www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Roland Cube 30X Sau Procesor


Guest Baronu'
 Share

Recommended Posts

Guest Baronu'

Salutare, bun gãsit, e primul meu post pe forum deși am citit cu interes ce scrie pe aici de prin 2008.

 

Sunt începãtor, zdrãngãnesc deocamdatã folosind Guitar Rig. E excelent, numai cã nu am chef tot timpul sã dau drumul la calculator. Vreau sã pot zdrãngãni/exersa separat. Sau chiar sã cânt în paralel cu melodii ascultate pe calculator ca sã vã unde/cum greșesc.

 

Deocamdatã nu am bani de amplificatoare profi iar petarde nu are rost sã cumpãr.

 

Totuși Roland Cube 30x gratie modelarii digitale a amplificatoarelor și a cabinetelor sunã chiar bine.

 

O altã variantã ar fi sã iau un procesor ori vreun Behringer ori vreun Digitech mai ieftin ori vreun Line 6 second.

 

Care este o soluție mai maleabilã și mai bunã pe termen mai lung, sã zicem 2-3 ani? Cube 30x sau un procesor?

 

Dacã e vorba de procesor ar trebui sã fac o investiție mai mare, sã cumpãr o boxã activã mai ca lumea / un receiver + boxe / amp de clape sau de bass. Ceea ce nu am vãzut sub 500 - 600 de lei la o calitate cât de cât mulțumitoare. Altfel pot înfige procesorul și în boxele de calculator.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baronu'

Ti-ar trebui niste boxe cu difuzoare decente daca vrei procesor. Uita-te dupa Zoom, is foarte reusite si se gasesc la preturi decente.

 

Tocmai asta e, nu am decât boxe de calculator, un radio comunist și probabil că pot săpa după o instalație hifi Hitachi veche de vreo 20-30 de ani pe la părinți. Nu știu cât de bine se aude.

 

Probabil că ar trebui o sculă cât de cât hifi cu un difuzor mare, de 10" - 12" cel puțin și ceva corp baban - 100, 150 L. Am văzut monitoare de studio, boxe active pentru PA, amplifuri de clape sau bass, dar cele cât de cât decente sar de 500 - 600 lei. :(

 

Ar mai fi varianta de diy: o boxă hifi, cu un difuzor de 12" care să țină până la 8-10.000 Hz. Dar mă cam sperie ideea, nu fac parte din cercul mâinilor îndemânatice.

Link to comment
Share on other sites

La ce vrei sa folosesti statia ,,,acasa ?

 

O statie la mana a doua pe la 150 RON de 10-20W cu dif de 10" ar fi OK.

 

Si pe statia HiF merge ptr acasa doar ca nu poti sa dai in overdrive statia si difiurile dexi acel "punch" nu o sa-l ai

Daca nu lipseste punch-ul din dif este ok cam orice.

 

Bine ar fi doua difuri de chitara de 10" sau 12" in doua boxe inchise cuplate la statia HiFi .Iesi din procesor "stereo" si ai sunet super .In acestr caz deja poti forta un pic difurile ( daca se poate acasa caci va fi cam tare )

Link to comment
Share on other sites

Guest Baronu'

La ce vrei sa folosesti statia ,,,acasa ?

 

O statie la mana a doua pe la 150 RON de 10-20W cu dif de 10" ar fi OK.

 

Si pe statia HiF merge ptr acasa doar ca nu poti sa dai in overdrive statia si difiurile dexi acel "punch" nu o sa-l ai

Daca nu lipseste punch-ul din dif este ok cam orice.

 

Bine ar fi doua difuri de chitara de 10" sau 12" in doua boxe inchise cuplate la statia HiFi .Iesi din procesor "stereo" si ai sunet super .In acestr caz deja poti forta un pic difurile ( daca se poate acasa caci va fi cam tare )

 

karpi, nu mi-o lua în nume de rău, dar tu fiind așa ungur, nu cumva ai gustat ceva palincuță d-aia de-a voastră maghiară? Că și eu astă vară doar ce-am cumpărat niște palincă din Turia, de la unguri și am vrut să fac proba. Am făcut proba de Crăciun, super palincă, dar nu se poate bea ușor.

