www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Durere La Incheietura Mainii Stangi


ggedamed
 Share

Recommended Posts

Uite-asa, incercand eu sa fac un bend de un ton pe corzile 3 si 4 (set de 10-46), ma pocneste o durere in incheietura mainii stangi. O simt ca pe o intindere cand incordez mana sau mai ales cand o flexez mai mult.

Am trecut rapid pe corzi de 9-42, mi-am cumparat mansete de tenis si alifie si am scurtat strapul fara sa-mi mai pese cum arata chitara pe mine (desi e kinda' cool sa faci gjgjgjgj in pozitie de chitarist de jazz).

Pare sa dea inapoi acum (au trecut fo 2 zile).

 

Acuma, de ce eu?

O fi tehnica proasta?

O fi varsta? (va aud razand!)

O fi lipsa de antrenament?

 

Voi ati patit aceasta rusine? Stiti alte metode de intremare?

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Off-topic: Nu stiu care e motivul slutirii titlurilor ("capitalize" in engleza), dar in acest caz se poate vedea respectul care se poarta Mainii Stangi.

Link to comment
Share on other sites

La stanga tot asa pateam si eu, ma durea incheietura, cand cantam mai mult. Am ridicat strap-ul si n-am mai avut probleme. Pe dreapta o am mai mereu amortita de la mouse...

Ideea am luat-o de pe dvd-urile cu lectii de la Berkley. Zicea un nene acolo sa tin chitara in asa fel incat si cand stau jos si cand stau in picioare sa fie la acelasi nivel. Adica sa nu-mi ajunga pe picior cand cant stand jos. Ma simt bine in pozitia asta.

Edited by Gojira
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ah, ok, sorry, nu intelesesem. Degetele 1 si 3, da?

 

Degetul mic e ocupat pe coarda B. Raman restul degetelor (aratator, mijlociu si inelar - nu le stiu pe numere :lol:) pentru o cvinta pe G si D care se benduieste un ton.

Did it make any sense? E din versiunea Lick Library pentru Hells Bells.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

Am mai gasit ceva important: incalzirea.

De acum o sa fac ca la sala: tin un pic incheieturile in apa calda (asta nu e chiar ca la sala), pe urma macar 5 minute de exercitii lejere cu deshtele inainte de antrenament.

Ca aici, de exemplu:

 

Nu stiu ????

 

Am un prieten ce face Yoga se spala cu apa rece !! inainte de a face tot felu de "contorsionari" ..deci nu cu apa calda .Apoi poate sa i-si dizloce si umarul etc ...A spus el de ce si cum dar am uitat explicatia...dar presupun ca apa calda nu este OK ptr ligamente .Poate ptr muschi dar ptr ligamente nu cred.

Trebuie cautat pe ceva site medical sau de exercitii Yoga .( era la mare moda prin anii '68-'70 ..)

Link to comment
Share on other sites

Am un prieten ce face Yoga se spala cu apa rece !! inainte de a face tot felu de "contorsionari" ..deci nu cu apa calda .Apoi poate sa i-si dizloce si umarul etc ...A spus el de ce si cum dar am uitat explicatia...dar presupun ca apa calda nu este OK ptr ligamente .Poate ptr muschi dar ptr ligamente nu cred.

Hmm, nu stiu. Cand tin mainile in ger mi se misca mult mai prost decat daca le tin la caldura. Ar trebui sa intreb un doctor.

Si in mod sigur nu vreau sa imi dizloc ceva!

 

E cumva vorba de cantat la chitara stand in pozitia pentru gaze? :))

Exista o pozitie pentru gaze? D-aia nu imi iesea mie tonul! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Hmm, nu stiu. Cand tin mainile in ger mi se misca mult mai prost decat daca le tin la caldura. Ar trebui sa intreb un doctor.

Si in mod sigur nu vreau sa imi dizloc ceva!

 

 

Exista o pozitie pentru gaze? D-aia nu imi iesea mie tonul! :lol:

 

 

Nu se ingheata mana , doar se spala cu apa rece ..Tin minte ca si eu m-am mirat ca in loc sa foloseasca apa calde se spala cu apa rece inainte de a face exercitiile in care i-si disloca umarul .Trebuie sa fie ceva cu tendoanele cu circulatia ? Acum cine stie poate la tendoane deja inflamate nu mai este OK rece.? In orice caz nu era vorba de compresie cu rece ci doar de spalare.

 

Exista tot felu de creme ptr sportivi ..parca "revulsin" se chema stiu ca un prieten ruigbist sfolosea sa-si incalzeasca muschii ,dar am vazut si altele ce sunt si ptr reumatism si incalzesc puternic zona ce se trateaza ..

dar ar fi mai bine sa mergi la un medic ortoped sa vada el si sa prescrie ce trebuie.

 

Da exista si pozitia ptr gaze tin minte ca ne distram cand studiam cartea ...hehe

Link to comment
Share on other sites

Guest Sterben

uite prietene toata lumea inceasca sa te ajute, incerc si eu. ca te doare mana aia depinde cum te doare. de exemplu daca repeti mult sau e ceva complicat si esti noob si-ti rupi degetele acolo se simte asa ca si cum ar fi o febra musculara. simti ca nu mai poti si ai nevoie de o pauza. sau poate fi pentru ca e incomoda pozitia in care canti. daca atunci cand tii mana continuu asa cum ti-a aratat poza pentru acorduri un prieten mai sus, o sa te doara. adica daca o tii asa data pe spate. e nasol si daca tragi asa palma prea mult spre tine. daca incerci sa faci cumva ca sa tii mana, de la incheietura spre degete, asa sa faca un unchi de 45 de grade cu antebratu o sa fie mai comfortabil. poate fi nasol si daca chitara e mai grea la grif si trebuie sa-l sprijini; te solicita un pic mai mult. in restu, spor la lucru.

 

P.S. sau poate ai un 7 sau 8 corzi si mana e un pic mai mica si trebuie sa te-ntinzi :P bafta

 

P.P.S. prietene care cand tii mana la ger misti degetele mai greu, e normal asa. e biologic. iti scade dexteritatea. daca incerci sa atingi cu degetul mic degetul mare o sa fie mai greu. si invers la fel :)) depinde cand de frig iti e sau cat de degerata-i mana :))

 

 

Link to comment
Share on other sites

Cand m-am apucat de dat in corzi, profesorul de chitara (stiu, e de necrezut faptul ca am avut asa ceva vreodata) mi-a atras atentia asupra pozitiei in care se recomanda a fi tinut intrumentul, adaugand ca in special basistii, dar si destui chitaristi care tin chitara mai jos au probleme la incheietura; de asemenea, mi-a zis sa am tot timpul palma pe spatele gatului. Bineinteles ca eu tot timpul am tinut chitara jos sau foarte jos, iar cu palma abia daca ating vreodata neckul; rezultatul: imi pocneste incontinuu articulatia, dar nu ma doare deloc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.