www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum se monteaza arcurile la sistemul Floyd Rose


felix
 Share

Recommended Posts

cu cat corzile sunt mai dure, cu atat tensiunea in ele creste iar un floyd rose are tendinta de a se apleca inspre chitara modificandu-se astfel actiunea. Din acest motiv in cazul lui, forta cu care trag arcurile montate asa este mai mica decat forta cu care trag arcurile in cazul meu. Cred ca explicatia este logica. N-am acum chef sa trag cu ochiul la cartea de fizica.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu chitibusar, si nici macar nu am o chitara cu floyd (am avut). Dar fizica zice ca o forta oblica se descompune vectorial in o componenta normala (perpendiculara) si una tangentiala (paralela). Asa ca parerea mea personala este ca cele 3 arcuri intr-o asezare paralela au o forta de tragere mai mare decat o asezare cu cele 3 arcuri convergente intr-un punct (oricum diferenta intre forte este probabil foarte mica). Daca cumva conteaza asezarea arcurilor, parerea mea este ca nu acesta este motivul.

 

later edit: la prrima impresie chiar imi da senzatia ca ar trebui sa fie montate convergent iar punctul de convergenta sa fie (foarte)usor deplasat din centru catre directia corzilor mai groase, avand in vedere ca cele groase au o tensiune mai mare.

Link to comment
Share on other sites

pai hai sa o luam logic ca vad ca nu te prinzi... inchipuietzi ca tragi cu mana de arcul ala... cu cat e mai intins cu atat iti e mai greu sa il intinzi si mai mult. Forta elastica este forta cu care fiecare particula a arcului trage de particula imediat vecina. Deci cu cat arcul este mai intins, cu atat forta elastica creste.

Link to comment
Share on other sites

Si aici ai dreptate. Daca inteleg ceea ce vrei sa spui, arcurile se pun oblic ptr a avea o elongatie mai mare, deci o forta mai mare. In schimb se pierde din intensitate pentru ca nu mai actioneaza perpendicular. Si totusi, nu cred ca se mai castiga mai mult de 2, 2.5 mm prin asezarea oblica.

Oricum raman la parerea ca nu conteaza atat de mult asezarea arcurilor cat conteaza cat de adanc sunt insurubate acele suruburi in lemn. Cred ca acolo se castiga cu adevarat forta.

Link to comment
Share on other sites

George, hai sa incheiem aici discutia ca suntem offtopic. Incearca sa scoti unul dintre arcurile de la electrica ta si daca sunt de calitate, vei vedea ca este destul de greu sa il pui la loc. De exemplu, un set de corzi de 0.09 - 0.42 trage cu o forta mai muca decat unul de 0.09-0.46, acordate ambele la fel. Ideea e ca si acel 2.5 mm conteaza enorm pentru ca arcurile alea sunt foarte greu de intins. Sfatul pe care il dau mereu in cazul unei chitari cu floyd este ca atunci cand o setezi cu un set de corzi de o anumita grosime, vei folosi doar acea grosime la corzi si nu alta. Daca pui corzi mai subtiri, floydul se va inclina inspre exteriorul chitarii iar daca pui un set de corzi mai groase, el se va inclina inspre griff. In ambele cazuri, urmarea consta in afectarea actiunii si poate sa duca chiar la imposibilitatea acordarii corecte a chitarii. I rest my case.

Link to comment
Share on other sites

felix, doar daca folosesti doua arcuri le pui in V(van halen), daca fol trei le pui in paralel ptr ca ele sa lucreze egal(adica tensiunea repartizata pe fiecare arc sa fie egala).In asa fel vibratorul v-a reveni in pozitia initiala sau prin preajma :) Daca schimbi grosimea corzilor jonglezi din suruburile de care este prinsa placuta, cea de care sunt agatate arcurile. Asta ti-o spun dintr-o experienta indelungata si cu floyd si cu vintage tremolo. Daca nu ma crezi poti sa te uiti la chitarele lui satriani ,vai, malmsteen si altii care folosesc trei arcuri.

 

Manu, eu nu te contrazic... discutia a inceput de la o observatie a mea relativ la cum sunt dispuse arcurile la floyd-ul lui Jihad si dupa aia n-am facut decat sa-mi sustin punctul de vedere relativ la tensionarea arcurilor. Eu asa cum le am pozitionate, n-am avut niciodata probleme cu floyd-ul si se dezacordeaza destul de greu. Eu unul prefer un floyd mai tensionat decat unul mai moale.

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

ok...acum am si io o intrebare: cum pot modifica pozitia arcurilor fara sa scot corzile?...sau mai bine spus: se poate?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.