www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Retragerea trupelor din Irak shi Afganistan.Pro sau contra?


Guest Eugen_G
 Share

Recommended Posts

Guest diogrey

bush e un retardat si basescu e mai prost nu e razboiul nostru ...ne tot omoram de la inceputul civilizatiei cad dracu am progresat dac nici acum nu am gasit o alternativa mai buna decat sa ne crapam capetele

 

 

 

ahh doamne razboiul asta e stupid si lumea politica care se foloseste de el pt tot felul de interese va trebui la un moment dat sa raspunda pt ce au facut

Link to comment
Share on other sites

Guest Mike L. Angelo

Nu stiu de unde se presupune asa mult ca rock-ul este anti-razboi. Exista anumite formatii care si-au exprimat parerea despre razboiul din Irak si au aratat ca se opun lui, dar exista si muzicieni rock care nu condamna razboiul ci il sustin. Si pentru genul asta de muzicieni o sa il dau ca exemplu elocvent pe Zakk Wylde pe care l-am vazut intr-un concert recent cu Black Label Society zicand "Pray for war". So, rock-ul anti-razboi mi se pare o generalizare.

 

Nu sunt in principiu de acord cu razboiul din Irak, dar sunt impotriva retragerii deoarece este deja mult prea tarziu pentru a repara greseala de a ne implica in campania americana din Irak.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Nu ştiu cine a zis că soldaţii români sunt obligaţi să se ducă în irak sau afghanistan. Din câte ştiu eu e exact pe dos, mai exact se dau şpăgi destul de grase ca să se ajungă acolo, fiindcă se câştigă bine.

 

De aici trag şi eu o concluzie oarecum limpede. Avantajul nostru acolo (şi nu numai al nostru, şi al americanilor şi al cui şi-a mai trimis soldaţi) e pur economic. Atât timp cât lumea are de profitat nu văd motivul pentru care ne-am retrage trupele. Că mor oameni? În zona aia s-a murit tot timpul şi o să se mai moară de acum încolo. Cei care se duc acolo ştiu foarte bine la ce riscuri se supun.

 

Eu zic să ne retragem şi muncitorii la negru din israel dacă e pe-aşa. :) Sau mai bine lasă.

Link to comment
Share on other sites

Guest AdmriralAndrews

shi intrebarea mea este....ce legatura are retragereaa trupelor din irak cu cantatul la chitara?

ma scuzati daca am nimerit pe forumul ministerului apararii nationale...credeam ca sunt pe rgc

Link to comment
Share on other sites

shi intrebarea mea este....ce legatura are retragereaa trupelor din irak cu cantatul la chitara?

ma scuzati daca am nimerit pe forumul ministerului apararii nationale...credeam ca sunt pe rgc

 

Este in forum in care oameni cu aceeasi pasiune (evident chitara) discuta despre probleme care ii preocupa. :)

Link to comment
Share on other sites

Pai legatura poate fi facuta simplu.. muzica are mesaj.. daca nu un astfel de mesaj, atunci ce fel de mesaj ? O sa saracim dracu un tara asta de *** si vom face ce au facut americanii.. au devenit mercenari de meserie.. America.. the brutal..

Aici se discuta multe chestii pe langa chitara.. daca sunt arzatoare.. sa arda :)

Edited by Geiger
Link to comment
Share on other sites

Bineinteles ca mie, ca si multor altora, ne-ar fi frica in fata gloantelor. Exact asta e motivul pt care NU m-am dus in armata. Cei care s-au dus, care au decis sa isi faca o cariera in asta (de altfel destul de bine platita si in general foarte linistita) si-au asumat, sau cel putin cei care nu sint idioti, ca vor veni si momente in care vor trebui sa isi riste viata. Ei sint cei care, daca sint impotriva participarii la diverse conflicte, sint IPOCRITI.

Aici nu discutam problemele globale ale omenirii si strategiile expansioniste ale americanilor. Am pareri foarte solide si in legatura cu astea, dar subiectul era unul de principiu, pe care initiatorul topicului l-a dus singur in derizoriu.

