www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitarile cu corp acrilic


Victor
 Share

Recommended Posts

Am vazut de-a lungul timpului cateva astfel de chitari si am intrebam daca atata timp cat lemnul are un cuvant important de spus in sunetul unei chitari in ansamblu, cum oare rezoneaza plasticul ala, sau in ce fel, bun sau rau influenteaza sunetul. Kirk Hammet are Wavecasterul ala cu gel cu care canta "Am I evil", Dave Groh de la Foo Fighters avea una...ma rog.. Daca e cineva care a probat sau a auzit o astfel de chitara vreau si eu o lamurire.

 

http://www.wolfgangguitars.com/Picture%20077.jpg

 

Poate ma lamureste chiar Cristi Grosu ca el trebuie sa se priceapa la asa ceva...

Edited by Victor
Link to comment
Share on other sites

Guest space

Asta e o tampenie cu EMG-urile si cu faptul ca,vezi doamne,chitara(lemnul) nu mai suna...

Lemnul chitarii chiar conteaza.

Acum nu stiu exact din ce este facuta chitara aia a lui Hammett cu care canta "Am i evil"...

Dar daca Hammet a cantat live cu ea...dunno...

Link to comment
Share on other sites

Asta e o tampenie cu EMG-urile si cu faptul ca,vezi doamne,chitara(lemnul) nu mai suna...

Lemnul chitarii chiar conteaza.

Acum nu stiu exact din ce este facuta chitara aia a lui Hammett cu care canta "Am i evil"...

Dar daca Hammet a cantat live cu ea...dunno...

 

Asa e. Lemnul conteaza. Asta e si parerea mea. Eu am tot doze active pe chitara si va zic eu ca daca le pun pe o scandura de brad nu mai suna la fel.

Chitara lui Hammet (mai bine o vezi decat sa-ti explic eu):

http://www.geocities.com/cutterbond/wavecaster.jpg

http://www.geocities.com/cutterbond/wavec.jpg

E umpluta cu un gel care simuleaza miscarea apei, dar la viteza mai mica (fiind mai dens decat apa).

Btw, chiar o foloseste live, dar doar la piesa aia.

Link to comment
Share on other sites

Chitara transparenta a aparut in anii 70,mai ales la nebunia disco,avea Rick Nielsen de la Cheap Trick,si Bjorn de la Abba,si chitaristul de la Chic,Nile Rogers,care era excelent,pe vremea cand muzica numita comerciala se canta la instrumente,nu la Pentium :) Tot atunci au aparut tobele transparente,care au dainuit mai mult,si,oricum nu prea puteai sa schimbi setul in concert...

Atat tobele cat si chitara aveau ceva in comun,NU SUNAU NIK :)

Dupa cum nu suna nici azi,ca n-are cum,s-au incercat in decusul timpului materiale compozite,au existat gaturi de chitara din carbon,in anii 90,firma Modulus Graphite facea asa ceva,apoi a existat prin 70 chitara Travis Bean,din aluminiu,care teoretic are sustain mai bun ca lemnul,apoi s-a lansat Kramer,cu bass cu gatul de aluminiu,prima chitara facuta de Kramer,si au mai fost incercari,cam singura reusita cat de cat a fost Ovation,cu chitari acustice cu doza piezo,care au spatele din ceva material plastic,cam ca o lauta,dar sunetul lor,foarte la moda in anii 80-90,mai ales din cauza lui Bon Jovi,a cam cazut in dizgratie,tot sunet de lemn se cauta,si producatorii revin invariabil la metodele clasice,fiinca chitara electrica este produsul care s-a modificat cel mai putin de-a lungul anilor,si acum vrem instrumente ca cele din 1954 si 1959.

Acuma voi o sa ziceti ca daca Kirk Hammett canta pe aia,tre sa fie buna,nu?

L-am vazut pe Hammett de 3 ori live,de fiecare data a sunat prost :) asa ca...

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

pentru mine este folclor cu faza ca lemnul influentzeaza sunetul la o chitara electrica. la acustica sunt de acord. la chitara electrica totul depinde de corzi si doze. nu intzeleg de ce o chitara electrica din materiale compozite suna diferit fatza de una din lemn atat timp cat coarda intra in contact cu aleleasi doua suprafetze (bridge si pragush) ori care ar fi esentza din care este facuta chitara. dupa mine, si o perna cu corzi suna la fel de bine, numai ca aia este mai greu de tzinut.

