www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Comparatii Chitare


Ecco
 Share

Recommended Posts

Salutare ... Vreau sa-mi achizitionez o noua chitara si nu stiu ce anume...

 

Variatiile de pret dintre chitarile alese sunt destul de mari dar .. :

 

Ibanez SA120EX

 

Ibanez GRGA42T

 

LTD H-101 FM

 

LTD MH-100 QM NT

 

 

Genul ar cam fi metal ... Sau daca aveti ale propuneri cu preturi asemanatoare le astept cu drag . :respect::rokon: :rokon:

Link to comment
Share on other sites

Salut, tu ai dat niste link-uri la niste produse care sunt putin diferite.

SA-ul de la Ibanez are tremolo clasic, GIO are FLoyd si cele 2 LTD-uri sunt fara tremolo.

Am probat GIO de la Ibanez si nu m-a impresionat, pentru mana mea griful este prea gros, si din cauza tastelor jumbo, se canta destul de greu pe ea, am refuzat sa o cumpar, per ansamblu insa cred ca merita mai mult decat SA-ul.

SA-ul are doze stock foarte bune si cu output mare, suna ok, dar nu exceleaza, in special din cauza ca nu are Floyd si se dezacordeaza destul de usor.

Folosesc un SA Ibanez ca si chitara de backup si este ok, insa cu unele mici exceptii, de exemplu nu are 24 de taste si nu are configuratia HSH ca si chitara mea principala.

LTD-urile din link-ul tau sunt aproximativ la fel, singurele diferente intre cele 2 sunt vizuale, prima seamana mai mult cu un PRS, are 22 de taste( LTD H-101 FM) si cealalta( LTD MH-100 QM NT), aduce mai mult cu IBANEZ sau ARIA., in rest configuratia dozelor este la fel, plus de asta si neck-joint-ul este rotunjit ca si la Ibanez, Aria sau alte chitari echivalente.

Oricum iti recomand sa le probezi pe toate si sper sa poti sa iti faci o parere.

Eu de exemplu as cumpara un RGA Ibanez sau o serie S tot de la Ibanez daca iti plac, oricum diferenta este foarte mare, fata de cele mentionate de tine, eventual second sau putin folosite.

Cu stima,

Cosmin

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Salut, tu ai dat niste link-uri la niste produse care sunt putin diferite.

SA-ul de la Ibanez are tremolo clasic, GIO are FLoyd si cele 2 LTD-uri sunt fara tremolo.

Am probat GIO de la Ibanez si nu m-a impresionat, pentru mana mea griful este prea gros, si din cauza tastelor jumbo, se canta destul de greu pe ea, am refuzat sa o cumpar, per ansamblu insa cred ca merita mai mult decat SA-ul.

SA-ul are doze stock foarte bune si cu output mare, suna ok, dar nu exceleaza, in special din cauza ca nu are Floyd si se dezacordeaza destul de usor.

Folosesc un SA Ibanez ca si chitara de backup si este ok, insa cu unele mici exceptii, de exemplu nu are 24 de taste si nu are configuratia HSH ca si chitara mea principala.

LTD-urile din link-ul tau sunt aproximativ la fel, singurele diferente intre cele 2 sunt vizuale, prima seamana mai mult cu un PRS, are 22 de taste( LTD H-101 FM) si cealalta( LTD MH-100 QM NT), aduce mai mult cu IBANEZ sau ARIA., in rest configuratia dozelor este la fel, plus de asta si neck-joint-ul este rotunjit ca si la Ibanez, Aria sau alte chitari echivalente.

Oricum iti recomand sa le probezi pe toate si sper sa poti sa iti faci o parere.

Eu de exemplu as cumpara un RGA Ibanez sau o serie S tot de la Ibanez daca iti plac, oricum diferenta este foarte mare, fata de cele mentionate de tine, eventual second sau putin folosite.

Cu stima,

Cosmin

 

M-ai fãcut marț cu elocvența ta.

Link to comment
Share on other sites

Salutare ... Vreau sa-mi achizitionez o noua chitara si nu stiu ce anume...

 

Variatiile de pret dintre chitarile alese sunt destul de mari dar .. :

 

Ibanez SA120EX

 

Ibanez GRGA42T

 

LTD H-101 FM

 

LTD MH-100 QM NT

 

 

Genul ar cam fi metal ... Sau daca aveti ale propuneri cu preturi asemanatoare le astept cu drag . :respect::rokon: :rokon:

 

 

Un drum la Mcmusic si unul la Guitarshop si te hotarasti, ca vad ca esti din Bucuresti. Mie imi place H-101 FM, ca aspect, ca mana n-am pus pe dansa.

Link to comment
Share on other sites

"Scobiturile" alea sunt facute din motive ergonomice. Cel mai bine ar fi sa pui mana pe toate si sa vezi care ti se lipeste de mana. La esp-urile alea doua m-ar atrage in primul rand constructia strig through body. Acum trebuie sa te uiti si la lemn, mahon in cazul Ibanezurilor, tei in cazul lui MH-100 QM NT si agathis in caul lui H-100 FM. La doze, Ibanez GRGA42T cred ca le are pe cele mai potrivite pentru metale grele.

Link to comment
Share on other sites

mi-am luat de curand un ibanez sa 120 ex.pot spune ca sunt foarte multumit de el.mie-mi pica perfect in mana(acum depinde de fiecare).am ales-o pe asta pentru ca am fost sfatuit sa ma feresc de seria gio si pot spune ca e alta calitate(finishul,butoanele,dozele se aud super)....cum a zis si Gojira..baga un drum si vezi ce ti se potriveste

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.