Link to comment
Share on other sites

Mic offtopic:

 

La 14 ani am participat impreuna cu mai multi prieteni de aceeasi varsta la Revolutia din Decembrie 1989.

Nu ne-a fost frica nici macar o singura data de gloante sau represalii.

Sunt mandru de asta.

Si in ziua de azi port la lantul de la pantaloni un cartus de AK 47 de la Revolutie.

 

Am facut armata cand m-au chemat prima data (la 19 ani, nu m-am amanat ca altii)

Am fost la pompieri. Am participat la stingerea multor incendii si la multe interventii SMURD. De multe ori am fost in situatii foarte periculoase. Nu mi-a fost frica niciodata.

Sunt mandru de asta.

Am avut chiar oferta sa raman in cadrul armatei ca subofiter :) Asta imi mai lipsea!

 

Cel mai tare a fost cand am cantat cu Screaming Heads la noi in unitate. Ce show a fost!!!

 

Ontopic:

 

Daca retragem trupele romanesti din Irak demonstram din nou ca suntem lasi (remember 23 August 1944?)

Chiar suntem lasi?

 

Sunt ABSOLUT CONTRA retragerii trupelor. A deal is a deal.

 

Eugen_G, asa ai facut si in topicul despre Depeche Mode. Ne intrebi ce parere avem despre ceva, apoi te oftici daca suntem de alta parere si arunci cu jigniri subtile. Asta nu e trebaba! :)

Link to comment
Share on other sites

Nu mai confundati armata de militari in termen cu armata de angajati. Cei in termen trag maxim 9 cartuse pe luna stand pe burta si incercand sa nimereasca tinta (si nu prea reusesc), cei profesionisti fac alte lucruri.

Militarii angajati stiu pentru ce sunt acolo si asta fac, cu bune cu rele, ei stiu. E o mare porcarie, dar asta e, avem angajati si pentru asta

Link to comment
Share on other sites

now boys, what do they teach us.. ? topicul asta NU e despre combustibili. don't flame yourselves over nothing.

 

Pai de aia isi mai baga cite unul citeva gloante in el sau in colegi: ca voi astia sanatosi stati acasa cu mina-n cur... Ce motiv valabil, mi-e frica de gloante :)

fa-ne [noua, the steel-less ones] cate un acid, alchimistule, curma-ne suferinta.. noi cei ce stam acasa si postam sau emigram. :)

 

 

p.s. nu-l ascultati pe glass,

ne duce cu sextetul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Ca sa parafrazez o reclama care e populara atunci ca shi acum participam la un razb. care nu-i al nostru.Ce ne trebuia noua in '41 sa trecem prutul?ce ne trebuie acum in irak sau afganistan?

Atunci ne-am ales cu tzara bombardata pe rand de americani shi apoi de nemtzi,cu petrolul luat de nemtzi shi apoi de rushi.acum cu ce o sa ne alegem?CU NIENTE NADA,ZERO,ZILT ETC.

ca sa demonstram ce?cat de razboinic e romanul?

nu cred ca nu le-a fost frica macar un pic celor ce au participat la rev. din '89(adica lovitura de stat mascata in revolutzie confiscata).

din moment ce chiar shi japonezii(renumitzi pt. fidelitatea lor)s-au retras noi de ce nu am face-o?

eu sper sa se organizeze un referendum natzional shi sa se puna capat odata pt. totdeuna dorintzei de "razboi" a unora pe carca altora.

Link to comment
Share on other sites

din moment ce chiar shi japonezii(renumitzi pt. fidelitatea lor)s-au retras noi de ce nu am face-o?

Japonezii trebuiau:

 

1. sa-si remedieze imaginea patata de "Desert Storm" cind au dat doar bani.

2. sa participe la operatiuni internationale pentru urmatoarele upgrade-uri: de la Self-Defence Forces (SDF) la Japanese Army(Nihon-gun); de la Self-Defence Agency la Defence Ministry si cel mai important, la renuntarea la rusinosul Articol 9

 

A, poate ca e si din cauza ca Koizumi demisioneaza in septembrie.

