un gain agresiv ar putea compensa.

Bănuiești greșit. Iar pentru a înțelege de ce trebuie să asimilezi noțiunile de plajă dinamică/regim liniar și saturație, funcționarea difuzoarelor și incintelor, filtre electronice și acustice, efectul Fletcher-Munson etc. De asta a "deviat" discuția; încă dacă ar fi să vorbim despre toți factorii implicați în alegere ar dura câteva luni.

 

Ar fi foarte frumos dacă s-ar produce "combo-uri decente", și nu ți-aș putea spune cu siguranță de ce nu se face. Până la un punct există limitări tehnologice: nu poți scoate suficientă lățime de bandă dintr-un difuzor atât de mic, oricâtă bunăvoință ai avea. Dar ceva decent se poate face, dovadă fiind produse compacte de ultimă generație de genul celor de la TC Electronic (sunt pentru bas dar tehnologia se poate aplica și la chitară).

 

are un potenţiometru , POWER LEVEL parcă, care scalează puterea de ieşire şi-ţi păstrează reglajele de volum de pe panou...

Tot un fel de control de volum e.

Link to comment
Share on other sites

Tot un fel de control de volum e.

 

"Ioanea şi cu Ghio la coasă :

-Mă, vezi că umblă ăştia cu Sanepidu' pă la noi pân' comună sa vadă cum păstrăm ijena.

-Adică ?

-Păi, să vadă cât îi de curată gospodăria şi dacă râneşti la porci şi dacă speli vasele şi dacă te speli pă penis...

-Ce-i ăla, penis, mă ?

-D-apoi nici io n-am ştiut, întrebai pă om şi mi-o arătat. Îi tăt un fel de p**ă, da' mult mai mică ca a noastră... "

 

:)

 

Pot să-ţi trimit manualul, dacă doreşti, să vezi că sunt unele setări ce necesită Masterul la maxim, caz în care compensezi în POWER LEVEL...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Pot să-ţi trimit manualul, dacă doreşti

Pot să-ți trimit schema dacă vrei să înțelegi mai bine ce face :) Ideea era că tot nu-l "dai la maxim". Controlul MASTER e înaintea lămpii și POWER SCALING după, asta îți permite să forțezi mai mult sau mai puțin lampa și în același timp să păstrezi nivelul sonor dorit.

 

PS: Noi simțim, nu gândim!™

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest mark9

Salut,

 

Ce am facut pana la urma?

 

1. Am rezolvat problema cu iRig, MacOS si GarageBand, rezulta ca GarageBand avea o setare "Master" cu valoare "Off", din cauza asta nu ma puteam auzi in casti in timp ce cantam la chitara :|

 

2. Nu am fost prea incantat de solutia asta si dupa ce am vizitat vreo 5 magazine si incercat tot atatea amplificatoare, m-am decis pentru HT1-R de la blackstar: sunet excelent la volum mic, dimensiuni de apartament, destul de limitat in privinta facilitatilor pe care le ofera (are doar reverb, nu are egalizator, etc.), insa eu consider acest lucru ca fiind un avantaj: mai putine chestii de butonat, si mai mult timp pentru exersat.

 

Un review pe youtube:

 

Momentan, setup-ul meu arata cam asa:

 

ac268c44767b11e1abb01231381b65e3_7.jpg

 

 

(sticla de bere e goala, am pus-o in poza doar pentru a aprecia dimensiunile amplificatorului)

 

 

Inca odata, multumesc pentru ajutor :)

Link to comment
Share on other sites

(sticla de bere e goala, am pus-o in poza doar pentru a aprecia dimensiunile amplificatorului)

 

 

:yay:

 

Da, frate ! Se vede că eşti chitarist până-n pânzele albe... Adică, dacă puneai un "DEX, ediţie revizuită şi adăugată 2010" sau un BCA de şapte sau nişte plicuri de piper boabe, erai "de porc" ;) ...

 

Să te bucuri de el !

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.