www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Refreshing A Strat


liviusnop
 Share

Recommended Posts

salutare ....

 

vreau sa lucrez la un proiect pt un prieten care are bani dar n-are timp !

 

Chitara in cauza e un Squier II Stratocaster MIK ( nu e MIJ dar nici MIC ) ... este neagra cu pickguard alb ingalbenit de timp, SSS, si maple fretboard !

 

Necesita multa munca sa fie o chitara Foarte buna dar cu putina munca poate sa fie din nou buna !

 

Dispun de 600 ron cu posibilitatea de a ridica suma *if necessary !

 

Upgrade-uri - http://www.mcmusic.r...dProductID=1096 pentru Bridge

 

refacerea partii electrice impreuna cu cabluri, pot-uri, switch, jack + ecranare !

As vrea sa imi dati cea mai buna si ieftina locatie pt achizitionare electronice ! de asemenea vreau knobs si pickup covers white pentru celelalte doua doze sa nu fie diferenta intre "whites" ! o sa incerc la locatia unde s-au mutat mai multe magazine din muzica dar as vrea niste preturi pe care sa le consider acceptabile

 

As vrea sa stiu unde imi pot colanta pickguardul negru ! Nu vreau sa il vopsesc ... vreau sa il colantez ! ma duc la colantare auto ? :lol:

 

De unde iau cheitze 6 in line bune !

 

daca raman bani as lua si straplocks ! thanks

 

in final vreau sa arate cam asa

gilmour_black_strat.jpg

Edited by liviusnop
Link to comment
Share on other sites

salutare ....

 

vreau sa lucrez la un proiect pt un prieten care are bani dar n-are timp !

 

Chitara in cauza e un Squier II Stratocaster MIK ( nu e MIJ dar nici MIC ) ... este neagra cu pickguard alb ingalbenit de timp, SSS, si maple fretboard !

 

Necesita multa munca sa fie o chitara Foarte buna dar cu putina munca poate sa fie din nou buna !

 

Dispun de 600 ron cu posibilitatea de a ridica suma *if necessary !

 

Upgrade-uri - http://www.mcmusic.r...dProductID=1096 pentru Bridge

 

refacerea partii electrice impreuna cu cabluri, pot-uri, switch, jack + ecranare !

As vrea sa imi dati cea mai buna si ieftina locatie pt achizitionare electronice ! de asemenea vreau knobs si pickup covers white pentru celelalte doua doze sa nu fie diferenta intre "whites" ! o sa incerc la locatia unde s-au mutat mai multe magazine din muzica dar as vrea niste preturi pe care sa le consider acceptabile

 

As vrea sa stiu unde imi pot colanta pickguardul negru ! Nu vreau sa il vopsesc ... vreau sa il colantez ! ma duc la colantare auto ? :lol:

 

De unde iau cheitze 6 in line bune !

 

daca raman bani as lua si straplocks ! thanks

 

 

 

De fapt ce are chitara sau ce nu mai are ??

 

Alti dau bani ca sa aiba capac de doza si pickguard ingalbenite artificial ca sa arate a chitara vintage si profi .

 

Refacere instalatie electrica ??? sa ars instalatia de la consum prea mare ...eventual potmetru se schimba si switch daca intradevar sunt stricate .

 

Totul poti cumpara din magazine ..care aduc componente si la comanda ..in Timisoara ..Muzikia .

 

MCMusical nu stiu nu am intrebat ...dar mai sunt si alte magazine in tara

 

...dar si de pe Tohmann si prin magazine de la noi daca nu vrei direct prin posta ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

chitara are brum/hum serios , poturile scartzaie cand sunt invartite , se intrerupe semnalul cand se misca poturile sau cablul in jack, FACE URAT ce sa mai...:) ! trebuie macar sa le relipesc .... cumpararea unora noi ar fi poate mai linistitor pt minte ca nu repari cu niste componente vechi de 15 ani ! corpul si neckul sunt destul de vintage si m-ar deranja sa am doza noua alba frumoasa si restul coponentelor sa fie de un alt alb ! mai bine inca o busitura pe corp :D !

Link to comment
Share on other sites

chitara are brum/hum serios , poturile scartzaie cand sunt invartite , se intrerupe semnalul cand se misca poturile sau cablul in jack, FACE URAT ce sa mai...:) ! trebuie macar sa le relipesc .... cumpararea unora noi ar fi poate mai linistitor pt minte ca nu repari cu niste componente vechi de 15 ani ! corpul si neckul sunt destul de vintage si m-ar deranja sa am doza noua alba frumoasa si restul coponentelor sa fie de un alt alb ! mai bine inca o busitura pe corp :D !

 

Atat se cam strica ...la aceste chitare ieftine..se pun potmetre ce nu tin nici o luna ,,,switch tine o vreme dupa noroc.

 

Potmetre trebuie bune daca se poate "originale" dar este un semn de intrebare unde si cine fabrica in zilele noastre.

 

Din pacate nici nu stiu ptr ce aparate se mai fabrica potmetre ...inainte gaseai potmetre bune ptr radioamatori ..dar acum in era digitala cu preseturi . telecomenzi etc ,,nici nu mai au potmetre.

