www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Retragerea trupelor din Irak shi Afganistan.Pro sau contra?


Guest Eugen_G
 Share

Recommended Posts

Guest Eugen_G

Eu am un amic care o sa plece in Afganistan luna asta,in cea mai dura zona de conflict de acolo.

Eu sunt pro retragerea trupelor.

Alte pareri?

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Sa mai dau un amanunt.Se spune peste tot,in mod oficial ma refer,ca cei care pleaca acolo merg voluntaqr,pe bani buni.E adevarat ca merg pe bani buni dar faza cu voluntariatul nu prea e adevarata.Amicul meu mi-a spus ca pe ei i-a intrebat cine vrea sa mearga dar doar de forma pt. ca daca nu ar fi vrut nimeni i-ar fi obligat.Asta nu se spune la tv. dar e cat se poate de adevarat.Ei sunt,de fapt,obligatzi in mod indirect sa plece acolo.Deci nu prea pleaca benevol.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

in primu rand nu aveam ce cauta noi in irak.. dar ne-am dus k sa ii pupam in cur pe americani.. tovarashu basescu stie dc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Contra. Fie si numai pt motivul ca, odata ce te-ai apcat de o treaba tre' s-o duci pana la capat (desi nu e singurul).

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Treaba cu voluntariatul nu e adevarata Baumwolle.E,de fapt,un voluntariat fortzat.Amicul de care vb. urmeaza sa plece luna asta.El nu are nici un interes sa ma minta.I-au intrebat cine vrea sa mearga dar daca nu s-ar fi oferit nimeni i-ar fi numit ei.

Sheriff noi nu aveam ce cauta acolo de la inceput.Nu este razboiul nostru.Conflictul din acele zone nu se va potoli,din contra,va escalada.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Gresesti, Eugen, asa cum greseste si prietenul tau. El nu a spus ca i-a obligat, ci ca i-ar fi obligat, si este o diferenta foarte mare de termeni. Sa presupunem ca ar fi totusi asa cum spui tu, ca daca nu s-ar oferi nimeni vor fi numiti din oficiu; ei bine, nimeni nu are dreptul asta. Si sunt inca anumite legi care se respecta in tara asta. :)

 

Ca sa fiu ontopic, sunt contra retragerii trupelor. O alianta este o alianta, fie ca ne place, fie ca nu.

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

contra retragerii...

mi se pare de-a dreptul penibil pt romania dupa ce a inceput ceva sa dea inapoi...

si in plus si dupa foarte putin timp...

Link to comment
Share on other sites

Treaba cu voluntariatul nu e adevarata Baumwolle.E,de fapt,un voluntariat fortzat.Amicul de care vb. urmeaza sa plece luna asta.El nu are nici un interes sa ma minta.I-au intrebat cine vrea sa mearga dar daca nu s-ar fi oferit nimeni i-ar fi numit ei.

Sheriff noi nu aveam ce cauta acolo de la inceput.Nu este razboiul nostru.Conflictul din acele zone nu se va potoli,din contra,va escalada.

Amicul tau, nea Eugene, este soldat angajat. :) Asta e meseria lui. Pe mine nu ma intreaba sefu' daca vreau sa fac ceva, doar imi zice "fa asta". Daca refuz, ia ghici ce se intampla.

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Baumwolle scuza-ma dar tu gresheshti.E ca shi cum ai zice "nu eshti obligat ca alergi 5 km dar daca nu alergi te impushc".

Mai e o chestie,majoritatea populatziei e pro retragere fie ca itzi place sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Eugene, scoate-ti capul din nisip, Ceausescu e mort de mult, avem o Constitutie care chiar e respectata acum. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Shi tu gresheshti domnule Geologu.Voluntariat inseamna voluntariat punct.Oricealtceva inseamna obligatzie.

 

Hahahaha.Avem o constitutzie care e respectata acum?HAhahaha.tu ai nisip in cap.Traieshti intr-o lume iluzorie.

Link to comment
Share on other sites

Cand te angajezi in armata, stii foarte bine ce te asteapta si esti constient ca trebuie sa te supui unui regulament foarte strict. Daca nu-ti convine, iti dai demisia.

