www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Unde Poti Sa Gasesti ?


Guest DigiTalL
 Share

Recommended Posts

Guest DigiTalL

am vazut pe foarte multe chitari pe Eb*y.com care erau replica Fender(Stratocaster,Telecaster) mai precis Squier doar ca acolo unde scrie firma erau niste stickere cu Fender care pareau ca originale . Se gaseste undeva in Romania asemenea stickere ? sau are cineva de vanzare?

 

pun un video sa vedeti despre ce vorbesc.

Link to comment
Share on other sites

Umm, mereu am avut o curiozitate, de ce vrea lumea sa stearga squier si sa scrie fender...Am fost la un jam deunazi, si am cantat pe o chitara care avea forma de strat, dar headstock zici ca era yamaha pacifica.. si scria fender pe el... penibil (my 2 cents)

 

sau orice altceva...

 

e ca si cum ai pune racing stripes pe-o dacie ca sa mearga mai repede...

Link to comment
Share on other sites

Guest DigiTalL

daca tot exista asa ceva de ce sa nu folosim , macar daca stiu ca nu am chitara de 3.500 lei si am una de 500 macar sa o fac ca una de 3.500 sa ma simt asa ca si cum as canta pe o chitara originala . si daca exista posibilitatea de a face asa ceva am zis sa incerc .

Link to comment
Share on other sites

de ce vrea lumea ...

 

Din aceleaşi motive pentru care narcomanii şi-o trag în venă, beţivii se fac mangă până adorm în şanţ şi bărbaţii însuraţi se duc la curve...

 

Altfel, nici ţie nu ţi-ar fi păsat că ai în mână o Yamaha, da' scrie Fender pe ea... :)

 

Corect, nu ?

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Umm, mereu am avut o curiozitate, de ce vrea lumea sa stearga squier si sa scrie fender...Am fost la un jam deunazi, si am cantat pe o chitara care avea forma de strat, dar headstock zici ca era yamaha pacifica.. si scria fender pe el... penibil (my 2 cents)

 

sau orice altceva...

 

e ca si cum ai pune racing stripes pe-o dacie ca sa mearga mai repede...

 

eu as vrea sa gasesc decaluri cu Squier , ca tot asa...cineva a sters squier de pe headstock la una din chitare :nay:

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

cam de 10 ori mai mult decat un marker negru cu acelasi efect :)

 

At least make it obvious :))

 

Nu de alta, da daca omu nu se pricepe, isi ia teapa de o gramada de euroi, crezand ca pune si cumpara vreun malmsteen signature (care era facut chiar bine din poze), noroc ca au intervenit "elder-ii" si au zis ca, ba ca n-are numarul de suruburi ca originalul, ba ca volumul e pozitionat nu-stiu-cum.. etc.

 

step 1. Aquire squier bullet guitar, remove logo, change pickups with fender noiseless / lace sensor gold.

step 2. Stick an original "Fender USA strat.. " logo on headstock and polish with clear paint. Post an ad, selling the guitar for 400$

step 3. ????

Step 4. PROFIT !!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest DigiTalL

dar nu a zis nimeni ca fac chestia aia . eu pur si simplu vreau pentru propria persoana . eu vreau sa cred ca , cant la un fender cum altii au Logan si isi pun semn de Bmw si se cred in Bmw .

Link to comment
Share on other sites

Guest labemol

Pentru reconditionare inteleg, in masura in care se inlocuieste exact ce era inainte, dar altfel, fara suparare, parerea mea este:

 

"Respect fara numar la toti si la prietenii lor care pun pe Solenza insemne de BMW M5, diesel si quattro."

 

Sotia sau prietena (sau ca sa fim politically correct, partenerul de viata, ca nu stim orientarea ...), poarta un tricou in care spune ca este Angelina sau o/il placi asa cum este, fara abtibild?

Edited by labemol
Link to comment
Share on other sites

daca tot exista asa ceva de ce sa nu folosim , macar daca stiu ca nu am chitara de 3.500 lei si am una de 500 macar sa o fac ca una de 3.500 sa ma simt asa ca si cum as canta pe o chitara originala . si daca exista posibilitatea de a face asa ceva am zis sa incerc .

In primul rind este o minciuna; nu e foarte la moda, dar adevarul inca mai este apreciat in unele cercuri. In al doilea rind, este de prost gust, intrind in aceeasi categorie cu tricourile negre luate din piata pe care scrie cu auriu "Gucci" sau cu Dacia 1310 cu insemne de Audi. Nu in ultimul rind, este daunator firmei Fender. Daca toata lumea ar pune abtibilduri Fender pe chitare electrice ieftine, in scurta vreme "Fender" ar ajunge sinonim cu "ieftinitura".

[edit]

Oare fraierul care conduce Loganul cu semn de BMW chiar crede ca este intr-un BMW?

Edited by andydufresne
Link to comment
Share on other sites

Guest DigiTalL

de la o prostie de intrebare vad ca s-a ajuns la cu totul altceva . eu pur si simplu am intrebat daca se gaseste asa ceva in Romania nimica mai mult. Am inteles, nu ii ok pentru nimeni sa isi puna Fender pe o alta chitara daca nu este Fender .

Link to comment
Share on other sites

Vorbeste cu cei de la link-ul pe care ti l-a dat Eugen. Poti sa te mai uiti si pe ebay. Search pe google, "fender decal".

Poti sa-ti faci la cei care fac productie publicitara. Gasesti varianta vectorizata pe undeva si le-o duci lor. De asemenea, cauti si ce dimensiuni trebuie sa aiba.

 

E fix problema ta ce vrei sa-ti pui pe chitara. Chiar nu ma deranjeaza nici daca ai vrea sa srii Gibson pe un Strat. E problema fiecaruia. Nu e nimeni in masura sa spuna ce e de prost gust si ce nu e.

 

In schimb, problema apare cand vad cate un Bullet pe la Mica Publicitate cu un abtibild lipit pe headstock cu un pret de 400$. Na, o sa spuna carcotasii "dar daca nu stii cum trebuie sa arate un Fender de ce sa-ti iei?". Iarasi, e problema fiecaruia, daca e incepator si vrea un Fender autentic, problema lui. Nu sunt in masura sa judec. Ei bine, incepatorul ala cand da 400$ si ii spune careva ca de fapt a platit o chitara de 50$ si un abtibild de 1$, nu e in regula. Nu vorbesc paradoxal, chiar am vazut cateva cazuri, insa majoritatea au fost identificate de membrii acestei comunitati.

 

Din acest motiv apare reactia comunitatii la asemenea intrebare. Pentru ca stim cazuri din trecut si ne dorim cu totii sa nu mai vedem asa ceva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.