www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Si Eu O Problema


Guest Junkyard
 Share

Recommended Posts

Guest Junkyard

hello,

am si eu o problema am o chitara electrica dar din nefericire si fara posibilitati nu am amplificator ... am gasit ceva programe pentru chitara dar orice program folosesc e un zgomot de fundal infernal bazaituri bubulieli etc etc chitara nu are nimic am probato la un prieten pe amp se aude cristal cablurile la fel stie cineva care are asa ceva si a reusit sa dibuiasca problema asta? folosesc programul g.t.r 3 si asio

orice informatie e de folos

 

multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Citeste ce s-a discutat aici. http://forums.rgc.ro/topic/1152-ghidmultiefect-pe-calculator/

 

E posibil sa fie si niste setari pe care nu le faci bine. Uita-te la output-uri, sa fie setate corect, atat in program cat si in ASIO.

 

 

Cum zice si colegul, un preamp ar fi bun. Poti sa-ti iei un multiefect. Zoom 505, Korg AX...G, V-amp, Digitech RP, ce gasesti mai ieftior.

Sau, varianta mai scumpa, o placa audio cu suport ASIO.

 

Incearca si Guitar Rig.

Link to comment
Share on other sites

hello,

am si eu o problema am o chitara electrica dar din nefericire si fara posibilitati nu am amplificator ... am gasit ceva programe pentru chitara dar orice program folosesc e un zgomot de fundal infernal bazaituri bubulieli etc etc chitara nu are nimic am probato la un prieten pe amp se aude cristal cablurile la fel stie cineva care are asa ceva si a reusit sa dibuiasca problema asta? folosesc programul g.t.r 3 si asio

orice informatie e de folos

 

multumesc anticipat

 

Amplitube.

Link to comment
Share on other sites

M-am ferit sa dau un exemplu de soft, avand in vedere preturile (nu sunt adeptul pirateriei), dar nu m-am putut abtine sa dau macar un thumbs-up :) Probabil nu e nevoie de nici un preamp. De exemplu un noise gate, apoi compressor, apoi alt noise gate iti da suficient sustain si putin zgomot chiar si pentru doze single coil (si ne-ecranate). Personal m-am descurcat cel mai usor cu guitar rig. Dar doar e o parere proprie.

Link to comment
Share on other sites

M-am ferit sa dau un exemplu de soft, avand in vedere preturile (nu sunt adeptul pirateriei), dar nu m-am putut abtine sa dau macar un thumbs-up :) Probabil nu e nevoie de nici un preamp. De exemplu un noise gate, apoi compressor, apoi alt noise gate iti da suficient sustain si putin zgomot chiar si pentru doze single coil (si ne-ecranate). Personal m-am descurcat cel mai usor cu guitar rig. Dar doar e o parere proprie.

 

Guitar Rig este intradever foarte util si usor de folosit :) merge ceas mai ales cu drivere ASIO instalate <_<

Link to comment
Share on other sites

Probabil nu e nevoie de nici un preamp.

I-auzi! Înseamnã cã noi cãutãm sã mințim sãracii chitariști! Ori îmi rãcesc gura pe-aici degeaba de câțiva ani despre impedanțã, frecvențe, electroni și alte vrãjeli?!

Am explicat de prea multe ori de ce e nevoie de buffer/DI/preamp, n-am s-o fac din nou.

Also, câteva din plugin-urile pe care le-am menționat sunt freeware.

Link to comment
Share on other sites

Insist asupra acestui aspect pentru cã toate thread-urile de genul ãsta se împart în douã categorii:

1. raport S/N prost din cauza unei interfețe neadecvate (i.e. fãrã preamplificare) și/sau interferențe (EMI de la monitor, sursã etc., în special în prize fãrã pãmântare, deși scrie pe echipament sã nu-l conectezi la astfel de prize!).

2. utilizatori care nu știu sã configureze opțiunile ASIO, mixerul și/sau aplicația.

 

În primul caz un noise gate trateazã doar simptomele, și în anumite situații mai rãu faci. De asta sfatul tãu nu e util. Apoi, dacã tai juma' de semnal, comprimi ce-a mai rãmas și îl mai retezi oleacã cu ce dinamicã mai rãmâi?! Apoi vã plângeți cã ampsim-urile software sunã "plat", fãrã dinamicã.

 

Dacã vreți o soluție Plug'n'Play cumpãrați StealthPlug, GuitarPort, Rig Kontrol sau alte asemenea. Dacã nu vã permiteți apoi studiați problema, nu faceți o mãmãligã și veniți aici sã întrebați de ce nu merge!

