www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Scule As Putea Folosi La O Electroacustica?


sk8raven
 Share

Recommended Posts

Se fac aproape 4 ani de cand am pus prima oara mana pe o chitara care era a mea, dar spre rusinea mea, nu am evoluat atat cat ar fi trebuit sa evoluez. Prima chitara a fost o Hora Student M careia i-am facut niscaiva modificari (i-am coborat actiunea si i-am adaugat strap buttons). Tin sa mentionez ca cei de la Holograf si-au pus iscaliturile pe ea la rugamintea mea dupa un concert. A doua mea chitara si cea pe care o folosesc cel mai des acum este o electroacustica Stagg A2006-BLS cumparata acum vreun an si ceva. Pentru ca am avut alte prioritati, nu am reusit sa ma ocup de chitari atat de mult cat mi-as fi dorit si am ramas cu mari lacune in toate aspectele. As vrea ca cineva care stie cate ceva despre electroacustice sa imi spuna ce hardware este indicat pt ea (tot ce inseamna procesor, compresor, pedala si tot felu de cuvinte de-astea pe care nu le inteleg ^.^). Am avut acum ceva timp o tentativa de a o conecta la PC cu un convertor big jack - small jack si folosind Steinberg Cubase, dar deznodamantul a fost dezamagitor (poate o fi fost si placa audio a PC-ului de vina). Cine stie si ma poate ajuta, castiga respectul meu etern. :D

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce iese din chitara ta e semnal de linie, deci o poți conecta la orice fel de intrare de linie (inclusiv cea de la PC) sau instrument.

 

poate o fi fost si placa audio a PC-ului de vina

Cum ai ajuns la concluzia asta?

 

Deci întrebarea nu e ce poți folosi ci ce nu poți folosi, și nu-mi pot imagina un efect intrinsec incompatibil. Însã cu distorsiuni și amplificatoare foarte puternice probabil n-ai sã ai de-a face pentru cã intrã imediat în feedback (microfonie).

Link to comment
Share on other sites

A fost doar o presupunere, cum am zis, sunt total analfabet in ceea ce tine de sound hardware.

Cat despre intrebarea pe care ar trebui sa o pun....eu unul vreau doar cateva sfaturi. Ce scule as putea folosi ca sa-mi pot transforma pentru cateva minute modesta mea electroacustica intr-o masina de facut metal (daca asa ceva este posibil...cum am zis, sunt noob, nu redeti de mine ^.^ ).

 

Ceea ce iese din chitara ta e semnal de linie, deci o poți conecta la orice fel de intrare de linie (inclusiv cea de la PC) sau instrument.

 

M-ai facut curios si am bagat din nou jack-ul in PC. Dupa cateva incercari si tweak-uri prin setarile placii de sunet am putut sa strig: "It's alive!!!!". Asa ca mersi de critica constructiva :). Acum trebuie doar sa reinstalez Cubase-ul, insa restul ramane valabil ^.^ sugestii de hardware?:D

Link to comment
Share on other sites

A fost doar o presupunere, cum am zis, sunt total analfabet in ceea ce tine de sound hardware.

Cat despre intrebarea pe care ar trebui sa o pun....eu unul vreau doar cateva sfaturi. Ce scule as putea folosi ca sa-mi pot transforma pentru cateva minute modesta mea electroacustica intr-o masina de facut metal (daca asa ceva este posibil...cum am zis, sunt noob, nu redeti de mine ^.^ ).

 

 

 

M-ai facut curios si am bagat din nou jack-ul in PC. Dupa cateva incercari si tweak-uri prin setarile placii de sunet am putut sa strig: "It's alive!!!!". Asa ca mersi de critica constructiva :). Acum trebuie doar sa reinstalez Cubase-ul, insa restul ramane valabil ^.^ sugestii de hardware?:D

Important ar fi sa ne spui exact ce vrei ...

 

Sa inregistrezi in Cubase ?

 

Ce placa de sunet ai ...onboard AC97 ?.

 

Exista placi de sunet cu procesor de sunet hardware .. poti sa canti si auzi in casca sau boxele media al PC prin efectele placii daca are .

 

Vezi ca exista si efecte soft cred ca se cheama Amplitube ,altul ..GuitarRig ...sunt multi chitaristi pe rgc care utilizeaza aceste softuri ....dar trebuie un PC puternic si placa de sunet cu latentza foate mica..

