www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Workshop Viotube Amp Part Two


viobio
 Share

Recommended Posts

LUME LUME

PE 28.5.2011 MAI FAC O DISTRACTIE CU AMPLIFICATOARELE CONSTRUITE DE MINE

AMPLIFICATORUL PREZENTAT VA F I UN PLEXI ,CONCEPUT DE MINE http://forums.rgc.ro...ltfel-de-plexi/

 

PUTETI PROBA ORICE SE AFLA ACOLO

 

DACA EXISTA DORITORI DE PROBE VA ROG SA O FACETI,NU MUSC NICI EU S NICI AMPLIFICATOAELE

MAI MULT CURAJ CU CHITARA SI CU INTREBARILE

 

PROBELE SE VOR FACE IN ORDINEA INSCRIERII PE ACEASTA LISTA

 

1.............................................

 

LOCATIA ESTE ACEASI ,BARUL SNACH ,SOS PANDURI 26

PROBELE SI PREZENTAREA SE VOR FACE INTRE ORELE 15..19

 

CHITARISTI CARE VOR CINTA DUPA ORA19

GEORGE PATRANOIU

ALB3RTO BOLOCAN

DAN SANDULESCU

POSIBIL SA MAI APARA UN SUPER CHITRIST ,POATE ESTE SURPRIZA

 

SE VA CINTA SI AC/DC ,CU VOCEA PAUL ,BAIATUL DE DATA TRECUTA

 

DACA NU VA INTERESZA AMPLIFICATOARELE VENITI SA VA DISTRATI MOCA ,CU MUZICA LIVE SI CHITARISTI CELEBRI

INTRAREA ESTE GRATIS,NUCA IN ALTE LOCURI UNDE SE PLATESTE,DISTRACTIA ESTE GARANTATA

 

 

PUTETI VENI CU CHITARA VOASTRA SAU PUTETI CINTA PE CHITARILE DE ACOLO,NU SE SUPARA NIMENI

 

PLEXI VIOTUBEAMP

PUTERE 50W

INTRARE NORMAL LOW/HIGH

INTRARE BRIGHT LOW/HIGH

TON PE FIECARE CANAL

DRIVE PE FIECARE CANAL

CORECTOR DE TON ,JOASE/MEDII/INALTE COMUN

MASTER VOLUME

PRESENCE

DEPTH

IESIRE 4/8 OHMI

LOOP SERIE 0dB

LINE OUT REGLABIL

PUTERE 50W FINALE CUPLATE CA PENTODE

PUTERE 40W FINALE CUPLATE CA PENTODE ,GRILA2 FINALE CUPLATE IN CONFIGURATIE ULTRALINIARA A TRAFULUI DE IESIRE

PUTERE 20W FINALELE CUPLATE CA TRIODE

 

I

 

LUME LUME

PE 28.5.2011 MAI FAC O DISTRACTIE CU AMPLIFICATOARELE CONSTRUITE DE MINE

AMPLIFICATORUL PREZENTAT VA F I UN PLEXI ,CONCEPUT DE MINE

 

PUTETI PROBA ORICE SE AFLA ACOLO

 

DACA EXISTA DORITORI DE PROBE VA ROG SA O FACETI,NU MUSC NICI EU S NICI AMPLIFICATOAELE

MAI MULT CURAJ CU CHITARA SI CU INTREBARILE

 

PROBELE SE VOR FACE IN ORDINEA INSCRIERII PE ACEASTA LISTA

 

1.............................................

 

LOCATIA ESTE ACEASI ,BARUL SNACH ,SOS PANDURI 26

PROBELE SI PREZENTAREA SE VOR FACE INTRE ORELE 15..19

 

CHITARISTI CARE VOR CINTA DUPA ORA19

GEORGE PATRANOIU

ALBERTO BOLOCAN

DAN SANDULESCU

POSIBIL SA MAI APARA UN SUPER CHITRIST ,POATE ESTE SURPRIZA

 

SE VA CINTA SI AC/DC ,CU VOCEA PAUL ,BAIATUL DE DATA TRECUTA

 

DACA NU VA INTERESZA AMPLIFICATOARELE VENITI SA VA DISTRATI MOCA ,CU MUZICA LIVE SI CHITARISTI CELEBRI

INTRAREA ESTE GRATIS,NU CA IN ALTE LOCURI UNDE SE PLATESTE INTRAREA,DISTRACTIA ESTE GARANTATA

 

 

PUTETI VENI CU CHITARA VOASTRA SAU PUTETI CINTA PE CHITARILE DE ACOLO,NU SE SUPARA NIMENI

 

