www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cel mai rapid solo ever


Guest cdaugustin
 Share

Recommended Posts

Guest cdaugustin

Salut,

 

Iaca am avut si eu o curiozitate cu mult timp in urma si am facut un research pe tema asta destul de serios. E vorba desigur despre cel mai rapid solo facut vreodata de cineva. Nu stiu daca chiar o sa putem afla cu precizie lucrul asta insa... iaca ce am gasit eu:

 

"The fastest single \"run\" during a guitar solo ever recorded, is by Allan Holdsworth. The \"run\" lasts only about a second, but it is almost beyond belief, as it is certainly close to 64th notes! The song is called \"Fred\" and it is on the Tony Williams Lifetime album from @1975. This was a jazz fusion album. The song is rather notorious in the top guitar circles. Joe Satrianni has been quoted as saying that it is \"un-touchable\". Put it this way, nothing that Ingwie, Eddie V., Steve Vai, on their best day that they ever had comes even close. It was a monster run, that happened during an improv and probably will never happen again. If you want to look it up, you need to start listening carefully around 4:20 seconds. The exact run happens between 4:32 and 4:34. Like I said it\'s barely a second in length. But it sets the all-time record. Period. "

 

Am gasit paragraful asta pe un site tot despre chitara. Insa a fost tare demult si nu mai stiu link-ul. Din nefericire nu am reusit sa gasesc melodia inca (daca o are cineva va rog sa imi trimite-ti un mesaj).

 

Ce parere aveti?

The :) rulez!

Link to comment
Share on other sites

Guest cdaugustin

Hmm,

 

Eu asta am gasit (am cautat cam o saptamana pe net... am mai gasit Gary Moore vreo 15 de note pe secunda si parca mai era cineva) Dar Alan pare cel mai tare. Am gasit si melodia si intr-adevar bucatica e foarte rapida insa nu stiu acuma daca is chiar 64 de note in intervalul ala de 1 secunda si ceva). Vrea cineva melodia?

 

The :) rulez

Link to comment
Share on other sites

E o chestie mai mult legata de cultura generala asta cu soloul cel mai rapid .

Intr-adevar soloul suna interesant si nu e suta de metrii garduri (sau ceva de genu). Are doar o parte mai rapida (cea mentionata de Augustin in primul post)

Solourile rapide sunt impresionante datorita tehnicitatii lor. Sunt un mijloc foarte bun de "a lua faţa" ascultatorului :) si de a il lasa masca o vreme :)

Desigur asta e una din functiile unui solo .Mai exista si partea pur artisitica unde e nevoie de cineva cu adevarat priceput si nu de un circar.

 

 

Un solo foarte rapid mi se pare cel din Child in time varianta Malmsteen. Mi se pare formidabil finalul unde chitara canta partea de clapa a lui John Lord. Practic soloul dureaza vreo 6 minute si numarul de note ce il compun este astronomic. Nu cred ca dl Malmsteen(sau oricine alticienva) il poate canta cap coada de fiecare data absolut identic. E omeneste imposibil.

Link to comment
Share on other sites

Guest cdaugustin

Salut,

 

Uite ca un prieten sa pus un pic pe cautat si a gasit link-ul din care am extras pasajul

 

http://www.rockmagic.net/forum/viewtopic.php?p=1773

 

Inteleg ca viteza nu e mare lucru. Mie mi se pare interesant subiectul. Nu vreau sa se inteleaga in nici un caz ca promovez viteza (desigur nu e rea deloc, mai ales pentru public). Mai mult informatia asta e pentru sufletul meu (poate aflu si eu care ar fi limita).

In incheiere... nu pot sa dau nici un mp3 eu personal... dar pot indica locul unde exista posibilitatea sa fie gasit si anume folosind Emule

 

To Adi: scuza-ma daca nu sa inteles; cand spuneam cel mai tare ma refeream strict in acest context (al celui mai rapid pasaj) nu la cel mai tare chitarist ever.

