www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Caut Si Eu O Chema Electrica De Head


stephanutz
 Share

Recommended Posts

dupa cum spune si titlul caut si eu o schema electrica de head .. as vrea sa-miincerc norocu sa fac unu .. dar nu gasesc nici o schema:( . Ore ma poate ajuta si pe mien cineva ?! Stiu ca toti o sa ziceti dc nu caut pe google . nu gasesc am cautat dar in zadar. va multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

dupa cum spune si titlul caut si eu o schema electrica de head .. as vrea sa-miincerc norocu sa fac unu .. dar nu gasesc nici o schema:( . Ore ma poate ajuta si pe mien cineva ?! Stiu ca toti o sa ziceti dc nu caut pe google . nu gasesc am cautat dar in zadar. va multumesc mult

 

http://www.google.ro/#hl=ro&biw=1366&bih=547&q=Guitar+Tube+Amp+Schematics&aq=f&aqi=&aql=&oq=&fp=c8c6a8247278b6a8

 

Data viitoare, straduieste-te unpic mai mult :)

Link to comment
Share on other sites

va multumesc mult .......

 

sa stiti ca as vrea pe lampi .... am cauatt dat nu unde trebuie

 

pai as vrea sa fac unu pe lampi .. cred ca un singur canal ar fi deajuns pentru inceput nush .. cred ca efecte nu ar fi necesare .. puterea sa fie un pik destul de marisor( undeva la 50W sa scoata) sa pot sa cant si undeva un metal ..... dar si un pop rock ( o combinatie )

Link to comment
Share on other sites

Un amplificator de metal, pe lampi, de 50W, ca primul proiect. Genial!

 

Stefan, amical vorbind, studiaza mai intai problema inainte de a-ti face planuri marete. Intr-un astfel de amplificator gasesti suficienta energie pentru a te electrocuta sau pentru a da foc la casa.

 

Noisy cricket-ul ala chiar ar fi potrivit pentru inceput.

 

 

Link to comment
Share on other sites

pai as vrea sa fac unu pe lampi .. cred ca un singur canal ar fi deajuns pentru inceput nushputerea sa fie un pik destul de marisor( undeva la 50W sa scoata) sa pot sa cant si undeva un metal ..... dar si un pop rock ( o combinatie )

 

Amp cu un singur canal pe care sa canti de la metal la pop-rock...? Cred ca nici macar nu stii prea bine ce se intelege prin "canal".

 

Serios, un amplificator nu este un puzzle pe care il faci din piese. Incearca intai niste scheme simple, cum ar fi ampul de 0,5W recomandat de 57. Gandeste-te bine, deoarece lasi impresia ca nu ai nici macar cunostiinte minime despre electricitate.

Link to comment
Share on other sites

aha ..... am gasit de la colegii care mi-au lasat mesaj am gasit niste scheme si am gandeam sa fac dupa ele ..... oare is bune valorile ?.....cineva m-a sfatuit ca nu intotdeauan valorile de pe schema is cele buna .

Edited by stephanutz
Link to comment
Share on other sites

aha ..... am gasit de la colegii care mi-au lasat mesaj am gasit niste scheme si am gandeam sa fac dupa ele ..... oare is bune valorile ?.....cineva m-a sfatuit ca nu intotdeauan valorile de pe schema is cele buna .

 

 

in unele locuri valorile se schimba dupa preferintele fiecaruia. daca schimbi acele valori vei obtine alt ton.

50w pe lampi e prea mult pentru tine . acolo sunt tensiuni de sute de volti...daca ai pus mana unde nu trebuie poti muri instant.

incearca acel noisy cricket..sau ruby amp sau smokey..toate sunt bazate pe acel integrat LM386N . sau daca nu.. cumpara un kit de amp de 15w pe lampi de pe forum

Link to comment
Share on other sites

pai eu la scoala fac electronica ( dar nu avansata, cat de cat sa am habar despre ce este vb intr-o schema ) ..., si i-mi place sa-mi bag nasu pe unde apuc, si sa mai invat cate ceva .....nu le am cine stie ce ! pot sa zic ca nu-s paralel stiu sa citesc o schema stiu sa fac un monta. si sa-mi dau sema de ceea ce vreau sa fac , cu toate ca pt unu pare de negrezut sau chiar imposibil . dar se poate cum altii au reusit sa faca fara sheme , dc eu care gasesc schema dc sa nu fac ?!. Oricum le multumesc celor care m-au ajutat cu schemele si le multumesc si celor care m-au criticat ( mi-au intarit caracteru). Dand un vot negativ nu cred ca rezolvi prea multe dar fie, asa considera ei asa sa fie .

