www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Viitorului?


EugenRo2001

Recommended Posts

De fapt un controler MIDI cu sintetizator incorporat:

 

Site-ul: http://www.yourockguitar.com/

Si un articol:

http://www.nytimes.com/2011/11/03/te...ref=technology

 

Tinand cont de evolutia tehnologiei, de scaderea resurselor naturale (lemn), s-ar putea ca peste 20 de ani sa cantam pe ceva asemanator.

Link to comment
Share on other sites

Partea cu dubstep guitar chiar mi se pare interesanta rau. O sa caut tutoriale.

Cat despre chestii de genul midi controller cu sintetizator, in forma de chitara, mie mi se pare o prostie. Chiar urasc pana si ideea de Gibson Robot. Sincer sa fiu, cel mai mult, la chitare, imi place aspectul. Aspectul clasic, fie Strat sau LP, imi plac din cauza modului in care arata. Imi place senzatia unei corzi ruginite pe deget si imi place sa urmaresc chitaristi facand chestii minunate cu ale lor chitare.

Daca e sa discutam despre viitorul chitarei in muzica, este un subiect destul de ciudat. Ma uit la trupele noi, se pune extraordinar de mult accent pe tehnica, iar mesajul e lasat pe locul doi. Cu ceva timp in urma, ordinea era alta. Acum nu prea mai conteaza mesajul, conteaza mai mult cat de bine manuieste chitaristul instrumentul. De aceea vad chitaristi din trupe underground care l-ar face pe Hendrix sa ramana cu gura cascata. Chestia asta se aplica tuturor instrumentelor. Mi se pare un fel de cursa pentru a demonstra, cu toate ca exista solutii tehnice de a inlocui instrumentele, ca inca mai au si "lautarii" farmecul lor. Care este urmatorul pas si cand va exploda bula de sapun, nu pot sa-mi dau cu parerea...

Link to comment
Share on other sites

Eh, "mai bunã". Dacã vrei sã controlezi 5 sintetizatoare, 10000 W de lumini și un mix video e categoric mai bunã "invenția" asta decât o chitarã cu dozã MIDI.

Multe tehnici tipice chitarei (electrice) nu se aplicã unui astfel de controller. Nu e mai bine sau mai rãu, pur și simplu e alt instrument. E suficient loc pe lumea asta și pentru keytar-e, YRG, doze GK, electrice, clasice și bouzouki.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aceste instrumente digitale , electronice , nu sunt ptr a produce sunt de chitara sunt instrumente ce dau posibilitatea unui chitarist ce nu stie sa cante la alt instrument sa mai schimbe soundul la un BT fara sa angajeze un clapar sau sufllatori , etc ...Chitaristul se descurca cu cantatul la chitara cu sintetizatorul respectiv (de care o fi ) el poate sa faca background de strings , orga , pian , suflatori ,,,etc sa faca o linie melodica solo sau bas cu un sound "sintetic" ..peste care dupa ce le-a tras in loop-uri poate canta solo chitara ,sau ce vrea el la chitara .

 

Pe langa muzica experimentala , ambientala , este OK ptr trupa de cover-uri ca sa realizezi diferitele sonoritati fara a mai angaja alti muzicanti/instrumentisti la alte scule...

Este un foart ebun chitarist pe "acidplanet" care canta numai pe sintetizator de chitara el spune ca din cauza ca nu are bani sa-si cumpere chitara si instalatie super pro ce suna cum ar dorii asa ca prefera sintetizatorul .

 

 

nickname on acidplanet : @StradaLunii

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?songs=539672&T=7766

 

Ia ascultati ce poate omul la guitar synth .Ca sa vedeti la ce-i bun asa ceva .

oate sunetele in afar ade tobe si voce sunt din chitara sa +synth...e grozav!!

 

I-am sugerat sa canta cu ton de chitara ca-i pacat la tehnica lui si muzica foarte buna ,chiar daca nu-i destul de perfect ptr el soundul , dar nu vrea ...( deocamdata _ )

 

Vad ca nu a lasat numai 16 piese ..avea mai multe .E perfectionist probabil unele lucrari nu erau destul de perfecte ( hehehe) ....asa e artistii

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.