www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Crystalfrets


hemmy
 Share

Recommended Posts

"Metal can never wear down the frets; only diamonds can cut and polish these stones"

 

 

Mda, sau orice aliaj sau material cu duritatea mai mare de 7 pe scara Mohs.

Probabil e de asteptat sa vi se toceasca corzile mai repede.

 

 

"the resonant properties of quartz keep the string vibrating longer, and your guitar sustains like crazy!"

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Piezoelectricity

http://en.wikipedia.org/wiki/Quartz#Piezoelectricity

 

La fel ca maur, le astept p-alea de diamant.

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Arghius

si poate tunere din diamante nu stiu de care... bridge-ul din aur masiv si pick-upul din hartii de 100 de dolari lipite cu super glue... si iasa o chitara fratele meu... ceva de genu : "Am, G, F, <sa moara dusmanii> , solo, F, G, Am"rulez.gif

Link to comment
Share on other sites

si poate tunere din diamante nu stiu de care... bridge-ul din aur masiv si pick-upul din hartii de 100 de dolari lipite cu super glue... si iasa o chitara fratele meu... ceva de genu : "Am, G, F, <sa moara dusmanii> , solo, F, G, Am"rulez.gif

 

putin improbabil...dar de admirat initiativa.....

 

interesanta inventie, dar nu stiu cati ar face un astfel de compromis.... lasam oamenii cu bani sa le testeze, si dupa ani, poate..... :))

Link to comment
Share on other sites

Personal cred ca e o "inventie" din care o sa scoata baietii cateva mii de euro, de pe urma catorva fraieri, dupa care o sa-si dea seama lumea ca da banii degeaba. Am vazut filmuletele demonstrative de pe iutub, din care n-am putut sa aud nisi sustain mai bun, nici claritatea, nici caldura si ce prostii mai vorbesc acolo, pentru ca era un nene care canta cu mult gain, delay, reverb, probabil si un phaser. Asa ca n-aveai ce sa intelegi... Din cate vad, trag concluzia ca nici aia care le fabrica/monteaza nu prea au incredere in ceea ce fac... :huh:

 

Anyway, arata dragut, dar scumpe rau.

Link to comment
Share on other sites

Da, uite, vezi, eu cu tastele mele normale nu pot prezice decit trecutul (meu), dar am certitudinea ca-l prezic bine. :yay:

Daaaa.

 

La chitara mea antica am tot felul de urme ale vremii ... o tasta a fost impresionata de coarda "G" la o faza de flying Reghin cauzata de nenumarate paharele .

 

Drept care la bending peste acesta impresiune coarda se ciupeste singura ...la care am fost intrebat de un pieten chitarist cum fac acel sunet cand mai ciupesc coarda ca nu se vede si suna foarte bine....hahaha

 

Asa ca tastele uzate suna cel mai interesant ...de exemplu "fretbuzz progresiv " cum tasta este tocita sub coarda cand faci bend coarda coboara si urca asa apare si dispare fretbuz-ul ce cauzeaza un sunet ca si de Sitar ...timbrul se schimba asemanator ...asa ca sunt bune orice taste sunetele interesante trebuie doar exploatate incadrate in interpretare .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.