www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lamurire - Thomann.de


Hell
 Share

Recommended Posts

Salut! Am si eu de lamurit o mica problema; vreau sa comand o chitara de pe Thomann.de,dar as vrea sa stiu daca pe langa pretul produsului, exprimat in Euro ce include si TVA(specific tarii din care cumpar),la care se adauga si transportul pana in Romania(30 euro din cate observ), se mai adauga si alte taxe(vama,etc) sau acela este pretul final pe care eu il platesc pentru produsul pe care urmeaza sa il primesc?!

Apelez la voi deoarece am observat ca multi dintre voi au ales sa cumpere de pe site-ul respectiv.

Cu multa stima si cu speranta ca nu am gresit sectiunea,nu am repetat un alt topic(cred ca cel din 2006 nu mai este concludent http://forums.rgc.ro/index.php?/topic/8098-nelamurire/ ) si nu am deranjat pe careva cu aceasta intrebare!

 

Tavi

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am si eu de lamurit o mica problema; vreau sa comand o chitara de pe Thomann.de,dar as vrea sa stiu daca pe langa pretul produsului, exprimat in Euro ce include si TVA(specific tarii din care cumpar),la care se adauga si transportul pana in Romania(30 euro din cate observ), se mai adauga si alte taxe(vama,etc) sau acela este pretul final pe care eu il platesc pentru produsul pe care urmeaza sa il primesc?!

Apelez la voi deoarece am observat ca multi dintre voi au ales sa cumpere de pe site-ul respectiv.

Cu multa stima si cu speranta ca nu am gresit sectiunea,nu am repetat un alt topic(cred ca cel din 2006 nu mai este concludent http://forums.rgc.ro...098-nelamurire/ ) si nu am deranjat pe careva cu aceasta intrebare!

 

Tavi

 

Probabil vei plati si diferenta de TVA .

Vezi ca exista unele firme care aduc de la Thomann, la pretul de pe site (eventual adaugand diferenta de TVA despre care am pomenit mai sus) plus pretul de transport prin curierat in Romania.

Link to comment
Share on other sites

Probabil vei plati si diferenta de TVA .

Vezi ca exista unele firme care aduc de la Thomann, la pretul de pe site (eventual adaugand diferenta de TVA despre care am pomenit mai sus) plus pretul de transport prin curierat in Romania.

 

http://forums.rgc.ro/index.php?/topic/55034-vand-gibson/

Link to comment
Share on other sites

E pe bune asta cu diferenta de TVA ? Doctor X esti sigur ?

 

Pai la nemti TVA-ul a ramas la 19%, pe cand la noi a crescut la 24%. Inainte TVA-ul era acelasi in ambele tari (19%), deci plateai exact pretul de pe Thomann plus transport, fara alte taxe.

Nu am mai comandat de mult scule de-afara, dar iti pot spune ca, de exemplu, firmele care aduc piese, echipament si consumabile moto din Germania, de la magazine mari gen Louis sau altele, includ si diferenta de TVA in pretul final.

 

Cam asta scrie pe Thomann:

 

Deliveries to EU countries will be charged at their local VAT rate (where applicable).

 

Due to the turnover of our company, EU law requires Musikhaus Thomann to charge the local VAT rate of all EU countries.

 

We do not have currently a website for each EU country showing the differing prices and VAT rates. Should your flag not be available on our website please contact our international department for more details. You may use the UK flag to make an order, however please note that these prices may vary from the total shown on your final order confirmation.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Eu stiu asa: cand cumperi ceva dintr-o tara si pleci cu obiectul in alta tara poti sa iti recuperezi TVA-ul inclus in pret.

Daca esti comerciant si vinzi respectivul obiect trebuie sa adaugi TVA la pret care apoi il dai statului.

Deci, atat timp cat cumperi ceva ca persoana fizica si nu il revinzi ca persoana juridica, nu vad de ce sa platesti diferenta de TVA.

 

Aia cu "acoperim noi diferenta de TVA" era altceva. Un comerciant vindea un produs cu un anumit pret, pret compus din cost+TVA. Cand s-a marit TVA-ul era normal ca pretul final sa creasca, dar unii comercianti au preferat sa piarda ei un pic la adaosul comercial pentru a vinde mai mult ca altii, cu acelasi pret ca si cel dinainte de cresterea TVA.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Eu stiu asa: cand cumperi ceva dintr-o tara si pleci cu obiectul in alta tara poti sa iti recuperezi TVA-ul inclus in pret.

Daca esti comerciant si vinzi respectivul obiect trebuie sa adaugi TVA la pret care apoi il dai statului.

Deci, atat timp cat cumperi ceva ca persoana fizica si nu il revinzi ca persoana juridica, nu vad de ce sa platesti diferenta de TVA.

