www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara este mai buna Stagg sau Squier?


Guest Angus Malmsteen
 Share

Recommended Posts

Guest chitaristul_innascut

aria si squier sunt destul de bune in schimb stagg sucks ... eu zic k mai bine iti mai adunim ceva bani si iti iei o chitara mai de doamne ajuta...

Link to comment
Share on other sites

aria si squier sunt destul de bune in schimb stagg sucks ... eu zic k mai bine iti mai adunim ceva bani si iti iei o chitara mai de doamne ajuta...

Din ce stiu eu stagg nu se mai importa in Romania sau urmeaza sa nu se mai importe. Aria sunt net superioare calitativ dar sunt si mai scumpe. Nu prea exista combinatie de ieftin si bun, cel mult ieftin si decent :)

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar09

aria sunt mult mai bune si se incadreaza in aceeasi suma de bani aproape(poate cu un mil mai mult)

o aria mac 50 e 700 ron...pe cand cel mai ieftin stagg e 620 ron :)

Link to comment
Share on other sites

da am fost si io cu cristi atunci, lemnu ala era mai bine folosit intr-o lopata ceva ca nu prea le-a iesit :)

 

 

dar exista si exceptii cind le ies bine

 

:) dap. asa e.

 

dar pickguard`ul mane... cum era? parca era traforat cu dalta.

 

@dar:

 

 

* de departe arata bine

* bunicica pentru incepatori

* cea mai ieftina [iris solo (cu floyd :))] 600 ron tot la muzica

Link to comment
Share on other sites

lasand la o parte electricele...atrag si eu atentia daca se poate pentru cateva minute...deci...sunt incepator...vreua sa-mi cumpar acustica peste o luna...bineinteles ca vreau sa invat sa cant pe ea...ma gandesc la un stagg la 2 milioane jumate...daca mai fac rost de bani poate la 3 milioane 100...cum sunt pentru incepator chitarele stagg...vreau sa exersez si sa o folosesc si pentru studiu...am citit de m-am saturat pe forum...topicuri de prin 2005 si unii lauda staggu ca e bun pentru incepatori altii lauda hora...fiecare din ele are defectele sale...mai repet intrebarea...deci staggu la 2,5 milioane sau eventual staggu la 3,1 milioane e bun pentru un incepator ca mine...imi cer scuze ca postez tocmai aici...dar topicurile celelalte sunt vechi si poate iau ban...rog adminii sa nu stearga post-ul...uitati si chitarele...astept multe sfaturi pentru cine e binevoitor sa dea

 

uitati si cele 2 chitare...optez mai mult pentru cea la 2,5 milioane...

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=548

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=543

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
lasand la o parte electricele...atrag si eu atentia daca se poate pentru cateva minute...deci...sunt incepator...vreua sa-mi cumpar acustica peste o luna...bineinteles ca vreau sa invat sa cant pe ea...ma gandesc la un stagg la 2 milioane jumate...daca mai fac rost de bani poate la 3 milioane 100...cum sunt pentru incepator chitarele stagg...vreau sa exersez si sa o folosesc si pentru studiu...am citit de m-am saturat pe forum...topicuri de prin 2005 si unii lauda staggu ca e bun pentru incepatori altii lauda hora...fiecare din ele are defectele sale...mai repet intrebarea...deci staggu la 2,5 milioane sau eventual staggu la 3,1 milioane e bun pentru un incepator ca mine...imi cer scuze ca postez tocmai aici...dar topicurile celelalte sunt vechi si poate iau ban...rog adminii sa nu stearga post-ul...uitati si chitarele...astept multe sfaturi pentru cine e binevoitor sa dea

 

uitati si cele 2 chitare...optez mai mult pentru cea la 2,5 milioane...

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=548

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=543

 

 

parerea mea e k mai bine iti iei o acustica hora decat acustica stagg in august cand mi-am luat eu electrica de la mcmusic era unu care isi luase o acustica stagg si suna mult mai rau decat hora mea 3/4 :) ... nu stiu acum fiecare are pareri impartite dar a mea asta e!...

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e k mai bine iti iei o acustica hora decat acustica stagg in august cand mi-am luat eu electrica de la mcmusic era unu care isi luase o acustica stagg si suna mult mai rau decat hora mea 3/4 :) ... nu stiu acum fiecare are pareri impartite dar a mea asta e!...