 

:) Cei mai tari chitaristi dupa mine sunt Mark Knopfler, Gilmour, Blackmore, John Petruci, Clapton si inca cativa (imi pare rau ca nu imi vin acuma pe creieri "sorry guys" )

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Hmm...cauta pe site-ul lui Francesco Fareri la sectiunea video... din toti pe care i-am vazut/ascultat pana acum el e cel mai rapid (acu', asta nu inseamna ca n-or fi si altii de care n-am auzit io...)

Francesco Fareri.

Acu, sa fiu cinstit nu ma impresioneaza chiar asa de tare pentru ca totusi la viteza asta chiar mi se pare si mie ca se pierde feelingu' (in ciuda semnaturii mele :) )

Link to comment
Share on other sites

To Adi: scuza-ma daca nu sa inteles; cand spuneam cel mai tare ma refeream strict in acest context (al celui mai rapid pasaj) nu la cel mai tare chitarist ever.

 

:) Cei mai tari chitaristi dupa mine sunt Mark Knopfler, Gilmour, Blackmore, John Petruci, Clapton si inca cativa (imi pare rau ca nu imi vin acuma pe creieri "sorry guys" )

 

no prob, man. Io am inteles gresit.

Link to comment
Share on other sites

Guest cdaugustin

Am uitat un chitarist foarte foarte bun... si rapid... poate stiti si voi povestea lui : Jason Becker (tot respectul)

 

PS: Cautati albumul Perpetual Burn (Jason Becker) cred ca o sa aveti o surpriza placuta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest cortez77

Cei mai tari chitaristi dupa mine sunt Mark Knopfler, Gilmour, Blackmore, John Petruci, Clapton si inca cativa (imi pare rau ca nu imi vin acuma pe creieri "sorry guys" )

 

Dude, io it recomand Paco de Lucia, Vicente Amigo, Gerardo Nunez, John Mc Laughlin, Al di Meola. Si Knopfler Gilmour si alti cativa din lista ta pot sa se duca sa-si vanda kitarele pe la Muzica comparativ cu astia... loale...

Link to comment
Share on other sites

Dude, io it recomand Paco de Lucia, Vicente Amigo, Gerardo Nunez, John Mc Laughlin, Al di Meola. Si Knopfler Gilmour si alti cativa din lista ta pot sa se duca sa-si vanda kitarele pe la Muzica comparativ cu astia... loale...

 

Daca pentru tine conteaza numai tehnica, atunci ai dreptate. Dar nu poti sa spui ca muzica lor e mai putin buna doar ptr ca e mai simpla. Nu vad de ce ar fi inferior muzical Clapton de ex. oricaruia din cei mentionati de tine. Cred ca in final, muzica este mai importanta.

Link to comment
Share on other sites

Dude, io it recomand Paco de Lucia, Vicente Amigo, Gerardo Nunez, John Mc Laughlin, Al di Meola. Si Knopfler Gilmour si alti cativa din lista ta pot sa se duca sa-si vanda kitarele pe la Muzica comparativ cu astia... loale...

 

unu mai multa minte ca altul... :) bai tu, asta cu paco si meola si comparatiile aferente, daca erau mai multi fani inraiti pink floyd pe forum, aveai acu ban nelimitat :) pentru atac la persoane :)

Link to comment
Share on other sites

Revenind la ONtopic .

Azi am descarcat si eu clipurile cu Francesco Fareri recomandat de Sheriff. Intr-adevar omul ala are o viteza exceptionala. Compozitional nu ma pronunt insa tehnic e cu adevarat socant.

 

ma pronunt eu :) fareri asta e o aberatie. e un monstru. ce face el acolo nu e muzica. nu se poate asculta. asta nici shred nu mai e. da-o-n ma-sa de treaba. faptul ca e ultra-tehnic inseamna un... vax :) . e o abilitate absolut izolata, creerul lui nu prezinta insa nici o zona unde se prelucreaza informatie muzicala. parerea mea personala e ca tipul e putin retardat. nu glumesc aici. ca fapt divers, cititi biografia lui. are greseli de engleza la fiecare fraza. in fine.. irelevant. cert e ca dupa ce m-am uitat la clipurile lui cu multe luni in urma, mi s-o facut greata de shred si de viteza si de sweep picking si de tapping si toate alea. mi-am revenit dupa o terapie intensiva cu pink floyd :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...
... fareri asta e o aberatie. e un monstru. ce face el acolo nu e muzica. nu se poate asculta ...