 

Pe tine nu te-a intrebat nimeni de la vama daca ai ceva de declarat? ;)

Link to comment
Share on other sites

experienta proprie de zilele trecute...thomann....vinde la pret cu tot cu tva calculat la 24%. musik schmidt nu stie de schimbare sau are promotie, pt ca vinde la pret cu tot cu tva de 19% si transport 10 euro, nu 30 ca la thomann

 

cu vama nu ai treaba din ue.

 

din afara, platesti vama, aprox 4% iar apoi tva pe tot, deci pret+vama.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Daca cumperi de pe Thonman si primesti pachetul acasa, fiind cumparat din UE nu ai treaba cu vama,

 

Chiar si cand cumperi ceva din afara UE, platesti taxa vamala, nu TVA.

 

Caz concret: cumparat o casca moto din SUA, care binenteles a ajuns la un oficiu postal vamal. Valoarea declarata in vama a fost de 384,7 US$, la care s-au adaugat taxe vamale (49 RON) si, SURPRIZA, TVA (259 RON).

 

Later: Multam, Barbarossa! QED.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Chiar si cand cumperi ceva din afara UE, platesti taxa vamala, nu TVA.

 

Haideti sa nu dezinformam omul, va rog

 

La cumpararea din afara UE, deci la importul in RO ..se platesc atat taxe vamale specifice cat si TVA-ul de 24% sau atat cat este la acel moment, pe teritoriul Romaniei.

 

Generic, toate taxele astea se numesc informal "vama" sau "taxe vamale", incluzand tot, insa ponderea insemnata in aceste taxe vamale este TVA-ul.

 

Si persoanele fizice si cele juridice datoreaza acest TVA, la import.

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am mai cumparat din afara UE de mult asa ca nu mai stiu exact dar am cumparat de pe Ebay, de la magazine ebay si nu am platit nimic altceva decat pretul de vanzare plus posta.

 

Am gresit, mea culpa!

Oricum, am reactionat la ideea ca trebuie platita diferenta de TVA ceea ce nu e adevarat.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

 experienta proprie de zilele trecute...thomann....vinde la pret cu tot cu tva calculat la 24%. musik schmidt nu stie de schimbare sau are promotie, pt ca vinde la pret cu tot cu tva de 19% si transport 10 euro, nu 30 ca la thomann

 

cu vama nu ai treaba din ue.

 

din afara, platesti vama, aprox 4% iar apoi tva pe tot, deci pret+vama.

 

 

 

edit: vama aprox 4% e la instrumente muzicale.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ok! Momentan nu s-au lamurit foarte multe,eu inca nu stiu exact ceea ce ar trebui sa platesc in plus,dar am renuntat si la ideea de a mai cumpara de acolo. Am cautat ceva parteneri autohtoni ai renumitului magazin si intr-adevar,sunt produse care au un pret asemanator celui regasit in site-ul Thomann.de. In schimb nu toata linia de produse(probabil ca importa si ei din locuri diferite) pastreaza grila de preturi. Imi puteti recomanda cateva magazine online partenere,dar din Romania?

 

PS: Ma intereseaza o chitara BC RICH(IRONBIRD, VIRGO, BEAST V, KKV, WARBEAST) sau DEAN(VENDETTA 3.0, RAZORBACK DB, DAVE MUSTAINE VMNTX). O recomandare a unui model din aceste clase(sau modele) ar fi binevenita. Gen: Death Metal

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Intrucat am cumparat acum trei lun, o chitara de la Thomann.de, iti spun eu cum sta treaba. Factura finala contine pretul calculat cu procent de TVA de 24 %, conform legislatiei romanesti. Atentie: pretul de facturare este cel afisat pe site-ul in limba germana. Pretul transportului este de 30 euro, pentru colete cu greutate pana in 30 kg. Atat. Nimic mai mult. Transportul se face cu DHL, cred, pana la Otopeni, de acolo coletele fiind preluate de Fan Curier. Acestia din urma ti-l aduc la adresa de livrare pe care ai mentionat-o in momentul in care ai facut comanda ( daca ai facut plata prin PayPal, adresa ai trecut-o acolo in momentul inrolarii cardului).

 

 

Un alt magazin german cu care am discutat, Muzik Produktiv, pentru aceeasi chitara mi-a comunicat pretul calculat cu TVA de 19%. Asta m-a cam pus pe ganduri. Totusi, Thomann cam au dreptate.

 

Sigur, sunt si firme care aduc direct din Germania, de la magazinul Thomann, la pretul afisat pe site, fiindca in acest caz vanzarea are loc acolo si TVA-ul este calculat cu 19%. Se adauga pretul transportului in tara, prin curier rapid. In acest caz insa, nu vei avea factura pe numele tau si, implicit, nici garantia.

Edited by Danz
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.