www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Mt-2


mike56
 Share

Recommended Posts

Guest Mariusescu

Se mai gasea la Guitar Shop. http://www.guitarsho...dus.php?pid=409

Intr-adevar, modata face diferenta.

MT-2 se pupa destul de bine cu Lead-uri si solouri. Daca e sa canti la puteri mari cu gain/distors mic de tot (la pragul de a se "ineca", daca ma intelegi), MT-2-ul inca iti pastreaza un sustain decent.

Ti-as mai sugera Boss Metalcore, are al doilea chitarist de la noi si se aude bine, dar n-am cantat pe ea decat putin. Ce am observat e ca spre deosebire de MT-2, Metalcore iti taie din sustain mai mult. Metalcore stiu ca si-l luase tot de la GuitarShop, dar nu l-am vazut niciodata pe site.

Depinde cat de mult te intereseaza solo-urile... daca zici de SOAD, cred ca Metalcore o sa iti placa mai mult. Mie mi se pare mai potrivita pentru riffuri grele

Edited by Mariusescu
Link to comment
Share on other sites

 

Te rog eu mult de tot, nu mai baga pedale digitale de distors, gen uber si ML-2 pe thread cu MT-2.

 

ai o schema,instructiuni, ceva pentru modare ?

 

EDIT:de unde ai cumparat pedala ?ca la senia si mcmusic nu o au

 

Vinde cineva un mt-2,poate il scoti mai ieftin :D

 

http://forums.rgc.ro...vand-boss-mt-2/

 

Iar mods, ai aici astea( e pcb-u mai jos, enlever inseamna sa inlaturi de tot, fara sa pui jumper, iar DEL e de fapt LED (rosu pune) , remplacer->replace with )

Eu am facut diezel mod mai demult cand aveam mt-2.

 

http://www.freestomp...php?f=11&t=3130

 

 

 

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Nu-i nevoie de atita gain... take a listen:

 

http://www.youtube.c...h?v=99h8fMLofHQ

 

Stiu ca nu e nevoie, eu doar aratam un demo :)

 

Te rog eu mult de tot, nu mai baga pedale digitale de distors, gen uber si ML-2 pe thread cu MT-2.

 

 

Omul a vrut ceva care sa sune cat de cat a SOAD, tipul ala canta SOAD, si canta pe line 6 Uber Metal, nu vad care e problema !

Daca la om ii place e ok, daca nu, macar a vazut o varianta :)

Link to comment
Share on other sites

nu mai baga pedale digitale de distors, gen uber si ML-2 pe thread cu MT-2.

Contează cum sună sau ce e "sub capotă"? :)

 

Omul a vrut ceva care sa sune cat de cat a SOAD, tipul ala canta SOAD, si canta pe line 6 Uber Metal

Poa' să cânte și pe Tube Screamer și tot SOAD e.

 

un amic vinde un MT-2 cu 200 de lei

Behringer UM100 și UM300 Ultra Metal sunt copii de MT-2 și sunt 122 lei la Senia.

 

Caracteristica de bază a efectelor de acest tip este filtrul de medii semiparametric care oferă multă flexibilitate. Modul în care se produce distorsiunea în sine nu e foarte nou sau special. Iar Diezel mod îl transformă într-un clipper asimetric și modifică nițel frecvențele unor filtre.

 

Amplificatorul tău ce-are de te gândești la o astfel de pedală?

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

@FiveseveN am un Kustom HV30 . sunt multmt de el la clean .suna chiar foarte bine la clean , dar la distors nu sunt foarte multumit ...nu are sunetu ala de metal oricate setari i-as face

 

@ggg la byob a folosit ori ibanez iceman (modele care nu se mai fabrica din 2007) ori un gibson sg standard ....si pedala sigur a folosit-o, chiar Daron intr-un interviu a spus ca tot ce e distors e facut cu MT-2

 

 

 

intre pedala modificata si cea nemodificata se simt diferente mari (la sunet) ?

 

 

 

astept un raspuns :)

Edited by mike56
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar nu este un nivel foarte ridicat de gain .

Ce se aude aici de cine este imprimat si cu ce scule ???

