www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar-Combina


Blacklight
 Share

Recommended Posts

Am o combina muzicala "veche"-Phillips A3600 sau asa ceva si as vrea sa o folosesc ca amplificator

Are scris pe boxe 8 ohmi,nu-s sigur cat vine in watti,

 

Are 3 mufe pe spate:2 RCA right,left pentru boxe si una "aerial"(mufa tata ca la cablurile tv)

 

Am incercat conectat un cablu de chitara cu o mufa de 3,5 intr-un capat la una dintre intrarile RCA

si a facut contact,dar cand am bagat cablul in chitara nu prindea semnal.

 

Bazaia cand atingeam metalul dar cand loveam corzile nu se auzea absolut nimic.

 

Intrebarea mea e simpla

 

Ce mufe imi trebuie ca sa-mi pot conecta chitara?:)

Link to comment
Share on other sites

Am o combina muzicala "veche"-Phillips A3600 sau asa ceva si as vrea sa o folosesc ca amplificator

Are scris pe boxe 8 ohmi,nu-s sigur cat vine in watti,

 

Are 3 mufe pe spate:2 RCA right,left pentru boxe si una "aerial"(mufa tata ca la cablurile tv)

 

Am incercat conectat un cablu de chitara cu o mufa de 3,5 intr-un capat la una dintre intrarile RCA

si a facut contact,dar cand am bagat cablul in chitara nu prindea semnal.

 

Bazaia cand atingeam metalul dar cand loveam corzile nu se auzea absolut nimic.

 

Intrebarea mea e simpla

 

Ce mufe imi trebuie ca sa-mi pot conecta chitara?:)

 

1. Zici ca RCA-urile sunt IESIRI pentru boxe. Dupa aia le zici INTRARI. Cum e treaba de fapt? Ai incercat sa intri cu chitara intr-o iesire de boxe???

2. In cazul in care mufa nu se pupa cu fisa se folosesc ADAPTOARE. Daca nu ai adaptoare se poate si cu un ciocan mai mare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Zici ca RCA-urile sunt IESIRI pentru boxe. Dupa aia le zici INTRARI. Cum e treaba de fapt? Ai incercat sa intri cu chitara intr-o iesire de boxe???

2. In cazul in care mufa nu se pupa cu fisa se folosesc ADAPTOARE. Daca nu ai adaptoare se poate si cu un ciocan mai mare.

 

1.Boxele sunt conectate in cate 4 sloturi,ca un fel de clip.Fiecare boxa are cate un cablu format din 2 fire care intra in clipsurile alea fara adaptor sau altceva,doar firul de cupru.

Cele 2 INTRARI RCA sunt pentru alte dispozitive:TV,PC (calculatorul meu este conectat momentan la combina)Sper ca m-ai inteles.

 

2.Cum ziceam,am bagat un cablu cu un adaptor de 3,5mm intr-o INTRARE RCA si a facut contact bun,am cautat adaptoare care imi trebuiau dar n-am gasit

 

Mufele RCA sunt iesiri pentru boxe. Iar "aerial" inseamna antena. Deci ti-ai folosit chitara ca si antena :)))

Cauta o intrare mica "aux". Acolo se pot conecta surse externe. S-ar putea, totusi, sa iti trebuiasca o pedala pe post de preamp inainte.

 

Poate imi incepea chitara sa sune a Radio Romania Actualtati :)

 

Din cate se vede nu prea am intrare aux,dar o sa mai cercetez combina asta,poate o sa bag si poze

Link to comment
Share on other sites

Are 3 mufe pe spate:2 RCA right,left pentru boxe

 

Am incercat conectat un cablu de chitara cu o mufa de 3,5 intr-un capat la una dintre intrarile RCA

 

 

 

1.Boxele sunt conectate in cate 4 sloturi,ca un fel de clip.Fiecare boxa are cate un cablu format din 2 fire care intra in clipsurile alea fara adaptor sau altceva,doar firul de cupru.

Cele 2 INTRARI RCA sunt pentru alte dispozitive:TV,PC (calculatorul meu este conectat momentan la combina)Sper ca m-ai inteles.

 

2.Cum ziceam,am bagat un cablu cu un adaptor de 3,5mm intr-o INTRARE RCA si a facut contact bun,am cautat adaptoare care imi trebuiau dar n-am gasit

 

1. Acum te-am inteles. Din ce ai spus in primul post, nu.

2. http://www.conectica.ro/display/1-66-596-Cabluri_audio_video/CABLU_AUDIO_prel_st_(jack_to_RCA)__5m.html

Link to comment
Share on other sites

My bad.