PLEXI VIOTUBEAMP

PUTERE 50W

INTRARE NORMAL LOW/HIGH

INTRARE BRIGHT

TON PE FIECARE CANAL

DRIVE PE FIECARE CANAL

CORECTOR DE TON ,JOASE/MEDII/INALTE COMUN

MASTER VOLUME

PRESENCE

DEPTH

IESIRE 4/8 OHMI

LOOP SERIE 0dB

LINE OUT REGLABIL

PUTERE 50W FINALE CUPLATE CA PENTODE

PUTERE 40W FINALE CUPLATE CA PENTODE ,GRILA2 FINALE CUPLATE IN CONFIGURATIE ULTRALINIARA A TRAFULUI DE IESIRE

PUTERE 20W FINALELE CUPLATE CA TRIODE

UN AMPLIFICATOR CU UN TON GEN ANII 60

 

TOT CE VA FI ACOLO ESTE CONSTRUIT DE MINE ,SE POATE INCERCA ORICE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Salut , o sa ai si unde sa iti pui si negative doar sa vi cu ele pe stick.oricum or sa fie si negative o sa ai posibilitatea sa incerci amp simplu ,cu pedale si cu procesor dupa cum iti place or sa fie mai multe tipuri de chitari dar ideal ar fi sa venti cu chitara voastra

Ideea era sa facem o lista ca sa poata proba cat mai multi ca sa avem mai multe pareri vis a vis de anpuri

 

Toate bune

Decebal Robescu - VIO TUBE AMP TEAM

Link to comment
Share on other sites

Asadar am fost acolo sambata. Dupa cum am promis, am reusit sa ma fac de cacao, chiar cu brio.

Pana sambata nu cantasem vreodata pe un amplificator sa zicem "din ala adevarat". Niste combo-uri de doi lei care evident nu pot satisface nici un papagal ca mine, asa ca am trecut pe Guitar Rig. De auzit auzisem amplifuri adevarate, nu asta era problema, dar nu imi transmisesem nestiinta chitaristica printr-o amplificare buna vreodata.

Ca s-o dau pe bune, am ramas masca. Trecand peste faptul ca prima oara abia asteptam sa las chitara jos (tracul, deh, ce sa-i fac?), am ramas un picut surprins ca sunetele alea le provocam eu. Era cu totul altceva decat gainaria aia de GR prin 2+1 de acasa. M-am holbat mai bine si am vazut ca imi amplificam prostiile prin Plexi ala descris mai sus, la inceputul topicului. Fiind doar la prima bere si nemaifiind altcineva care sa vrea sa probeze, am lasat cobza jos si m-am urcat sus in bar. Am ars cateva beri impreuna cu George, Paul, Alberto, Powerballad si evident Viorel (scuze daca omit pe careva, e doar din prostia mea), timp in care, in mod proportional cu cantitatea de alcool din sange si cap, imi crestea si cheful de a lua iar o chitara si a ma da in spectacol. Senzatia aia de sunet curat, chiar al dracului de curat, deloc distorsionat pe clean si intepat pe drive, m-a trimis inapoi jos, cu o alta bere in mana. Si ia chitara nenicule, si da-i inainte. Dupa ce m-am saturat, am trecut pe ampliful de 15W. Cantam, surubaream la potentiometre si nu imi mai venea sa ma opresc. M-a oprit faptul ca deja terminasem de cantat cam tot ce stiam, si transpiratia care imi inundase pana si pantofii. Si iarasi, jena ca sunt auzit.

Dupa experienta asta, sunt clar hotarat sa imi iau ceva de genul asta. Nici macar aia 15 W nu imi trebuiesc in casa, dar claritatea si sunetul ala m-au omorat.

Trecand peste partea de amplificatoare, tre’ neaparat sa pomenesc si de oameni. Niste oameni care sunt atat de cunoscuti ca ei sa fie atat de lipsiti de figuri, sa-si bea berea cu un neica nimeni ca domnia mea si sa stam la povesti pana am plecat eu, la aceeasi masa si sa-mi asculte tampeniile, denota niste caractere din clasa de sus. Nu credeam eu sa imi asculte „cantarile” si sa nu sfarsesc omorat cu pietre.

Dupa care a urmat cantarea lor. De zile mari, inclusiv Paul, cu vocea, pe AC/DC.

