www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Electro-Acustica


Guest Norberth
 Share

Recommended Posts

Guest Norberth

ma gandesc sa-mi shimb "bijuteria" :D de hora acustica cu o chitara de calitate... presupun ca ar fi un moment foarte bun sa trec pe electro-acustica

 

as vrea sa aflu cateva diferente totusi intre electro-acustica si acustica si cum functioneaza aceasta

 

ce model mi-ati recomanda? Ibanez V74ECE-OPN sau Stagg - SW203CETU-N? sau poate alta (in buget de ~650 RON)?

Link to comment
Share on other sites

Tu ce vrei sa canti si cu ce scule? Mai exact de unde ai dedus tu ca ai avea nevoie de electroacustica? Si nu in ultimul rand, ce te-a facut sa spui ca Hora pe care o ai nu este de calitate?

Chitara electroacustica este o chitara acustica ce are, de cele mai multe ori, o doza, un preamp si un EQ. Ea este facuta pentru a o putea lega la un sistem audio, in principal pentru amplificarea sunetului. Se poate amplifica si cea acustica, insa ai nevoie de un microfon. Ei bine, pe langa amplificare, se pot adauga unele efecte. Asta inseamna ca, ori cu un procesor, ori cu diverse pedale de efect, poti adauga un delay, un reverb, cam ce vrei tu. Diversitatea lor insa, este restransa. Cel mai probabil, cele care produc distorsiune, iti vor genera feedback sau vor suna ciudat. Majoritatea sunt gandite pentru chitara electrica.

Link to comment
Share on other sites

Guest Norberth

pai am observat ca chitara electro-acustica suna mai bine decat natural... sau macar pentru anumite tipuri de melodii... e ceva diferit in sunet (poate ca de multe ori conta amplificatorul) si cand zic electro-acustic nu ma refer la electrica caci stiu diferentele

oricum cred ca ar fi pacat sa nu profit de situatie... sa iau o electro-acustica daca tot doresc sa-mi schimb chitara... hora mea cam are probleme cu sunetul: se altereaza pe masura ce urc pe grif; nu stiu daca asa se intampla si la celelalte chitari ori e vorba doar de corzi... si ar mai fi problema de actiune de care tot am auzit dar de care nu prea imi fac probleme pentru ca n-am avut ocazia sa testez vre-un fender, ibanez etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Norberth

mda... distanta la fretul 12 dintre grif si coarda e de ~0,55cm deci cred ca e bine... cat despre alterarea sunetului e probabil de la corzile pe care le schimb destul de rar... :D asa ca nu are probleme hora mea dar un ibanez sau stagg la 650 ron trebuie sa faca diferenta cu hora de 300RON, nu-i asa? :)

Link to comment
Share on other sites

Actiunea adica inaltimea corzilor fata de fret-uri, se masoara intre coarda si varful fret-ului 12 si ar trebui sa fie cam 2,5 - 3mm la coarda E gros si 2 - 2,5mm la E subtire.

"Degradarea" sunetului pe masura ce urici pe grif se datoreaza, mai mult ca sigur, faptului ca intonatia este proasta. asta fiind si rezultatul actiunii marite.

Link to comment
Share on other sites

"asa ca nu are probleme hora mea dar un ibanez sau stagg la 650 ron trebuie sa faca diferenta cu hora de 300RON, nu-i asa? "

Nu .nu -i asa deloc. E simplu, la alea mai platesti brandu / taxa de import , si sunt la fel chitari entry lvl doar ca firme diferite, o chitara nu suna neaparat mai bine ca scrie o firma cunoscuta pe ea. Daca as fi in locul tau as ramane cu acustica hora la care i-as face o setare completa si de abia apoi as evalua produsul. Intonatie / actiune / griff toate se pot regla .

 

Daca ar fi sa fac trecerea spre o alta chitara , cu mentiunea ca aia pe care o am deja ii praf, as incerca sa iau ceva mai calitativ : lemn solid, un model care a primit review-uri bune , si neaparat as proba inainte sa cumpar ceva ,pentru ca s-ar putea sa ai o mare supriza cand iti ajunge chitara comandata de pe net, si iti suna la fel ca hora aia de acasa. Nu am nimic cu chitarile hora, cu o setare corecta iti spun eu ca e o chitara numa'buna de studiu . Daca tu te gandesti ca iti iei o electro-acustica ca poate o sa-ti fie utila peste ceva timp cand ai sa canti printr-un pub ori ceva de genu, mai gandeste odata pentru ca pana ajungi sa faci asta o sa vrei sa-ti mai schimbi sculele de 1000 de ori ,ca fiecare amator/profesionist.

Link to comment
Share on other sites

Deci !

 

Ai o chitara . nu te pricepi sa o reglezi setezi nu stii inca ce ar trebui .

Stai frumos si studiaza cu aceasta chitara , si in paralel invata si cum trebuie reglata cum trebuie intretinuta ,cu sa reduci actiunea .

0,55 cm este cam mult .Coarda veche si actiune prea mare duce la tonuri false.Si daca te gandesti logic asa si este ..cand apesi coarda tensiunea creste deci suneytul va urca in inaltima fata de pozitia neapasata ( la octava se paote incerca .cu producerea armonicei ...ciupesti coarda si atingi doar cu buricul degetului deasupra tastei a XII-a * deci nu apesi coarda doar atingi usor ,.va suna armonica 1-a ,,,octava .Acum dupa ce ai ascultat cu atentie ce inaltime are sunetul armonicei apesi coarda sa atinga tasta a XII-a ar trebui sa sune aceiasi inaltime. Daca nu suna se schimba coarda cu una noiua care doar dupa cateva ore va avea octava corecta ...coarda noua suna mai sus pana se intinde....sunt descrise metodele de reglaj si "rodaj rapid' al corzilor noi .,

 

Actiunea se poate regla din pozitia gatului daca are chitara acest reglaj ( dar nu cred numai unele chitare Reghin aveau aceasta posibilitate ) dar se poate incerca din bara de otel .

 

In cel mai rau caz se umbla la calus ....acel plastic alb pe care se rezema corzile i se reduce inaltimea ...pana la limita permisa de corpul calusului .

Eu la o chitara Johnson a trebit sa slefuiesc cu hartie abraziva din corpul calusului .cordar ...lemnul in care este incastrat calusul din plastic alb. Asa am redus actiunea si acum chitara este foarte comoda ptr solouri si de tip chitara electrica.

Link to comment
Share on other sites

Guest Norberth

ok voi vedea ce pot face, dar discutia nu se indreapta tocmai unde am dorit...

am auzit de chitarile electro-acustice ca au corpul mai mic decat cel al acusticelor... adevarat? sau doar unele? :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Norberth

presupunand ca as lua electro-acustica:

1 )am auzit de ibanez ca au corpul slab (modelul v72) si gatul incomod... in general au probleme cu sunetul de la fretul 14 in sus, fretbuzz si actiune cam mare...

2) de stagg am mai auzit ca e din materiale de proasta calitate...

deci care ar fi bine sa aleg?

Link to comment
Share on other sites

Guest Norberth

cu ceva efort financiar mi-as permite un fender cd-100ce (imi place foarte mult modelul) sau takamine eg320c :lol: (am auzit lucruri foarte bune despre takamine)... din ceea ce recomandati iasa ca imi iau takamine. Totusi singura problema e ca nu are strap button: credeti ca la mcmusic imi pot pune pe loc ei? e periculos?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.