www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Low Budget Flying V


bach

Recommended Posts

cat ai lua pt a-mi face si mie un corp de V cu aripi egale ascutite gen king V si cu doze humbucker fara pickguard si culoarea neagra? :D sau ar merge chiar si culearea lemnului birdge am eu doze am eu doar corpul atat ?

 

Inca nu m-am gandit la productie contra cost, pana acum am facut doar pt mine...

 

Faina treaba Alin. Se vede oarecum si din poze ca vopsirea/lacuirea sau finisajul nu arata ca in reviste.

Cam aceeasi "problema" am si eu la o chitara terminata curand de un prieten; pe care ma gandesc sa o duc la o lacuire/revopsire intr'un servis sau atelier specializat. In schimb despre cum suna ma declar incantat.

Pun un link cu niste poze; unde la fel tre' sa recunosc ca arata mai bine decat in realitate :D

 

http://www.flickr.co...in/photostream/

 

 

Superb arata, se vede ca omu are mana, urmatorul proiect al meu va fi o corcitura strato-telecaster si sper ca va iesi la alt nivel

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Noi idei pt un nou proiect, lemnul il am si de data aceasta e ceva special si anume lemn de Afzelia, un lemn african foarte dens, mai un grif pe masura si ma pot apuca de proiect. Pozele de mai jos ar fi ideea la care as lucra, n-am stiut ca a mai fost facut dar dupa o scurta documentare am dat de ele pe google, ideea mea era sa combin strat/tele si flying V care mi se pare o forma foarte comoda de cantat live, cel putin pentru mine

post-4965-0-96332300-1352377203_thumb.jpg

post-4965-0-14097800-1352377210_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Felicitari pt. cele doua piese, imi plac mult.

Ne poti spune daca ai sesizat vreo diferenta de sunet intre chitara facuta din fag si alta chitara din lemn de rezonanta; anin, sau lemnul folosit la chitare electrice?

Vreau sa incep si eu un proiect dar nu dispun decat de fag si ma intrebam daca e ok.

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pt. cele doua piese, imi plac mult.

Ne poti spune daca ai sesizat vreo diferenta de sunet intre chitara facuta din fag si alta chitara din lemn de rezonanta; anin, sau lemnul folosit la chitare electrice?

Vreau sa incep si eu un proiect dar nu dispun decat de fag si ma intrebam daca e ok.

 

Am facut una din bucati de fag, cea neagra, bucati (resturi) si suna foarte misto eu zic sa incerci, avea ton plin!

 

Incearca sa o faci set neck, este mult mai confortabila asa, mai ales ca o sa fie V.

 

 

N-am posibilitatea momentan sa fac set neck, poate pe viitor

 

Mai niste poze

post-4965-0-50191600-1362570094_thumb.jpg

post-4965-0-83308200-1362570167_thumb.jpg

post-4965-0-51050100-1362570191_thumb.jpg

Edited by bach
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Super tare ..... chiar imi place la nebunie ce a iesit ;) .Intrebare mea este daca mai ai masuratorile ( ma intereseaza sa fac unu doar cu o daza hambuker ) , din ceea ce vad la tine m-ar bate un gand sa-mi fac si eu un corp F V , imi plac extrem de mult genurile astea. Tine-o tot asa :respect:

Link to comment
Share on other sites

Super tare ..... chiar imi place la nebunie ce a iesit ;) .Intrebare mea este daca mai ai masuratorile ( ma intereseaza sa fac unu doar cu o daza hambuker ) , din ceea ce vad la tine m-ar bate un gand sa-mi fac si eu un corp F V , imi plac extrem de mult genurile astea. Tine-o tot asa :respect:

 

 

Astea am reusit sa le iau de pe net :

 

Most of my measurements are from a 1958 Korina.

 

NECK:

 

Headstock

7" tip to nut

 

Headstock angle

17 degrees

 

Scale length

24.75"

Fretboard length

17.8" from nut to 22nd fret. board should be ~18"

 

Fretboard Width

1 11/16" at nut

2 1/4" at 22nd fret

 

BODY:

Centerline Length

11 1/4"(28.57cm) from the crotch of the V to the point where the upper curves end

 

Width of body at shoulders (by neck).. where the curves turn into the outside strait length of the wings.

4 25/32"(12.15cm)

 

Curve radius for wings and crotch

1" radius (they follow contour of a 2" diameter circle)

 

Outside Length of wings

19"(48.26cm) flat.. from the start of the curves

 

Height of wing, from centerline to the topmost or bottom most point of wings.

8 11/32" (21.32cm)

thickness of body

1 3/4" (I'd verify this if I were you)

 

Wide from tip to tip 43.2cm

inside crotch 27.94cm

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.