Imi pare rau pentru puletii care vorbesc despre amplificare fara sa testeze, care se iau dupa povesti de pe net si review-uri de rahat de pe youtube si care nu au venit; au pierdut ceva pentru care multi ar plati. Parerea mea. (am fost singurul pulete de pe rgc care a testat, mai mare rusinea)

Domnilor, :respect:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nenea Rau :respect:

nu esti pulete ,,dimpotriva esti mai sus ca multi .....

tu de ce ai venit si ai cintat??? altii de ce nu au venit mai venit??

tin sa te anunt ca nu a comentat nimeni nimic la cum interpretezi tu pe chitara

 

a mai fost pe acolo si userul schema cu un prieten care a probat PLEXI si 15w

 

am facut aceasta editie special pentru cei care nu au avut "placerea" de a proba ceva la prima editie

daca nu aveau chef sa probeze ceva ,puteau sa vina sa vada GUITAROMANIA gratis!! http://www.youtube.com/watch?v=cxQdEevx4AQ adica pe George,Paul si Alberto

 

cind voi mai face asa ceva voi INVITA DOAR CHITARISTI!!!

 

 

:respect: tuturor celor prezenti

post-7787-0-89099300-1306779965_thumb.jpgpost-7787-0-39430500-1306779971_thumb.jpgpost-7787-0-71468600-1306779978_thumb.jpgpost-7787-0-12798900-1306779987_thumb.jpgpost-7787-0-01176500-1306779997_thumb.jpgpost-7787-0-93935600-1306780017_thumb.jpgpost-7787-0-29988300-1306780047_thumb.jpgpost-7787-0-93935600-1306780017_thumb.jpgpost-7787-0-77026600-1306780028_thumb.jpgpost-7787-0-29988300-1306780047_thumb.jpgpost-7787-0-12808600-1306780058_thumb.jpgpost-7787-0-52584500-1306780066_thumb.jpgpost-7787-0-99078300-1306780074_thumb.jpgpost-7787-0-76074100-1306780099_thumb.jpgpost-7787-0-57968000-1306780125_thumb.jpgpost-7787-0-60031600-1306780107_thumb.jpgpost-7787-0-12808600-1306780058_thumb.jpg post-7787-0-72822700-1306780352_thumb.jpg

post-7787-0-12194600-1306780118_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Indraznesc si eu, da, multi ar plati bani buni pentru ce a fost sambata seara acolo: amplificatoare bune libere la butonat si din care aveai ce scoate, chitaristi valorosi dispusi sa cante ca in familie si spectacol.

La prima experienta, desi a fost lume multa, am stat putin si n-am retinut decat puterea, dar acum am simtit si eu cele mai placute sunete live, comparand cu ce am auzit la cele 30-40 de concerte live la care am fost in ultima vreme.

Iar spectacolul oferit de Paul Simon, George si Alberto. cantarile lor, comentariile despre sunet si nu numai, vocea placuta si umorul lui Paul, comentariile lui Viorel legate de posibilitatile ampurilor, in cercul restrans al celor prezenti, atmosfera prieteneasca (nu-s prieten cu niciunul dintre ei, desi as vrea eu) deloc fortata... mare pierdere pentru cine n-a fost acolo, mai ales ca nu se va mai repeta o asa ocazie.

Eu i-am auzit acum vreo doua luni, intamplator, pe cei trei Guitaromaniaci, am fost de cateva ori sa-i ascult, dar ce a fost la acest workshop (ca de, si sunetul conteaza, si s-a auzit bine,chiar daca locul a fost cam mic)... ca-n filme!, desi n-a fost nimic regizat ; multumesc pentru seara aceea celor prezenti acolo, si in special lui Viorel, ca el poarta "vina", ca organizator.

Tot respectul!

(Am fost cu prietenul meu, bun chitarist, a cantat la 2 chitari, nu ale lui, si la vreo trei amplificatoare, i-au placut, dar cand a venit George Patranoiu langa el, sa-l ajute prieteneste la schimbatul chitarii, ca era prea lunga cureaua, cred ca l-au luat emotiile pe sus si n-a mai cantat/testat nimic, in loc sa profite de ocazie si sa cante impreuna , s-a plans brusc , ca n-are chitara lui, ca da numai gherle, si-a plecat- asta ca sa vezi, Nene Raule, ca n-ai fost singurul curajos pe-acolo!)

Link to comment
Share on other sites

Guest ALB3RTO

"I-a picat un amp pe bătături sau l-a călcat Alberto ?..."

 

:lol::lol::yay:

 

workshop_06web.jpg

Edited by ALB3RTO
Link to comment
Share on other sites

Guest ALB3RTO

GUITAROMANIA & VIO TubeAmp

* * * * *

Marti 7 iunie, ora 21:30

 

A'LIVE Pub & Club (Bucuresti)

Str. George Enescu 25 (zona Bloc Eva)

post-1604-0-73788900-1306908705_thumb.jpg

Edited by ALB3RTO
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.