www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scoala De Arte


Guest Mario_Tm
 Share

Recommended Posts

Guest Mario_Tm

Salut ! Sunt nou pe aicea pe la voi asa ca va rog sa imi spune-ti pe unde gresesc si ce nu fac bine ca pe viitor sa fie ok . Am 16 ani sunt din Tm si imi place chitara . Maine 6 Septembrie se fac inscrieri la Scoala Populara de Arte din Timisoara si as dori sa ma inscriu . Poti sa devi chitarist bun dupa ce termini aceasta scoala ? Sunt 2 profesori Virgil Muscan si Marian Manoliu pe care profesor m-i l-ati recomanda ?

Link to comment
Share on other sites

Mai ai un cont pe rgc: http://forums.rgc.ro/user/16573-mariotm/ , de pe care ai pus incontinuu intrebarea "ce sa fac?" in diferite contexte.

Nu oferi suficient de multe informatii pentru ca noi sa-ti oferim o solutie sau un sfat.

Eu cand m-am apucat de chitara aveam cateva lucruri clare in minte: ascult metale extreme, deci probabil asta voi canta; stiu cam ce ton as vrea sa am, deci hai sa vad ce echipament imi trebuie. Exemplu: ascult death metal, vreau sa cant death metal, deci imi trebuie humbuckere si distorsiune high-gain; n-am bani de combo bun cu difuzor mare, deci folosesc cabsim.

La tine situatia e mai ciudata... spui ca ai vrea sa devii un chitarist bun... ca sa ce? Sa canti ce?

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand sa incepi cu ceva folk (pentru ritm!!!). Lucreaza cu metronomul, invata sa tii o masura. Apoi, tot cu metronomul treci, la game simple (e internetul plin de tutoriale). Pentru blues, trebuie sa improvizezi pe game si sa sa fi atent cum treci de la o gama la alta (daca o faci). Nu stiu prea multe despre blues (iar despre country nu stiu absolut nimic), deci nu sunt cea mai potrivita persoana in a-ti oferi sfaturi, dar nu uita ca fara ritm si masura nu vei face niciodata nimic indiferent ce canti si cu ce instrument.

Eu treceam pe la Palatul Copiilor cand eram in clasa a X-a, acolo invatam folk. Nu am mers pe acest gen, dar am ramas cu ceva: panatia si ritmul, lucruri foarte utile pentru ceea ce fac acum; deasemenea, au reprezentat fundatia pe care mi-am dezvoltat mai tarziu un stil propriu.

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu la Scoala Populara de Arta se preda chitara clasica (deci trebuie sa-ti cumperi o chitara clasica cu corzi de nilon) se studiaza dupa metoda lui Carulli... nu are nici o treaba cu bluesul sau cu country-ul dar cu siguranta te va ajuta mult pe viitor. Daca insa vrei sa faci doar chitara electrica si te axezi pe zona blues-country iti recomand un profesor si un om excelent care te v-a invata tehnici din acest domeniu, Bujor Hariga (ex Promusica) care mi-a fost si mie profesor si n-am decat cuvinte de lauda despre acest om minunat

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Mario_Tm

pai eu acuma m-am inscris si cursul de chitara dureaza 3 ani dar profesorul mi-a spus ca daca sti chitara clasica sti orice . acuma astept sa inceapa scoala si sa ma duc la cursuri sper sa fie ok . mulumesc pentru ajutor .

Link to comment
Share on other sites

pai eu acuma m-am inscris si cursul de chitara dureaza 3 ani dar profesorul mi-a spus ca daca sti chitara clasica sti orice . acuma astept sa inceapa scoala si sa ma duc la cursuri sper sa fie ok . mulumesc pentru ajutor .

[/quot

 

 

 

 

teoretic chitara clasica te "invata" sa sti orice, defapt iti pui niste baze solide cu ea dar dupaia trebuie sa te reapuci de cantat la chitara intr-un alt fel, oricum te sfatuiesc sa faci cursul asta si sa inveti tot ce-ti arata ei pt ca ai numai de castigat....

Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa fac alt topic asa ca scriu aici ! a facut cineva la scoala de arte din bucuresti pian sau orga ? mi se pare nasol ca dureaza 3 ani ..sunt sigur ca ma invata de o sa dau pe afara de cunostiinte desigur daca sunt consecvent ... dar mi-ar placea sa invat in maxim un an ! sa ma reorientez catre un profesor "personal" ? ca si bani sigur m-ar duce mult peste cei 800 ron/an de la scoala de arte !

 

Ar fi perfect sa pot canta si partituri insa nu este un criteriu ... mai degraba vreau sa pot sa acompaniez dupa ureche, dupa o melodie cu acorduri, sa improvizez in gama :) ! mersi ..

 

a .. si pana sun maine din nou :D .. stie cineva cum este programul ? 1 sedinta pe saptamana ... seara ?

Edited by liviusnop
Link to comment
Share on other sites

Guest Ludwig Horst Alin

Mario_TM, sincer ti-l recomand pe Marian Manoliu,e un profesor extraordinar,din cate stiu i-a fost profesor si tatalui meu. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Buna.M-as inscrie si eu la Sc de arte din Buc la chitara (clasica), dar nu m-a lamurit nimeni exact cam ce se cere la admitere.Secretara de acolo a raspuns plictisita ca "trebuie sa canti ceva":). Am mai auzit de pe la altii ca se cere la examen sa canti doua piese (eventual una mai lenta si una mai rapida) si sa reproduci un ritm/o masura. Dar asta acum ceva ani. Poate stie cineva mai multe detalii, mai actualizate, please..:). Si inca ceva, am auzit k sunt programe pe net care te ajuta sa reproduci masuri? Multzam!

Link to comment
Share on other sites

Si inca ceva, am auzit k sunt programe pe net care te ajuta sa reproduci masuri?

 

Adica?

scanezi partitura/incarci .tiff si iti reda midi - finale (?)

sau

ceva de incetinit si te ajuta sa reproduci tu ce auzi ?

sau...

formate de fisiere de programe care redau pe baza de midi.

Link to comment
Share on other sites

Era un soft. Parca Ear Trainer se numea. Iti dadea un tempo de metronom si te punea sa redai o masura cu mouse-ul. Bine, erau mai multe teste de genul, unele mai dificile, altele mai simple. Aveai la fiecare o marja de eroare. Nu e chiar usor sa dai click cu mouse-ul si sa fii exact. Erau chiar ok exercitiile.

 

O sa incerc sa mai gasesc programelul respectiv. De asemenea, daca cine stie cum se numeste exact, il rog sa lase un reply.

 

LE: L-am gasit. E vorba despre Ear Master. Are mai multe exercitii de ritm.

 

http://www.earmaster.com/

 

 

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.