 

Jack trebuie schimbat cu unul solid , nu din acele in carcasa de plastic .

Potmetru schimbat si verificat daca mai ai brum. otmetru uzat si cu intreruperi cauzeaza aparitia brumului in pozitii altele decat cele doua extremitati .

 

Dozele singlecoil vor aduna brum ...de acesta trebuie sa tii cont cand verifici ...

 

Cu cablu ecranatt si ecranarea cavitatii din chitara contra brumului nu prea faci nimic ...doar contra radiofrecventelor ajuta ecranarea cu folie..eventual si contra descarcarilor electrostatice .Ajuta mult in cazul preamp/distors/compressor cu gain mare in care se pot amplifica radiorecventel si apar ca si zgomot sau satureaza intrarea se mai si detecteaza in anumite conditii si auzi program radio in statie..

 

Daca-s doze tip Strat se cumpara capace de doza noi ..,nu se schimba dozele .

 

Probabil nu are doze de Strat cu alnico ...un set de doze ar fi prea scump .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

credeam ca ecranarea e buna si la brum dar radiofrecvente n-am prins nici asa !

 

o sa incerc sa gasesc niste pot-uri bune : eu am vazut cand am desfacut-o ca erau poturi de 500k si blackthorn mi-a recomandat de 250 ! acuma stiu ca in mod normal si fenderul are 250 ! sa continui cu 500 sau sa schimb cu 250 ? sau 500 pe volum si 250 pe tonuri ? imi iau humbucker pe bridge d'aia intreb si din cat am citit la les paul(care au humbuckere) e mai intalnit pot de 500k ! stiu ca merg toate, si ca e diferenta poate la "sunet" dar nu stiu daca este atat de sesizabila ! tell me guys

 

in continuare as vrea sa va intreb daca stiti un set de cheitze bune in vre-un magazin sau pe vre-un site ! am vazut cheitze fire stone ? nu vreau sa schimb de la prost la mai prost sau la fel de prost :)

Link to comment
Share on other sites

credeam ca ecranarea e buna si la brum dar radiofrecvente n-am prins nici asa !

 

o sa incerc sa gasesc niste pot-uri bune : eu am vazut cand am desfacut-o ca erau poturi de 500k si blackthorn mi-a recomandat de 250 ! acuma stiu ca in mod normal si fenderul are 250 ! sa continui cu 500 sau sa schimb cu 250 ? sau 500 pe volum si 250 pe tonuri ? imi iau humbucker pe bridge d'aia intreb si din cat am citit la les paul(care au humbuckere) e mai intalnit pot de 500k ! stiu ca merg toate, si ca e diferenta poate la "sunet" dar nu stiu daca este atat de sesizabila ! tell me guys

 

in continuare as vrea sa va intreb daca stiti un set de cheitze bune in vre-un magazin sau pe vre-un site ! am vazut cheitze fire stone ? nu vreau sa schimb de la prost la mai prost sau la fel de prost :)

 

500K bagi

Link to comment
Share on other sites

ms !

Cheile sunt sparte ? sau numa garnitura de teflon ( ce nu era din teflon ) sa crapat si trebuie inlocuita.Eu am pus la chei mai ieftine saibe de metal cromate si mai dau cu spray de contact uleios sa alunece.

 

Daca cheile nu-s rupte sparte nu au nimic le cureti frumos le slefuiesti cu ceva de curatat vesela.( linguri , furculite etc..)

 

Chei gasesti la magazine de instrumente muzicale ..cred ca am scris asta pana acum de 3 ori ..

 

Eu am gasit in piata de vechituri ( talcioc) dar este la nimereala/noroc.Sau cere de la un user rgc.ro care si-a "upgradat " chitara cu chei Khaler sau Schaller .

 

 

La humbucker ---> 500 Kohm cum spune lumea.Atat la volum cat si la Ton.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

am dat comanda de componente ....

 

am luat 3 pot-uri GOLDO de 500, 2PU covers white pentru middle si neck, 3 knobs white , jack GOLDO , switch fender 5way !

 

maine ma duc sa iau : Seymour duncan SJBJ-1 JB Junior ... e ceva mai high output decat cea pe care o vroiam initial !

 

Ramane sa vad cum colantez pickguardul si chiar si backplate-ul !

 

Am inteles ca se pot modifica dozele single coil sa nu mai aiba hum ! ... imi place doza stock din neck si chiar mi-ar placea sa nu mai aiba hum ! o sa vad si asta !

 

am decis sa nu mai iau cheitze pt ca nici nu imi mai ajungau banii de unele bune, dar si pentru ca nu sunt atat de proaste si dezacordatul sau falsurile vin din combinatia bridge, nut , chei si chiar si freturi ( care sunt un pic tocite) ... la grossman refret e 460 ron si locking nut 230 ! astea poate in tura a doua !

 

cand imi vin toate componentele ma apuc sa le montez, finalizez si pun poze ! si samples daca vreti !

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca se pot modifica dozele single coil sa nu mai aiba hum !