 

eu posed o hora reghin...ce sa zic..chestia cu sunatul dc o spun eu va suna f subiectiv (nu ca nu ar fi, dar totusi mi-au mai spus-o si altii)suna f misto..dar tre sa ti-o setezi..pt k din fabrica din cate am vazut eu ele vin impracticabile... a mea rezista binisor si are mai bine de 2 ani..timp in care a vazut o groaza de abuzuri...am modelul w12204 electro-acustic..singura mea nemultumire (acum k am suficienta forta sa cant pe corzile de 11 pe care le am pe ea) este lacul...kre pe alocuri s-a patat...am vazut multe acustice reghin cu problema aceasta...pacat.pt mine oricum este chitara perfecta...o prefer in mereu in fatza celor 3 electrice pe care le mai am..

pe de alta parte un prieten de-al meu are stagg..mie imi place cum suna si a lui (din nou subiectivismul) dar a lui se canta foooarte usor...dupa 2 zile de cantat pe a lui mi s-a parut imposibl sa revin pe a mea(dar am reusit totusi) de departe arata bine...dar plasticele de pe ea sunt groaznice..se cojesc..se rup..inlayurile s-au facut varza..basicate...lacul e glossy pe topul natur si restul negru complet.. a lui a fost parca pack-ul 201

cel mai bun sfat al meu este sa mergi cu cineva care se pricepe la lemn si sunet si alege o chitara dupa aceste 2 calitati...actionul se va regla..intonatia sa fie buna...ai grija la cheitze...si sa fie si grifful drept..in rest vei vedea tu cum te impaci cu ea...

 

succes

Link to comment
Share on other sites

Un coleg de camera si`a cumparat recent o acustica de culoare neagra Stagg la 325 RON si in afara de faptul ca distanta dintre grif si corzi e cam mica (ceea ce se poate regla) eu n`am reusit sa`i gasesc alt defect. Suna bestial! Atat am avut de spus. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar09

intre squier si aria nu se poate face o comparatie clara(parerea mea).aici e vorba de probat.atunci te convingi care e mai buna.pot aparea surprize din ambele parti(in rau sau in bine)

Link to comment
Share on other sites

io zic s-o duceti repede inapoi ca ala-i defect najpa... daca se agraveaza si iese din garantzie ati pus-o

 

Deja e grava...action-ul e prea jos si se mai si regleaza! Defect de fabricatie, cine mai fabrica chitare cu distanta mica intre corzi?! Listen to the man, fugiti si-o schimbati! :)

 

Hades mama, distanta dintre corzi e una singura si se cheama Action. Asta daca n-ai chitara cu mai multe grifuri! :)

 

 

 

On topic, stagg nu sunt chitare...daca ai noroc,nimeresti un squier bun din prima!

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

Guest paul-pantera
lasand la o parte electricele...atrag si eu atentia daca se poate pentru cateva minute...deci...sunt incepator...vreua sa-mi cumpar acustica peste o luna...bineinteles ca vreau sa invat sa cant pe ea...ma gandesc la un stagg la 2 milioane jumate...daca mai fac rost de bani poate la 3 milioane 100...cum sunt pentru incepator chitarele stagg...vreau sa exersez si sa o folosesc si pentru studiu...am citit de m-am saturat pe forum...topicuri de prin 2005 si unii lauda staggu ca e bun pentru incepatori altii lauda hora...fiecare din ele are defectele sale...mai repet intrebarea...deci staggu la 2,5 milioane sau eventual staggu la 3,1 milioane e bun pentru un incepator ca mine...imi cer scuze ca postez tocmai aici...dar topicurile celelalte sunt vechi si poate iau ban...rog adminii sa nu stearga post-ul...uitati si chitarele...astept multe sfaturi pentru cine e binevoitor sa dea

 

uitati si cele 2 chitare...optez mai mult pentru cea la 2,5 milioane...

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=548

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=543

 

am o acuastica stagg si sunt ff multumit de ea. La stagg problemele sunt la electrice. La acustice am auzit numai cuv de lauda. Io zic sa tio iei pe cea la 2 500.

 

Apropo am o chtiara electrica stagg de vanzare in combinatie c o husa stagg si u procesor zoom 505I... toate la pretul de 7 500 000. Io zic ca se merita pt inceput. La banii astia nu iti iei amre chitara. Pe cand asa e un kit d eincepator f bun zic io

Edited by paul-pantera
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.