S-a folosit si Boss Mt-2 ???

 

Este trackul original, cel de pe melodie, tras de Daron Malakian. Nu stiu exact ce scule a folosit, insa daca chiar a folosit o pedala, sigur a fost un MT-2.

 

Pe youtube sint master trackuri de la diferite formatii, formula magica dupa care pot fi gasite fiind "Formatie Melodie Guitar Track" sau "Formatie Melodie Guitar Only".

Inca un exemplu:

 

 

si pentru fanii Guns:

 

http://www.youtube.c...h?v=P7rUkcYatNI

 

Fratilor, sunet de "metal" nu inseamna neaparat gain ca la Metallica. Multe melodii au gain putin si totusi suna foarte "heavy".

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

BOSS MT-2 Metal Zone - "It’s the best pedal for metal distortion" - Malakian

 

;)

 

 

da stiu si eu citatu' , asta m-a influentat mai mult spre pedala aceasta si faptul ca in multe liste apare pe primul loc ca pedala de metal :)

 

si totusi cum ramane cu intrebare mea :D? "intre pedala modificata si cea nemodificata se simt diferente mari (la sunet) ?" ....nu de alta dar sa stiu daca so o modific sau sa o las asa

Link to comment
Share on other sites

Pãi cred cã e destul de logic: o cumperi (sincer cred cã e o investiție mai bunã varianta de la Behringer :) ) și dacã îți place o lași așa. Dacã nu, identifici ce nu-ți place la ea și o modifici (sau apelezi la altcineva s-o facã).

Totuși ai grijã sã înveți bine pentru ce-s controalele ãlea și sã o încerci în diverse situații, sã nu spui "nu-mi place" dupã ce ai cântat douã minute cu ea.

 

La întrebarea ta inițialã nu se poate rãspunde: sunt diverse modificãri posibile, dintre care unele mai subtile și altele mai dramatice.

Link to comment
Share on other sites

Pãi cred cã e destul de logic: o cumperi (sincer cred cã e o investiție mai bunã varianta de la Behringer :) ) și dacã îți place o lași așa. Dacã nu, identifici ce nu-ți place la ea și o modifici (sau apelezi la altcineva s-o facã).

Totuși ai grijã sã înveți bine pentru ce-s controalele ãlea și sã o încerci în diverse situații, sã nu spui "nu-mi place" dupã ce ai cântat douã minute cu ea.

 

La întrebarea ta inițialã nu se poate rãspunde: sunt diverse modificãri posibile, dintre care unele mai subtile și altele mai dramatice.

 

 

ok

ms de sfat

Link to comment
Share on other sites

Este trackul original, cel de pe melodie, tras de Daron Malakian.

Am banuit ca asta ar trebui sa fie si dupa ce am postat am vazut si imaginea (youtube) unde scrie "Guitar Track".Dupa timbrul sunetului pare sa fie un Mt-2 oarecare .Dar dupa "cloncanitul" corzii si al atacului , eu zic ca mai este in combinatie cu inca ceva sau nu este chiar un Boss care sa-l gasesti la orice magazin.

S-ar putea ca Mt-2 sa fie folosit doar ca boost si pus peste un distors care nu este high-gain, probabil Marshall . Se aude prea "curat" acest distors dar in acelasi timp are si forta.

Oricum se aude "zid".

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

- Probably the best distortion pedal in the world (in my very subjective opinion) :D

 

e f tare pedala pt ca e extrem de versatila, are 2 canale, pe 2 ECC83 (12AX7), si te poate plimba printr-o varietate de tonuri, de la british crunch, pana la distorsiuni moderne (de la greenday la marduk), cum ar spune unii : by a switch of a button :), sa nu mai zic de tonurile de lead care le poti creea...

 

era una de vanzare pe forum, parca... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

am testat pedala si mi se pare ok ,dar parca nu e sunetul pe care il caut

 

imi puteti da niste alternative ? sa fie pedala/procesor . max:500 lei noi

 

vreau un sunet cu atac , sa cant in special Nu Metal . ex: maximum the hormone , soad , mudvayne

 

multumesc anticipat

Edited by mike56
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.