 

so true. Am reusit sa urmaresc pe youtube un clip timp de 1 minut. AAAAAAAAAAAA!!!! subscriu la parerea ta.

 

 

Recordul mondial de viteza este de 320 bpm. :)

Pe om il cheama Tiago Della Vega si a participat la guitar idol 2008 si la Dean Shredder Search (unde Marius a ajuns in finala :) ) si nu

 

l-a bagat nimeni in seama. Vorba unei reclame la caucioace: speed is nothing without control.

Link to comment
Share on other sites

Pe om il cheama Tiago Della Vega si a participat la guitar idol 2008 si la Dean Shredder Search (unde Marius a ajuns in finala :) ) si nu

 

l-a bagat nimeni in seama. Vorba unei reclame la caucioace: speed is nothing without control.

 

Asta nu ii diminueaza cu nimic din merit.....Dar aici e vorba de calitati native 100% din punctul meu de vedere . Chiar daca la viteza cea mai mare pare staccato ce face.

Zborul carabusului trebuie sa sune ca un bondar....altfel what's the point......(legat de bondarul blocat in cort)

Link to comment
Share on other sites

Asta nu ii diminueaza cu nimic din merit.....Dar aici e vorba de calitati native 100% din punctul meu de vedere . Chiar daca la viteza cea mai mare pare staccato ce face.

Zborul carabusului trebuie sa sune ca un bondar....altfel what's the point......(legat de bondarul blocat in cort)

 

M-am mai dat pe cateva forumuri de chitara in ultima vreme (straineze) si se pare ca oamenii de peste tot au o problema in a intzelge diferenta inte chitara ca sport olimpic si muzica. Intr-adevar, DellaVega e impresionant ca viteza dar i-am ascultat cateva din incercarile de a face muzica pe youtube si acolo mai are muuult de tras...

 

Salut,

 

Iaca am avut si eu o curiozitate cu mult timp in urma si am facut un research pe tema asta destul de serios. E vorba desigur despre cel mai rapid solo facut vreodata de cineva. Nu stiu daca chiar o sa putem afla cu precizie lucrul asta insa... iaca ce am gasit eu:

 

"The fastest single \"run\" during a guitar solo ever recorded, is by Allan Holdsworth. The \"run\" lasts only about a second, but it is almost beyond belief, as it is certainly close to 64th notes! The song is called \"Fred\" and it is on the Tony Williams Lifetime album from @1975. This was a jazz fusion album. The song is rather notorious in the top guitar circles. Joe Satrianni has been quoted as saying that it is \"un-touchable\". Put it this way, nothing that Ingwie, Eddie V., Steve Vai, on their best day that they ever had comes even close. It was a monster run, that happened during an improv and probably will never happen again. If you want to look it up, you need to start listening carefully around 4:20 seconds. The exact run happens between 4:32 and 4:34. Like I said it\'s barely a second in length. But it sets the all-time record. Period. "

 

Am gasit paragraful asta pe un site tot despre chitara. Insa a fost tare demult si nu mai stiu link-ul. Din nefericire nu am reusit sa gasesc melodia inca (daca o are cineva va rog sa imi trimite-ti un mesaj).

 

Ce parere aveti?

The :) rulez!

 

Foarte curios blink.gif. I want to hear that. Are cineva vreo sursa?

Link to comment
Share on other sites

Io centrez, Io dau cu capu'. I rule!

 

 

Adica ai facut un alley-oop singur :)

Great! Love the song

Anyway : nu poti spune ca piesa aia nu e muzica . E o piesa de muzica clasica a lui Rimsky-Korsakov , nu e sport olimpic , care este greu de cantat la viteza normala , adica pretty fast de orice chitarist . Din pt. meu de vedere un instrumentist ce canta bine piesa aia e acomplished fie el chitarist , violoncelist ...... Daca aia nu e muzica nu stiu ce e muzica. Ca compozitional , sau ca improvizatie sau din alte puncte de vedere nu te-a convins e cu totul altceva .....

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.