 

DAR daca vrei sa ai scule de sine statatoare pe care sa le folosesti oriunde amplificate cu o statie ..este altceva.

 

Chitarele electroacustice cu doze piezo nu stou daca se poate amplifica ( gain mare ) ca sa distorsionezi serios ..deoarece cutia de rezonanta va intra in feedback .Din aceasta cauza se folosesc chitare elevtrice scandura cu doze electromagnetice ,( si chiar si aceste doze trebuiesa fie izolate /antifonate acustic ca sa nu "fluiere" la gain mare .

Link to comment
Share on other sites

Scula cea mai recomandata este mana ta dreapta pe mouse-ul PC-ului cu internetul deschis in fata.

Da cateva sute de click-uri intai si dupa aceea lamureste-te singur ce vrei sa faci, dupa care pune niste intrebari concrete.

 

Nu, nu se poate canta metal cu o electroacustica Stagg, cel mult niste introduceri de "metal ballads".

Link to comment
Share on other sites

A fost doar o presupunere, cum am zis, sunt total analfabet in ceea ce tine de sound hardware.

Cat despre intrebarea pe care ar trebui sa o pun....eu unul vreau doar cateva sfaturi. Ce scule as putea folosi ca sa-mi pot transforma pentru cateva minute modesta mea electroacustica intr-o masina de facut metal (daca asa ceva este posibil...cum am zis, sunt noob, nu redeti de mine ^.^ ).

 

M-ai facut curios si am bagat din nou jack-ul in PC. Dupa cateva incercari si tweak-uri prin setarile placii de sunet am putut sa strig: "It's alive!!!!". Asa ca mersi de critica constructiva :). Acum trebuie doar sa reinstalez Cubase-ul, insa restul ramane valabil ^.^ sugestii de hardware?:D

 

Intr-o "masina de facut metal" ai slabe sanse sa o transformi. Distorsiunile suna ca naiba cu doza piezo. Cel mai bine ar fi, in loc sa dai banii pe "hardware", sa iti cumperi o chitara electrica.

Link to comment
Share on other sites

Intr-o "masina de facut metal" ai slabe sanse sa o transformi. Distorsiunile suna ca naiba cu doza piezo. Cel mai bine ar fi, in loc sa dai banii pe "hardware", sa iti cumperi o chitara electrica.

 

Visul meu pe un viitor indepartat e un ESP Horizon FR II. Astept sa am stabilitatea financiara necesara pt asa ceva:D, dar e foarte probabil ca in facultate (in toamna incep) sa imi cumpar vreun starter pack ceva mai simplu si decent. Pana atunci vreau sa scot tot ce e mai bun din electroacustica mea, iar daca tu zici ca nu se poate transforma intr-o "masina de facut metal", very well, than.

Link to comment
Share on other sites

Important ar fi sa ne spui exact ce vrei ...

 

Sa inregistrezi in Cubase ?

 

Ce placa de sunet ai ...onboard AC97 ?.

 

Exista placi de sunet cu procesor de sunet hardware .. poti sa canti si auzi in casca sau boxele media al PC prin efectele placii daca are .

 

Vezi ca exista si efecte soft cred ca se cheama Amplitube ,altul ..GuitarRig ...sunt multi chitaristi pe rgc care utilizeaza aceste softuri ....dar trebuie un PC puternic si placa de sunet cu latentza foate mica..

 

DAR daca vrei sa ai scule de sine statatoare pe care sa le folosesti oriunde amplificate cu o statie ..este altceva.

 

Chitarele electroacustice cu doze piezo nu stou daca se poate amplifica ( gain mare ) ca sa distorsionezi serios ..deoarece cutia de rezonanta va intra in feedback .Din aceasta cauza se folosesc chitare elevtrice scandura cu doze electromagnetice ,( si chiar si aceste doze trebuiesa fie izolate /antifonate acustic ca sa nu "fluiere" la gain mare .

 

Placa audio..nu reusesc sa aflu ce nume are sau ce tip e. Ideea e ca nu e foarte puternica, din moment ce folosesc un laptop, totusi, am reusit in seara asta sa obtin rezultate.

Multumesc foarte mult pentru software-ul sugerat!

Cat despre ceea ce vreau, promit ca o sa ma lamuresc, asa cum a sugerat dgeeko si atunci o sa vin cu niste intrebari mai serioase.

Mersi de sugestii!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.