www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Comparatie Difuzoare


George
 Share

Recommended Posts

I-am promis colegului @Gombotz ca il ajut cu o comparatie de difuzoare, ca el nu are de unde sa imprumute. Din ce mi-a spus el are un Deluxe Reverb cu difuzorul original, un Barber LTD si un Barber Direct Drive, si ar fi vrut sa-si incerce ampul cu alt dif. La inregistrarea asta nu am urmarit sa sune grozav fiecare parte ci sa surprind diferentele intre difuzoare. Era pe la mine Marius (@Blackthorn aici pe forum) si l-am rugat sa traga pe fuga 2-3 lick-uri pe chitara mea.

A tras ritm, solo pe bridge (sec: 0-18) , ritm solo pe neck (sec:19-33) , ritm solo pe sigle-coil neck (sec: 34 - 49) Apoi am copiat totul (secunda 50) cu simulare de TS, si inca o data totul (sec 1:40) cu simulare de Rat.

Sculele sint asa:

Baja Tele (doze PRS Mccarty) - Summit Audio MPC-100A DI/Preamp - Apogee Duet - Logic Pro.

Pluginuri: emulatie de TS (pentru LTD), emulatie de Rat (pentru Direct Drive) , emulatie de Fender Blackface, Space Designer cu IR de la Redwirez (48k/24b - ShureSM7B - 2in cone-edge). N-am prea insistat pe setarile din pluginuri, imi pasa mai mult de diferentele intre difuzoare, deci unele pasaje vor suna mai bine pe unele difuri si mai prost pe altele, dar macar avem o singura variabila.

Audio:

Marshall 1960A G12M.mp3

Marshall 1960A G12T75.mp3

Marshall 1960A V30.mp3

Matchless open back 2x12%22 G12H.mp3

Matchless open back 2x12%22 G12M.mp3

Soldano 4x12%22 Eminence Legend.mp3

Tweed Deluxe Celestion Blue.mp3

Twin Reverb Jensen C12N.mp3

Tweed Deluxe Jensen P12R.mp3

 

La cabinetul 1960A de exemplu, fiind closed-back, e clar ca e ceva mai mult bas decit intr-un open-back, si inaltele ceva mai congestionate, dar iti poti da seama de directia generala de sound pe un blackface. Sper sa il ajute pe colegul nostru, si daca e de folos si altcuiva, cu at it mai bine :)

 

Si arhiva cu wav-uri 24/48 aici

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Păcat că nu mai funcţioneaza playerul...

 

Poate souncloud-ul ... Mai confortabil pentru view-er decât descărcatul...

 

 

 

.

 

Cum era aia? "Muieti-s posmagii?" :lol:

 

LE: Windowsul meu s-a plans din cauza ghilimelelor din nume, dar s-a descurcat pana la urma.

Edited by ggedamed
Link to comment
Share on other sites

Cum era aia? "Muieti-s posmagii?" :lol:

 

:)

M-ai prins, spargu-te !...

 

Adevărul că am descărcat arhiva wav în comp, da' m-am gândit ca poate fac un pic de lobby pentru player sau daca nu , macar pentru folosirea soundcloudului... [ Las' să vezi ce posmagi ţi-oi da io ţie, numa-numa...:) ],

 

Că tot îmi ţinea teorii dom' Liviu mai sus cu "open with...", mă uitam acu' vreo oră, când am lansat o defragmentare, în "Temp" şi am 19 Giga... D-apăi numa' "open with..." îi acolo...

 

Despre sample-uri, faine mai toate, chiar am vreo 3 care-mi plac în mod special...

 

.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand multumesc celor 2 colegi de pe forum, Marius si George, ptr. rabdare si disponibilitate.

Ii multumesc "suplimentar" lui George cu care am tranzactionat un DD20 si care a fost un domn. Raman dator.

 

Despre dif-uri.

Am avut o discutie cu George despre amp-ul pe care il folosesc - 65 Deluxe Reverb Reissue. Ii ziceam ca mi-a luat f mult timp pana am gasit pedalele de drive care sa potriveasca cat de cat cu acest amp si cu gusturile mele. Am uitat de mult povestea cu amp-ul fortat si cu volumul chitarii, etc, etc. ptr ca la ce cantari am eu (cluburi sau scene mici/medii) este mult prea puternic si cred ca nici nu imi place foarte mult drive-ul care il ofera.

George zicea ca ar face o mare diferenta schimbarea dif-ului. Stock este Jensen C-12K.

Si de aici intrebarea mea fireasca, cum as putea sa stiu eu din Baia Mare, fara nici un magazin serios de muzica in zona, cam ce dif as putea cumpara fara sa il vad/aud si sa imi potriveasca ptr set-upul meu.

Iar George s-a oferit sa ma ajute cu aceste sample-uri ptr a-mi face o idee despre cum ar suna ele.