 

Altfel îmi dau seama că mâine când te trezești îmi dai cel mai bun sfat.

Link to comment
Share on other sites

Ba, baroane barosane ce te crezi, sfatul de mai sus e unul chiar foarte bun si vine de la o persoana cu experienta.

Ai intrat pe forum, ceri sfaturi si daca primesti ceva ce nu-ti convine comentezi si jignesti. Vad multi indivizi cu atitudinea asta pe aici si desi mare parte sunt din Bucuresti nu generalizez zicand "toti bucurestenii is...".

In cazul in care ai totusi intentia de a lua in considerare un sfat, incearca varianta procesorului trecut prin P/A (bineinteles, cu simulare de cabinet din procesor); procesoarele au de asemenea iesire dedicate pentru casti. O alta varianta ar fi VST-urile Poulin care sunt gratuite, sau o suita gen Amplitube sau GuitarRig (demo-uri si tutoriale sunt destule pe net), trebuie doar sa cauti. Informeaza-te asupra posibilitatilor si decide care e mai buna pentru tine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baronu'

Ba, baroane barosane ce te crezi, sfatul de mai sus e unul chiar foarte bun si vine de la o persoana cu experienta.

Ai intrat pe forum, ceri sfaturi si daca primesti ceva ce nu-ti convine comentezi si jignesti. Vad multi indivizi cu atitudinea asta pe aici si desi mare parte sunt din Bucuresti nu generalizez zicand "toti bucurestenii is...".

In cazul in care ai totusi intentia de a lua in considerare un sfat, incearca varianta procesorului trecut prin P/A (bineinteles, cu simulare de cabinet din procesor); procesoarele au de asemenea iesire dedicate pentru casti. O alta varianta ar fi VST-urile Poulin care sunt gratuite, sau o suita gen Amplitube sau GuitarRig (demo-uri si tutoriale sunt destule pe net), trebuie doar sa cauti. Informeaza-te asupra posibilitatilor si decide care e mai buna pentru tine.

 

Imi cer scuze, nu am vrut sa jignesc pe nimeni. Eram putin trotilat si nu am inteles postul lui karpi cum trebuie, ceva sinapse probabil ca nu faceau contact cum trebuie. De unde concluzia gresita ca maestrul karpi era nitel ametit. Chiar ii apreciez postarile de aici de pe RGC si nu am avut intentia sa-l jignesc nici pe el nici pe altcineva.

 

 

Multumesc pentru sfat. Cu Guitar Rig am tot zdranganit pana acum, vroiam doar o solutie pentru atunci cand nu pot sau nu am chef sa folosesc calculatorul.

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze, nu am vrut sa jignesc pe nimeni. Eram putin trotilat si nu am inteles postul lui karpi cum trebuie, ceva sinapse probabil ca nu faceau contact cum trebuie.

 

Man, nu ştiu care-i rata de beţâvani pă RGC, da' o astfel de declaraţie publică trebuie salutată corespunzător şi respectată ca atare !

Hai, să trăieşti !

 

Vezi, că tot sunt fan proverbe: "Greşeala recunoscută e pe jumătate..." Cealaltă jumătate s-o bagi la frigider , să stea la rece...

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

La bani putini, mai degraba un modeling amp decat procesor + amplificare (PA, boxe active, etc).

 

Am incercat si sunt f ok Fender Superchamp XD, un amp modeling de la VOX (nu mai stiu exact modelul aici) si Marshall MGxxFX. Toate au fost foarte ok. Lucruri bune am auzit si de noua serie Cube de la Roland (in special pe high-gain) si Fender Mustang (bun pe clean/crunch).

 

Un procesor BUN costa cam cat ampurile de modeling de mai sus sau chiar mai mult (e adevarat ca face mult mai multe la capitolul efecte/emulari, dar nu cred ca ai nevoie pt inceput si apoi mai trebuie sa investesti si intr-un power-amp + boxa/boxe).

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.