Edited by stephanutz
Link to comment
Share on other sites

pai eu la scoala fac electronica ( dar nu avansata, cat de cat sa am habar despre ce este vb intr-o schema ) ..., si i-mi place sa-mi bag nasu pe unde apuc, si sa mai invat cate ceva .....nu le am cine stie ce ! pot sa zic ca nu-s paralel stiu sa citesc o schema stiu sa fac un monta. si sa-mi dau sema de ceea ce vreau sa fac , cu toate ca pt unu pare de negrezut sau chiar imposibil . dar se poate cum altii au reusit sa faca fara sheme , dc eu care gasesc schema dc sa nu fac ?!. Oricum le multumesc celor care m-au ajutat cu schemele si le multumesc si celor care m-au criticat ( mi-au intarit caracteru). Dand un vot negativ nu cred ca rezolvi prea multe dar fie, asa considera ei asa sa fie .

 

 

cine a facut fara schema are experienta in asa ceva..deci are schemele in minte.... crede-ma..nu e asa usor cum pare..incearca mai intai proiecte simple sa vezi care e mersul si apoi mai vezi ce faci .. in legatura cu ampu de 50w pe lampi.... imposibil pentru primul proiect. in primul rand tre sa investesti bani frumosi in componente.. nici nu stii din ce e format un amp pe lampi .. in primul rand trafurile te costa mult, apoi tuburile , soclurile, sasiul..s.a.m.d

 

Bafta !

Edited by vldmlt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Era doar o intrebare dragul meu, asta una la mana si 2 la mana nu ti-am dat nici un vot negativ pentru ca NU ma intereseaza acest ascpect si pentru ca nici macar nu pot sa dau nici un fel de vot, fie el negativ sau pozitiv. Iti doresc mult succes in ceea ce doresti sa intreprinzi si atentie la deste ... nu de alta dar de la 200v CC in sus... nu prea te mai joci.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

dupa cum spune si titlul caut si eu o schema electrica de head .. as vrea sa-miincerc norocu sa fac unu .. dar nu gasesc nici o schema:( . Ore ma poate ajuta si pe mien cineva ?! Stiu ca toti o sa ziceti dc nu caut pe google . nu gasesc am cautat dar in zadar. va multumesc mult

GOOGLE

 

Guitar amplifier schematics .==>DIY guitar amplifier schematics ===> Schema Statie chitara , proiect amplificator chitara , ..............dai de o tona de scheme.

 

Fa cun ti-sa propus .

 

Prima data un preamplif cu un singur tranzistor

 

Apoi un preamplif cu doua tranzistoare si un reglaj de ton

 

le folosesti deocamdata prin placa de sunet ..

..........

........

..........

Apoi amplif etaj final de 1 - 2- 3--10--30W cu cirvit Integrat

 

Ai nevoie de un difuzor de mediibas ptr chitara se gasesc de 12" la pretul in jur de 100 Ron .

 

cel mai bine at fi un Eminence de 12" pretin jur de 250 Ron .Cu un head de 30W suna tare de tot .

 

Statie pe tuburi cum ti-sa explicat este periculos si mai este si scump sa construiesti in plus tuburile nu tin o viata...

 

Exista firme care vand kit-uri ...intreaba aici pe colegii de foum..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu ti-as sugera sa ai grija ce faci. Daca pentru tine GDS este pinout-ul de bipolar, dar crezi in acelasi timp ca acel GDS este o pedala, si nicidecum ce ar trebui sa fie, adica pinout de tranzistor FET,care n-are nici o legatura cu ce credeai tu ca e...te sfatuiesc momentan cel putin, pt binele tau, sa NU faci singur asa ceva!

Cumpara un amplif stricat, sau defect, si incearca sa il repari, e un exercitiu mai bun momentan(asta daca spui ca ai mai facut chestii,pedale,etc... dar sincer din ce am scris mai sus, ma indoiesc). Nici eu nu sunt mai breaz dar mi-au iesit chestii ok. Bafta

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.