 

Nemtii au tot numai Politie? Nu s-au reinarmat?

 

fa-ne [noua, the steel-less ones] cate un acid, alchimistule, curma-ne suferinta.. noi cei ce stam acasa si postam sau emigram. :)

Am idei viabile, canci fonduri. Esti prima in capul listei mele :) Jules o sa mai modereze citeva luni...

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Subscriu... nu mai vorbi in necunostinta de cauza. Daca era vorba de Cadrilater mai intelegeam atitudinea "ce ne trebe noua?" dar aici... oricum, hai sa nu mai dezgropam mortii inutil... ce ziceti ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

bine dreaq ca suntem cu aia care "castiga"

 

Nu se stie. Cu avantajul terenului, cu tacticile alea de gherila si cu fanatismu' alora, care nu parlamenteaza pe la coltu' strazii (ca forumuri nu prea cred io sa aiba) daca sa faca sau sa nu faca, ci se baga-n fata sa le lege sefu' bomba la nadragi si sa faca bum-bum la necredinciosi. Tot asa vorbea Batranu' Continent si cand i s-a pus pata lu' Napoleon pe rusi (ca-i face una cu pamantu') si iaca n-a fost asa. Tare mi-e ca americanii au sa si-o ia urat la scafarlie daca se prind toti asa-numitii teroristi ca taica Bush iaste pus pe treaba. Si noi, cu ei. Da' am semnat un contract cu ei, asa ca...,,la placinte inainte, la razboi inapoi" sa zica pacifistii (pe care-i respect) si lasii. Si alora de le zice ,,Scorpionii Rosii" (ca lu' al'de americanski le e oares'cum sa invete un cuvant intr-o limba straina) le-o mai fi frica, da-si fac datoria, bre. I-om retrage si noi cand i-o veni mintea la cap lu' Bush...numa' sa nu fie asa: :)

Cat despre noi si cu americanii, avea fosta mea profa de Istorie o vorba: ,,Noi suntem ca soricelul care merge pe pod langa un elefant si-i zice, admirativ: Bre, ce tare tropaim!" Asa am fost de multa vreme...

 

Ce ne trebuia noua in '41 sa trecem prutul?

 

Lasand la o parte ortografierea unui nume propriu, o sa te rog sa te documentezi inainte de a te hazarda in afirmatii. Nu ne mai cenzureaza 'ai de sus istoria si mai ai si Entrenet ad labam, daca nu-i crezi p-ai nostri. Imi place inflacararea ta, dar, serios, o poti folosi in scopuri constructive. Parerea mea. Exista si cate-un rau necesar pe lume: unii zic c-ar fi femeia, io zic c-ar fi razboiu'. In plus, ultima oara cand ,,ne-am bagat pentru cineva'' (si nu iau la socoteala Razboaiele Mondiale) le-am si dat clasa si ne-am ales si noi cu ceva. Porceasca treaba, stiu, dar trebuie sa ne apere si noua nadragii careva, iar oamenii aia mai si merg unde le-arata nadragii lu' sefu'. Asta-i.

Link to comment
Share on other sites

De cand am vazut topicul asta io ma gandesc cum sa TRIMITEM niste trupe in Iraq sau Afganistan

Evident ca sa scapam de ele ....Nu dau nume :)

Macar niste soliste de playback daca am trimite...

Link to comment
Share on other sites

Ahmadinejad calls Bush and tells him: "President Bush, I called because I had a dream."

 

Bush: "What was the dream about, Ahmadinejad?"

 

Ahmadinejad: "I dreamt that USA was rebuilt and on the top of each house there was a flag."

 

Bush: "And what was written on the flag?"

 

Ahmadinejad: "Allah is big, Allah is great!!!"

 

Bush: "You know what Ahmadinejad; it's good that you called because I had a dream too. In my dream Teheran was rebuilt and on the top of each building there was a flag too."

 

Ahmadinejad: "what was written on the flags?

 

Bush: "I don't know, I can't read Hebrew!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.