www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedale Vs Procesor


Guest Ady Corutiu
 Share

Recommended Posts

Guest Ady Corutiu

Cant de 2 ani buni doar cu un DigiTech DF-7 si pe clean, neavand trupa nu am nevoie de altele...

Dar, mi-am propus sa mai adaug ori un procesor bun (VOX/Boss-> din cate am auzit sunt foarte bune) ori inca 4 pedale(Boss Chorus, Super Overdrive, Compressor Sustainer si VOX wah.) Pe langa astea, mi-as schimba si amplificatorul... cumparat odata cu prima chitara.. Fender squir, acum detin un Gibson SG. Chiar nu am nicio idee incotro s-o iau... Am auzit de Marshall + Gibson = love si sunt foarte curios daca e adevarat:D

 

Astept propuneri... Pedale vs Procesor si despre un amplificator de max 50-100. Multumesc!

Edited by Ady Corutiu
Link to comment
Share on other sites

Cant de 2 ani buni doar cu un DigiTech DF-7 si pe clean, neavand trupa nu am nevoie de altele...

Dar, mi-am propus sa mai adaug ori un procesor bun (VOX/Boss-> din cate am auzit sunt foarte bune) ori inca 4 pedale(Boss Chorus, Super Overdrive, Compressor Sustainer si VOX wah.) Pe langa astea, mi-as schimba si amplificatorul... cumparat odata cu prima chitara.. Fender squir, acum detin un Gibson SG. Chiar nu am nicio idee incotro s-o iau... Am auzit de Marshall + Gibson = love si sunt foarte curios daca e adevarat:D

 

Astept propuneri... Pedale vs Procesor si despre un amplificator de max 50-100. Multumesc!

 

Daca ai multi bani de spart, ia-ti un amp bun pe lampa, si pedale. Daca nu, procesorul e cea mai buna optiune, great value for the money. DigiTech GNX sau poate chiar un Line6 Floor Pod HD ?

Link to comment
Share on other sites

investeste-ti banii intr-un amplificator bun in primul rand.Parerea mea ...ceva pe lampi nu mai puternic de 5W...si chiar si asa ar trebui sa ai vecini toleranti sau sa stai la casa.Daca nu ...un vox valvetronix sau pathfinder,fender mustang sau vibro champ...Iar apoi incepi sa strangi pedale..treptat,cu rabdare in functie de nevoi.E o idee proasta sa spargi o suma de bani la inceput pe cat mai multe pedale.Cel mai bine ar fi sa-ti faci un obicei de a le pandi aici la mica publicitate,dar creaza dependenta.

Edited by andjar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer eu as pune intrebarea altfel. Pedale vs procesor.... Da, ok, un amp pe lampi va suna mai bine cu pedale (analog + analog = love :P). Dar ce se intampla cand vrei o schimbare radicala de ton...cand vrei sa schimbi inclusiv parametrii unei pedale on the fly? Ca metalist de exemplu mi se pare mult mai reusita idea de pedale (un distors, un chorus poate, un wah...). Dar daca te bagi pe alte stiluri unde exista diferente mari de la melodie la melodie...sau daca faci cover-uri live dupa 10 artisti si vrei tonul fiecaruia la fiecare melodie ce faci? Aici deja te bagi in procesor de rack? Sa fim seriosi! Iti iei sunetist?

 

Parerea mea e ca daca esti chitarist de dormitor mai bine e cu un procesor. Dar asta e doar parerea mea. (un Vox Tonelab si te-ai scos)

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost mult timp adeptul unui setup foarte simplu: chitara, pedala de drive, amp (eventual ceva reverb)

Pedale de drive am avut o gramada: Digitech MetalMaster, DeathMetal, Grunge, Boss MT2, HM2, DS1, OS2 (sa nu mai vad o pedala Boss toata viata!), T-Rex Bloody Mary (boutique, high-gain; recomand), Marshall GV2Plus, JH1, Ibanez DS7, Danelectro FAB Metal, MXR Distortion+ si vreo doua anonime.

 

Si vrei sa stii unde am ajuns intr-un final? La Zoom G1

Link to comment
Share on other sites

Cu pedalele poti crea tonuri foarte bune. Singura "problema" apare la versatilitate: daca vrei sa poti sa schimbi de la un ton de Metallica la unul de Guns sau de Queen sau de ce mai canti tu, fie le canti pe toate cu acelasi ton fie petreci nitel timp in genunchi de fiecare data cand vrei sa modifici tonul. Tu stii daca iti convine asta. Eu din pacate am constatat tarziu ca la putinul timp pe care il am pentru chitara versatilitatea imi e foarte importanta, rezultatul il vezi in semnatura.

 

La pedale trebuie sa mai tii cont de un aspect: desi poate par o economie fata de un procesor bun, e exact pe dos, mai ales cand incepi sa vrei multe pedale.

Edited by locdog
Link to comment
Share on other sites

Din ce am tot testat eu, sa fie un tube amp bunicel, in rest ce doreste sufletelul tau.

Multe procesoare suna foarte bine prin tube amps, si scoti ce vrei, fara sa iti dai seama uneori ca e nu e ceva analogic 100%.

Cauta procesoarele vechi care au tonurile de od/dist analogice, restul digitale.

Desigur, ramane varianta procesor pt efecte gen delay/flanger/phaser/etc + pedale separat , si astfel ai best of two worlds.

Daca la amp ai si effect loop in care sa pui procul, te-ai scos.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu stii ce pedale iti trebuie, atunci nu-ti trebuie niciuna.

 

Incepe simplu, chitara + amp. Pe masura ce vei auzi cite un sunet

nou in muzica ascultata, afla cum e produs si cumperi atunci pedala.

 

Cel mai bun compresor e mina dreapta. Cel mai bun sustainer e mina

stinga.

Adevarat ai grait.Simplu si concis, in trei vorbe.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Guest Ady Corutiu

Multumesc pentru propuneri, trebuia sa iau vox tonelab-ul cand aveam ocazia.. sucks!:(

 

Si in legatura cu un amplificator combo? pentru stiluri gen (GnR si/sau Joe Satriani)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ady Corutiu

Sincer sa fiu pana acuma chiar nu am auzit de Blackstar :D.. M-am uitat la niste review-uri.. cica sunt chiar bune.. hope your right! thanks!

Link to comment
Share on other sites

Guest Ady Corutiu

Marshall-in-a-box, 5W. Dinamica de lampa. Lucrate impecabil. La pretul lor n-au concurenta.

 

te referi la blackstar ca n-au concurenta?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.