 

Din sampl-urile postate, parca inclin spre Greenback G12M dar mai cercetam.

 

Multumesc inca odata de ajutor.

Cele bune.

Link to comment
Share on other sites

MP3-urile care au in denumire G12M. :P

 

În mare, e logic ! Mersi fain !

 

Confuzia mi-e dată şi de faptul că, citind atent, văd că sunt două acolo, unul e pe un open-back, unul pe un closed-back şi oricum, nu sună la fel...

 

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Poti lua ca referinta pentru Fender DRRI cabinetul Matchless 2x12 cu G12M (Greenback), cu mentiunea ca va avea doar ceva mai putine frecvente joase. Daca userul gombotz era din Bucuresti ii imprumutam eu un H30 si un V30 sa vada cum suna. Am observat ca la DRRI-ul meu canalul 1 (Normal) ia pedalele mult mai bine decat canalul 2 (Vibrato). Eu vreau sa le inseriez exact ca la Marshall Plexi si sa obtin un blend al celor 2 canale. Va trebui sa folosesc un cablu legat invers deoarece canalele sunt defazate din cauza reverbului parca.

Link to comment
Share on other sites

Marius tu ce dif folosesti in DRRI-ul tau?

Intr-adevar pe canalul 1 inaltele sunt mai domolite, probabil datorita acelei rezistente care este in plus pe calanul de vribrato atasata la volum, dare eu nu ma pot lipsi de reverb, asa ca trebuie sa folosesc canalul 2.

SUnt curios daca iti iese experimentul cu cele 2 canale simultan.

Spor.

Link to comment
Share on other sites

De iesit sigur o sa imi iasa, doar ca imi este lene sa lipesc un cablu invers, voi folosi foar putin din canalul 2 cu reverbul dat mai sus. Am difuzorul stoc (parca Jensen C-12K), eu sunt multumit de ton, si lui George i-a placut cand am fost cu amplificatorul sa probam mai multe lampi ca sa vad ce se potriveste mai bine in el. Pana la urma mi-am dat seama ca nu sunt mari diferentele audibile la lampile de preamp, dar la 6V6 merita un upgrade la lampi mai bune.

Link to comment
Share on other sites

Poti lua ca referinta pentru Fender DRRI cabinetul Matchless 2x12 cu G12M (Greenback), cu mentiunea ca va avea doar ceva mai putine frecvente joase. Daca userul gombotz era din Bucuresti ii imprumutam eu un H30 si un V30 sa vada cum suna. Am observat ca la DRRI-ul meu canalul 1 (Normal) ia pedalele mult mai bine decat canalul 2 (Vibrato). Eu vreau sa le inseriez exact ca la Marshall Plexi si sa obtin un blend al celor 2 canale. Va trebui sa folosesc un cablu legat invers deoarece canalele sunt defazate din cauza reverbului parca.

 

DRRI-ul meu a suferit niste mici modificari si acum, cel putin din punctul meu de vedere este mult mai versatil. Initial am scos condensatorul ala pt bright de pe canalul de vibrato. Apoi a trecut pe la Dan Overdrive care mi-a pus un switch in spate ca sa pot avea reverb/vibrato pe canalul normal sau pe vibrato. Iar pasul 2 a fost sa schimbe cateva valori de condensatori/rezistente pe canalul vibrato, care in momentul de fata se inteleg extraordinar cu f multe pedale pe care inainte nu le tolera.. sau nu le toleram io la cum sunau inainte :))

Link to comment
Share on other sites

Foarte frumos Cristi.

Chestia cu condensatorul de bright de pe canalul de vibrato are efect semnificativ?

Sa stii ca nu-s rele ideile astea.

Din pacate, acuma mai trebuie sa fac rost de un electronist bun la Baia Mare in domeniu asta, ceea ce cred ca peste 2.000 de ani s-ar putea sa gasesc.

Merci de idei.

Link to comment
Share on other sites

diferenta intre normal si vibrato o face condensatorul de bright.. ma rog, si faptul ca normal este fara reverb/vibrato :))

deci daca esti de aceesi parere ca Marius si ca mine, cum ca pedalele suna mai bine in canalul normal poti face treaba asta. nu-i complicat, il deschizi si dezlipesti unul din piciorusele condensatorului.

 

pt restul de modificari poti sa il intrebi pe Dan.

Link to comment
Share on other sites

I-am facut un cablu/jumper. Intr-adevar, parca se mai domoleste "ascutimea" canalul de vibrato cand folosesc drive-ul. Daca folosesti canalul 1 ca intrare, trebuie sa dai reverb-ul la max. ca sa il simti. Daca folosesti ca intrare canalul de Vibrato, este ok. Am avut o cantare sambata noaptea, si a fost f in regula, desi in live mare diferenta nu mai auzi. :yay: .

Spor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.