Link to comment
Share on other sites

M-am ferit sa dau un exemplu de soft, avand in vedere preturile (nu sunt adeptul pirateriei), dar nu m-am putut abtine sa dau macar un thumbs-up :) Probabil nu e nevoie de nici un preamp. De exemplu un noise gate, apoi compressor, apoi alt noise gate iti da suficient sustain si putin zgomot chiar si pentru doze single coil (si ne-ecranate). Personal m-am descurcat cel mai usor cu guitar rig. Dar doar e o parere proprie.

 

Daca dai nume de soft se cheama RECLAMA , publicitate si nu piraterie ...

 

hello,

am si eu o problema am o chitara electrica dar din nefericire si fara posibilitati nu am amplificator ... am gasit ceva programe pentru chitara dar orice program folosesc e un zgomot de fundal infernal bazaituri bubulieli etc etc chitara nu are nimic am probato la un prieten pe amp se aude cristal cablurile la fel stie cineva care are asa ceva si a reusit sa dibuiasca problema asta? folosesc programul g.t.r 3 si asio

orice informatie e de folos

 

multumesc anticipat

 

Nu se folosesc prgrame ptr cantat daca nu ai un Super PC ..ce poate face de toate in "realtime adevarat".

 

Un distors cu un IC cateva piese pt EQ si ai soundul ca sa canti ce vrei .

 

sau un VOX amplug ...dar mai sunt si efecte ce se vand la mica publicitate .

 

A postat @FiveseveN adresa unui site despre chitara , amplif , efecte ... trebuie citit atent si trebuie inteles macar 10% .

 

Chiar acum caut postul cu adresa sa citesc mai departe ...este scris foarte bine clar chiar si ptr nivelul oricarui incepator .

 

http://www.gmarts.org/index.php?go=224

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc Guitar Rig 4. Am o placa de sunet Creative Sb 5.1 Live!, folosesc Win 7 si drivere kxmixer(ca altele nu merg) Nu stiu cat de buna e placa, dar merg pe 4ms, merge si 2.67. In concluzie daca gasesti pe la cineva o placa de sunet, de genul - prea mult nu cred ca ar costa... Iesi mai ieftin decat alte solutii. Am si vox amplug, dar mai multumit sunt de PC. Mai greu cu mobilitatea.

Link to comment
Share on other sites

Daca dai nume de soft se cheama RECLAMA , publicitate si nu piraterie ...

Atunci imi retrag cuvintele, chiar daca nu am dat numele firmei, oricum nu am nici o tangenta cu ei. Iar numele softului respectiv il gasesti in sute de alte posturi pe acest forum.

Da e mai greu cu mobilitatea / greu sa cumperi un laptop cu care te poti descurca + o placa de sunet usb cu ASIO care sa fie cat de cat decenta ca latenta, te costa mai mult decat merita. Daca vrei sa canti "in apartament" cu castile pe urechi atunci te descurci cum poti... depinde ce vrea fiecare.

Edited by SorinT
Link to comment
Share on other sites

Atunci imi retrag cuvintele, chiar daca nu am dat numele firmei, oricum nu am nici o tangenta cu ei. Iar numele softului respectiv il gasesti in sute de alte posturi pe acest forum.

Da e mai greu cu mobilitatea / greu sa cumperi un laptop cu care te poti descurca + o placa de sunet usb cu ASIO care sa fie cat de cat decenta ca latenta, te costa mai mult decat merita. Daca vrei sa canti "in apartament" cu castile pe urechi atunci te descurci cum poti... depinde ce vrea fiecare.

Un sunet E-MU 0404 ( asta am eu dar sunt si altele la fel sau mai bune ) sunt multumit de efectele hardware de pe placa ...cu un notebook poti sa-l comanzi reglezi ...caci ai nevoie de PtchMix -ul sau.

 

Efectele sunt foarte bune daca s-ar putea comanda /seta cu un microprocesor ar fi OK ca sa nu mai cumperi si un PC /notebook .

 

La fel erau efecte si pe SB Audigi ...dar la acesta nu se putea inregistra cu efecte , doar auzeai in monitor si nu se inregistra doar chitara direct.

 

Asa daca s-ar putea comanda cu un microprocesor printr-un meniu ce se vede pe un ecran LCD ar fi super .

In sensul ca sunt multe asemenea placi ce ajung sa fie aruncate si este pacat de procesoarele ce le contin.

 

Singurul lucru cum am mai amintit distorsurile lasa de dorit dar un distors analogic nu-i poblema de facut .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.