 

Ai dreptate, iti trebe jack 6.3 mama la 2xRCA tata. Uite o solutie - inlocuiesti cablul chitarei cu un de-asta:

 

http://www.amazon.co.uk/Lynx-2X-2P-Neutrik-6-3mm/dp/B0039DMDW8/ref=sr_1_31?s=electronics&ie=UTF8&qid=1319211699&sr=1-31

 

11cn0blCBWL._SL500_AA300_.jpg

 

 

Dar deja te complici prea tare.

Link to comment
Share on other sites

My bad.

 

Ai dreptate, iti trebe jack 6.3 mama la 2xRCA tata. Uite o solutie - inlocuiesti cablul chitarei cu un de-asta:

 

http://www.amazon.co...9211699&sr=1-31

 

11cn0blCBWL._SL500_AA300_.jpg

 

 

Dar deja te complici prea tare.

 

Pai nu e neaparat sa il folosesc ca amplificator,dar are vreo 80w si cam sta degeaba atata putere la calculator

 

Si putere mai mare=claritate mai mare a sunetului.

 

O sa incerc sa gasesc asa cablu,in limita buzunarului,sau macar o mufa compatibila

 

 

 

Multumesc tuturor pentru ajutor ! :)

Link to comment
Share on other sites

mufele RCA pot fi folosite si pe intrare si pe iesire, ar trebui sa scrie langa ele - IN si OUT.

Daca sunt intrari vei avea nevoie de un preamplificator deoarece sunt intrari de linie care necesita un anumit nivel de semnal (parca ceva in jurul a 350mV). Chitara nu scoate un nivel asa de mare.

 

Concluzia - chiar daca adaptezi conectorii mai ai nevoie de ceva pentru a putea amplifica semnalul de la chitara.

 

Daca ar avea intrare pentru pick-up cu doza electromagnetica, ar buna pentru conectarea chitarei.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

mufele RCA pot fi folosite si pe intraree si pe iesire, ar trebui sa scrie langa ele - IN si OUT.

Daca sunt intrari vei avea nevoie de un preamplificator deoarece sunt intrari de linie care necesita un anumit nivel de semnal (parca ceva in jurul a 350mV). Chitara nu scoate un nivel asa de mare.

 

Concluzia - chiar daca adaptezi conectorii mai ai nevoie de ceva pentru a putea amplifica semnalul de la chitara.

 

Daca ar avea intrare pentru pick-up cu doza electromagnetica, ar buna pentru conectarea chitarei.

 

O sa incerc sa-mi folosesc pedala ca preamp si vad ce se intampla.

O sa vad daca mai are vreo "mufa ascunsa"

E mare pacat sa nu-l folosesc,are un sunet demential :)

Link to comment
Share on other sites

necesita un anumit nivel de semnal (parca ceva in jurul a 350mV)

Mai bagã: http://en.wikipedia.org/wiki/Line_level#Nominal_levels

 

O sa incerc sa-mi folosesc pedala ca preamp si vad ce se intampla.

O sã sune ca

.

 

Blacklight, ai citit http://forums.rgc.ro/topic/53623-amplificatoare-pentru-incepatori/ ?

O electroacusticã o poți amplifica astfel, deși nu vãd de ce ai face-o. Cu electrica e mai greu. Cautã cuvintele-cheie "formator de ton", "preamplificator" și "cabsim".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mai bagã: http://en.wikipedia....#Nominal_levels

 

 

O sã sune ca

.

 

Blacklight, ai citit http://forums.rgc.ro...tru-incepatori/ ?

O electroacusticã o poți amplifica astfel, deși nu vãd de ce ai face-o. Cu electrica e mai greu. Cautã cuvintele-cheie "formator de ton", "preamplificator" și "cabsim".

 

Am incercat iar cu pedala(Zoom G1X)dar sunet 0,nici macar cat Mortician:)

 

Doar un buzz cand ating orice piesa de metal.

 

M-am gandit ca poate nu e pentru asa ceva,dar scrie clar "High Power Stereo HiFi Amplifier"

Link to comment
Share on other sites

Am incercat iar cu pedala(Zoom G1X)

Pãi spune-i pe nume, dom'le. Când zicem "pedalã" de obicei ne referim la un efect simplu în acest format, gen Tube Screamer, Fuzz Face, Microamp etc. Zoom G1 e multiefect, adicã "procesor", și include și cabsim, deci îl poți folosi cu succes împreunã cu combina, folosind intrarea auxiliarã pe care ai descris-o (nu cea de antenã).

Dacã nu se aude poate nu l-ai configurat bine sau e defect cablul dintre procesor și chitarã, sau electronica chitarei. Studiazã manualul procesorului.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.