www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zgomot Din Amp


Guest Varga Mihai

Recommended Posts

Guest Varga Mihai

pe distorsion (foarte putin si pe clean) - cand chitara sta in plan vertical ( de ex cand stau in picioare si cant, cand atarna sta perfect vertical) nu se aude zgomot

dar daca e in plan orizontal (de ex daca o pun pe canapea sau orice), sau oricat de putin deviata din plan vertical incepe se se auda un zgomot din amp.

 

am un Squier Affinity Strat single coil si amp Peavey Rage 258

am auzit ca e normal sa se auda zgomot la single coil,. dar e normal ce mi se intampla?

 

- zgomotul nu se intrerupe indiferent unde pun mana

Link to comment
Share on other sites

Guest Varga Mihai

Am vazut threadul acela, dar n-am mai vazut pe nimeni sa descrie ce am zis eu..., impamantare am la priza + nu se opreste zgomotul daca ating chitara, doar daca o tin vertical...

Link to comment
Share on other sites

pe distorsion (foarte putin si pe clean) - cand chitara sta in plan vertical ( de ex cand stau in picioare si cant, cand atarna sta perfect vertical) nu se aude zgomot

dar daca e in plan orizontal (de ex daca o pun pe canapea sau orice), sau oricat de putin deviata din plan vertical incepe se se auda un zgomot din amp.

 

am un Squier Affinity Strat single coil si amp Peavey Rage 258

am auzit ca e normal sa se auda zgomot la single coil,. dar e normal ce mi se intampla?

 

- zgomotul nu se intrerupe indiferent unde pun mana

vezi sa nu stea amp-ul cu difuzorul spre oglinda, caci atunci intra in vibratie cu tv-ul si se intampla urmatorul Zgomot

Link to comment
Share on other sites

Guest Varga Mihai

ampul nu sta langa TV, sta langa monitor, dar l-am mutat in alta parte sa il testez si tot la fel e

Link to comment
Share on other sites

Nu e normal, ai grija sa nu ia foc.

Pe bune acum, daca nu te deranjeaza cand canti, nu-ti bate capul. Dai volumul la chitara pe 0 si aia e.

Daca tot vrei sa afli cauza, decat sa ghicim, mai bine iei frumos o surubelnita, dai pickguard-ul jos, faci o poza eventual, vedem si noi daca ai ecranare facuta, daca stau firele ca lumea (mai mult ca sigur nu stau), le ordonezi frumos, le faci un traseu, refaci lipituri daca vezi ca sunt prost facute, etc.

Link to comment
Share on other sites

pe distorsion (foarte putin si pe clean) - cand chitara sta in plan vertical ( de ex cand stau in picioare si cant, cand atarna sta perfect vertical) nu se aude zgomot

dar daca e in plan orizontal (de ex daca o pun pe canapea sau orice), sau oricat de putin deviata din plan vertical incepe se se auda un zgomot din amp.

 

am un Squier Affinity Strat single coil si amp Peavey Rage 258

am auzit ca e normal sa se auda zgomot la single coil,. dar e normal ce mi se intampla?

 

- zgomotul nu se intrerupe indiferent unde pun mana

 

Probabil ai zgomot si cand este in "plan vertical" pusa pe canapea sau scaun etc...deoarece corpul tau ecrana chitara din spate cu mana pe corzi pui la "masa" prin corpul tau instalatia din chitara.

 

Cum termina de cantat o piesa un chitarist ( mai ales daca are si gain mare _) reduce potmetrul de volum la "0"!.

 

Se vede pe videouri din concerte , cei care nu reduc din potmetru reduc din pedala de volum ...sau pot avea "noise gate" ( circuit electronic de "stopat zgomotul in pauza cand nu se canta ).

 

Cand pune chitara in stativul de chitara volumul trebuie sa fie inchis ...apoi se opreste si statia ..ca sa nu faca zgomot etc pe scena.

 

Urmareste link-ul postat de @FiveseveN.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Varga Mihai

am tinut chitara orizontal si in brate sau pe picior, tot apare zgomotul

voi incerca sa desfac pickguardul sa vad daca e vreo problema, voi face poze de indata ce il desfac

ms pt reply-uri :yay:

 

edit: trebuie sa dau jos corzile ca sa il desfac sau pot sa il scot pe sub ele?

Edited by Varga Mihai
Link to comment
Share on other sites

Guest Varga Mihai

Trebuiesc date jos, nu merge cu ele puse. Asteapta si tu pana la primul schimb :)

 

de 3 zile le-am schimbat :))

cand mi-am si cumparat chitara de la cineva

Link to comment
Share on other sites

Ai citit in link-ul postat de @FiveseveN ..ce te duce la un alt topic cu aceiasi problema?.

 

Am scris acolo cum sa incerci cu un fir de conductor sa vezi daca ai corzile ( bridge-ul) legat la masa citcuitului din chitara .

 

Cauta tot pe rgc.ro celelalte topic-uri ce au titlu ...ajutor zgomot , zgomot chitara , zgomot statie sau pedala .. probleme cu masa , masa chitara , masa bridge ,... brum...etc In care sau descris cum se procedeaza.

 

Linkul urmator de duce in lista de topicuri al forumului despre chitara ..

 

http://forums.rgc.ro/forum/1-despre-chitara/

 

Spui ca pe " verticala" nu ai zgomot ....dar daca intorci chitara in toate directiile nu se schimba nivelul de zgomot ? Trebuie sa fie pozitii in care zgomotul este minim..

 

Asta cam la orice chitara SSS ( singlecoil) mai ales cu gain mare ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Varga Mihai

poi in plan vertical sa zicem ca e minimul de intensitate care tot creste pana ajung la orizontal (unde este max)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.