Amicul e angajat sau nu???

 

Later: Si uite cum disparu nea Eugen fara sa-mi raspunda...

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

Guest geooo

cei ce pleaca pe teatre de operatiuni precum cel din irak stiu bine unde pleaca si o fac benevol. in plus sunt platiti foarte bine. nimeni nu ii tine acolo....si avem exemple de soldati care s-au intors din irak.

oricum ai nostrii acolo sunt doar pt mentinerea pacii ... deci nu sunt direct antrenati in luptele cu nebunii aia...

parerea mea e ca daca ai inceput o treaba macar du-o pana la capat. totul se reduce la politica, politica care s-a facut prost de la inceput. o strategie de retragere ar fi binevenita..insa nu asa cum au facut desteptii din guvern....

Edited by geooo
Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Mai da ce de-a "razboinici" pe aici.Nu intzelegetzi ca MAJORITATEA POPULATZIEI ROMANIEI(adica peste 60%)este contra prezentzei trupelor noastre acolo.Shi a fost de l-a inceput.Ei n-au fost intrebatzi.Unde e democratzia de care vorbeai Baumwolle?Sau domule Geolog spune ceea ce ai spus familiilor care au pierdut oameni acolo.

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Eu credeam ca rock-erii sunt mai pacifishti dar ma inshel.De ce nu va ducetzi voi cei care suntetzi de acord ca sa luptatzi acolo in Irak sau Afganistan ca sa cashtigatzi bani multzi?

Ar fi o experientza interesanta pt. voi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Hai oameni buni nu raspunde nimeni?Nu va ducetzi sa muritzi pt. tzara shi inaltele ei idealuri?Hai domnilor Geologu,Baumwolle,Sheriff,Geoo,Tudor etc.Unde va e spiritul patriotic?Plus ca mai shi cashtigatzi bani multzi.

Link to comment
Share on other sites

Probabil asta e si telul amicului tau: sa se umple de bani.

Un fost coleg de-al meu, geofizician de meserie, a acceptat un contract in Afganistan: explorare pentru apa. Stia foarte bine riscurile la care se expune si, totusi, a plecat acolo, cu toata opozitia rudelor si prietenilor. Singurul motiv: BANII. Culmea e ca a acceptat si un al doilea contract, tot acolo, dupa cateva luni.

La fel e si cazul unui prieten, sergent angajat in armia romana, care se ruga de superiori sa fie acceptat intr-una din primele misiuni cu participare romaneasca din Afganistan. Tot pentru bani.

Celor care au pierdut pe cineva drag lor in Irak sau Afganistan nu le pot transmite decat condoleantele mele. Explicatiile trebuie sa le ceara de la altcineva.

 

Si, ca sa raspund la intrebarea din titlu: si eu sunt pentru retragerea trupelor. Acum, te rog sa-mi raspunzi si mie la intrebare. O repet: amicul tau e angajat al armatei sau nu???

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Eugen, nu are rost sa ne apucam sa facem politica acum, chiar nu are rost. Prietenul tau a plecat pentru ca a vrut si te-a mintit pe tine ca l-au fortat. Asta e, life sucks.

Link to comment
Share on other sites

Probabil asta e si telul amicului tau: sa se umple de bani.

Un fost coleg de-al meu, geofizician de meserie, a acceptat un contract in Afganistan: explorare pentru apa. Stia foarte bine riscurile la care se expune si, totusi, a plecat acolo, cu toata opozitia rudelor si prietenilor. Singurul motiv: BANII. Culmea e ca a acceptat si un al doilea contract, tot acolo, dupa cateva luni.

La fel e si cazul unui prieten, sergent angajat in armia romana, care se ruga de superiori sa fie acceptat intr-una din primele misiuni cu participare romaneasca din Afganistan. Tot pentru bani.

Celor care au pierdut pe cineva drag lor in Irak sau Afganistan nu le pot transmite decat condoleantele mele. Explicatiile trebuie sa le ceara de la altcineva.