Mnu. Dacã modifici dozele în sine nu vor mai fi single-coil. De 80 de ani se tot peticește tehnologia asta. Dacã exista o soluție universalã fii sigur cã era adoptatã pânã acum. De fapt... existã, se cheamã humbucker.

 

Sunt câteva sisteme de compensare (exemplu) dar cel mai important e sã ecranezi corect chitara și sã eviți sursele de hum in the 1st place. Iar despre asta s-a vorbit pe larg în mai multe thread-uri.

Și desigur sã respecți configurația RWRP pentru doza middle pentru a beneficia de hum-bucking pe pozițiile 2 și 4.

Link to comment
Share on other sites

ok ... deci revine ecranarea ... si o sa pastrez configuratia RWRP pt ca si acum am hum-bucking pe pozitiile 2 si 4 ! mersi ... more updates to come !

 

& @Blackthorn ca simt ca l-am lasat pe dinafara :P .... nu mai am bani de pickguard nou care s-ar putea sa nu se potriveasca + ca s-ar putea sa mai trebuiasca scobit si in corp sa intre un humbucker normal ! too much complications ! thanks anyway !

Edited by liviusnop
Link to comment
Share on other sites

Pentru doza poti sa vorbesti cu nenea care are anuntul asta, Li’l 59 este o doza excelenta de bridge, care se balanseaza bine si ca ton si ca nivel de iesire cu celelalte 2 SC.

 

http://forums.rgc.ro/topic/55919-vand-seymour-duncan-pickups-for-strat-lil-screamin-demon-vintage-ssl-2-little-59/

 

Eu am avut-o in bridge la un strat si mi-a placut foarte mult. Poate mai negociezi ceva la ea si iesi mult mai jos decat daca cumperi un JB Junior nou.

Link to comment
Share on other sites

din cate am vazut este cel mai mult folosita in neck .... si cred ca as pune-o in neck in combinatie cu jb jr in bridge .... plus ca ... astea nu sunt de neck sau de bridge ? tipul o are de neck ...eu asa stiu ... si la magazin mi-a zis ca lil' 59 o are alba de neck si neagra de bridge !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

nu am mai postat de mult ... abia acum am primit piesele de schimb si urmeaza sa fac schimbul ... pana la urma am luat JB Junior in bridge(alb) am luat pu covers pt celelalte 2 doze (albe) si butoane(albe), 3 pot-uri de 500kohmi, si un switch original fender superb ... se simte ca e nou si jack ca la fel e "tight" !

 

posesorul de drept se gandea sa faca un pickguard din fier cromat daca ma pot exprima asa ... ca plate-ul de la bolt-on neck ! credeti ca ar exista probleme de genul "socuri electrice " :lol: ? eu ma gandesc ca nu daca toate firele sunt legate unde trebuie ! altfel ar trebui sa ma curenteze si corzile !

 

voi reveni cu poze dupa instalare si cosmetizare ! ... dupa pasii astia ar trebui sa ii fac un fret leveling si poate mai incolo schimbat nut cu locking nut si bridge fix cu finetuning si cheitzele nu ar mai suferi modificare decat poate din motive estetice ! totusi mai e pana acolo deci sa vedem ce iese acum ! ms ...

Link to comment
Share on other sites

altfel ar trebui sa ma curenteze si corzile !

Exact. Dacã e metalic nu trebuie sã-l mai ecranezi suplimentar, e cam singurul atu. E foarte greu de tãiat și gãurit, totuși. Dacã ai echipamentul necesar sau poți cumpãra unul gata fãcut e ok.

Alternativ se gãsește plastic cu același "look" sau poți vopsi un pickguard transparent pe spate cu așa ceva.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

... abia acum am primit piesele de schimb si urmeaza sa fac schimbul ... pana la urma am luat JB Junior in bridge(alb) am luat pu covers pt celelalte 2 doze (albe) si butoane(albe), 3 pot-uri de 500kohmi, si un switch original fender superb ... se simte ca e nou si jack ca la fel e "tight" !

 

 

 

nu am mai postat de mult dar pana la urma de ce nu ? :) ... am montat toata partea electrica cu fire noi cu toate piesele de schimb mentionate plus ecranarea pickguard-ului ! pu covers au fost inutile deoarece dozele erau wax dipped plus ca erau ceva mai inalte decat pu cover-urile pe care le-am luat si am ramas cu ce nu vroiam : mai multe tipuri de alb .. in fine

 

am colantat pickguardul insa arata aiurea rau si l-am lasat asa ... in plus pe posesorul de drept nu l-a deranjat asa ca ... it was just a little fun for me !

 

doza bridge suna foarte bine, are un output considerabil insa e discrepanta intre doze poate buna poate nu ... dozele de neck si middle(care nu e prea folosita) au un sound vintage fata de doza moderna din bridge ... oricum stratocasterul s-ar putea sa fie in dictionarul de sinonime la versatilitate deci o fi de bine !

 

pe langa partea electrica, i s-a facut si un fret leveling, sau cum i-o spune ! s-a luat un strat de pe taste, arata ca noi si totul e mult mai ok ca inainte !

 

poate vine si tura a doua de modificari ! pana data viitoare ... STOP TROLLING ! :lol:

Edited by liviusnop
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.