 

Si, ca sa raspund la intrebarea din titlu: si eu sunt pentru retragerea trupelor. Acum, te rog sa-mi raspunzi si mie la intrebare. O repet: amicul tau e angajat al armatei sau nu???

io cred ca te obosesti degeaba :)

Link to comment
Share on other sites

60% din populatia Romaniei este pt retragere pt 60% din populatia Romaniei sint inculti, usor de manipulat cu sloganuri nationaliste si patriotarde, oameni care il aduleaza pe Becali sau pe Vadim.

Soldatii romani nu sint acolo intr-un razboi, sint acolo pt ca asa e normal atunci cind esti intr-o alianta. Vrem sa fim aparati de americani, dar sa nu cumva sa ii ajutam pt ca au murit 2-3 soldati romani. Cum s-a mai spus, soldatii sint angajati in armata, al carei rol este sa foloseasca violenta, ne place sau nu. Armata inseamna conflicte, nu votci baute prin cazarmi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

:lol:Da amicul meu e angajat al armatei.Shi nu nu m-a mintzit.Totzi cei care-au plecat au plecat obligatzi indirect.Cu totzi cei cu care am vb.,care au fost plecatzi acolo,nu ar mai repeta experientza asta decat daca ar fi amentintzatzi cu arma la cap.Se vede treaba ca nu prea shtitzi realitatzile de pe acolo.Eu am vb. cu cel putzin 5 persoane care au fost acolo EFECTIV.

Repet ca rock-eri ar trebui sa fitzi impotriva razboiului pt. ca rock-ul e ANTIRAZBOINIC.

MAJORITATEA TINERETULUI AMERICAN E CONTRA RAZBOIULUI DIN IRAK SHI AFGANISTAN SHI NE GASIM NOI MAI CU MOTZ SA FI NOMBER ONE IN ALIANTZA DIN MOMENT CE CHIAR SHI JAPONEZII(RENUMITZI PT. FAPTUL CA NU DAU INAPOI ORICE AR FI)PLEACA DE ACOLO,ADICA ISHI RETRAG TRUPELE.ORICUM VOI SUNTETZI INTR-O MINORITATE SHI MA BUCUR PT. ASTA SHI SPER CA IN SCURT TIMP SA SE ORGANIZEZE UN REFERENDUM PE TEMA CA SA PIERDETZI DEFINITIV CAUZA PE CARE O SUSTZINETZI FARA A CUNOASHTE DESPRE CE VORBITZI.

SHI DA SUNT UN ADMIRATOR FATZISH AL LUI JIJI BECALI PT. CA NU E CHIAR ATAT DE NEBUN SAU PROST PE CAT SE CREDE.SHI MAI E O CHESTIE PRINTRE CEI 60% DINTRE ROMANII AIA CARE SUNT CONTRA PREZENTZEI TRUPELOR NOASTRE IN IRAK SUNT FOARTE MULTZI INTELECTUALI ADEVARATZI CARE NU SE BAT ATATA CU PUMNII IN PIEPT CA AR FI BURICUL PAMANTULUI.NU TOTZI SUNT DEPENDENTZI DE VODCA CUM SUNT UNII.

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

SINGURUL NOSTRU SCOP ACOLO E SA-I PUPAM IN C..R PE AMERICANI.INSASHI AMERICANII SUNT IMPOTRIVA.SE VEDE TREABA CA NOI SUNTEM MAI CATOLICI DECAT PAPA.DIN NOU

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Faza e ca unii din cei care au zis ca sunt pro prezentza trupelor romaneshti in irak sau afgania, le-ar tremura chilotzii sa fie in faza lor un taliban sau vreunul de-al lui zaqawui.

 

ce mai imi place este ca cei care sunt pro razboi nu prea au argumente valabile.vin cu tot felul de texte expirate invatzate de la tv

 

 

Treaba e ca multzi viteji se arata in inte shi dupa razboi dar daca ar fi in fatza gloantzelor n-ar mai fi la fel de curajoshi.Eu unul recunosc deschis ca m-ash c....ca pe mine de frica.Cine mai are curajul sa o reconoasca.?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.