Link to comment
Share on other sites

pentru mine este folclor cu faza ca lemnul influentzeaza sunetul la o chitara electrica. la acustica sunt de acord. la chitara electrica totul depinde de corzi si doze. nu intzeleg de ce o chitara electrica din materiale compozite suna diferit fatza de una din lemn atat timp cat coarda intra in contact cu aleleasi doua suprafetze (bridge si pragush) ori care ar fi esentza din care este facuta chitara. dupa mine, si o perna cu corzi suna la fel de bine, numai ca aia este mai greu de tzinut.

 

 

conteaza pana si pragusul din ce e facut, sa nu mai vorbim de lemn... pune ce doze vrei tu pe un reghin sa vezi ca nu suna ca o chitara decenta... de ce ? din cauza lemnului care nu rezoneaza cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

pentru mine este folclor cu faza ca lemnul influentzeaza sunetul la o chitara electrica. la acustica sunt de acord. la chitara electrica totul depinde de corzi si doze. nu intzeleg de ce o chitara electrica din materiale compozite suna diferit fatza de una din lemn atat timp cat coarda intra in contact cu aleleasi doua suprafetze (bridge si pragush) ori care ar fi esentza din care este facuta chitara. dupa mine, si o perna cu corzi suna la fel de bine, numai ca aia este mai greu de tzinut.

 

:):):)

 

Fii serios .... Lemnul este esential!!! Tipuri diferite de lemn vor da alte caracteristici chitarii. Daca sa zicem ca un fender care e facut din arin da multe inalte si joase si putine medii, o chitara din mahon e axata pe bass ..... pana si lemnul din care e facut fretboardul influienteaza sunetul .... si de aia multi posesori de fender opteaza pentru fretboard din maple .... ca sa dea chitarii un surplus de medii....

 

Plus ca lemnul trebuie sa fie uscat .... bla bla bla ....... Pana si forma chitarii influienteaza sunetul .... si de aia nu ai sa vezi prea multe fenderuri cu floid .... ca pentru floidu ala se mai sapa in chitara ..... si se propaga altfel sunetu.... :( ... sau ma rog ... ceva de genu....

 

Si ca inca o dovada a faptului ca lemnul e crucial ..... zi-mi mie o vedeta care canta pe chitara din agathis(aka "Oh Christmas tree,Oh Christmas tree,How lovely are your branches") sau din lemn staratificat(aka PAL).

Edited by megasoft
Link to comment
Share on other sites

Suna a o chitara cu EMG activ, adica suna bine doar daca vrei sa faci mult palm muting si rifaraie .... dar la mai mult nu prea poti sa speri...... eu personal oricand prefer un Humbucker sanatos Dimarzio sau SD pasiv.

Eu am chitara cu EMG activ si crede-ma ca poti face mai multe decat palm muting si rifaraie. :)

Link to comment
Share on other sites

pentru mine este folclor cu faza ca lemnul influentzeaza sunetul la o chitara electrica. la acustica sunt de acord. la chitara electrica totul depinde de corzi si doze. nu intzeleg de ce o chitara electrica din materiale compozite suna diferit fatza de una din lemn atat timp cat coarda intra in contact cu aleleasi doua suprafetze (bridge si pragush) ori care ar fi esentza din care este facuta chitara. dupa mine, si o perna cu corzi suna la fel de bine, numai ca aia este mai greu de tzinut.

D-asta se chinuie sute de lutieri sa caute tonul perfect. Ce simplu era! :)

 

Exista ghiduri in ceea ce priveste "semnatura" acustica a fiecarui tip de lemn cauta si vezi ce si cum. Experiment:

ia 2 chitare de forma similara dar lemn diferit (stratocaster pentru ca e cea mai populara) apoi cumpara hardware absolut identic ( punte cheite doze cabluri :) ) si fa un test. Ai sa ai niste surprize ...

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu citi dintre noi au cintat pe asa ceva ca sa poata sa dea un raspuns competent. Cu atit mai putin cred ca a facut cineva experimentul cu chitara cu hardware identic dar cu lemn diferit.

Nu are rost sa transformam acest topic intr-unul despre diferentele in lemnul chitarilor.

Dave Grohl are o asemenea chitara, si din cite stiu eu este una din preferatele lui. Poate nu se ridica la pretentiile unora de pe forum, dar eu mi-as dori soundul lui oricind.

Link to comment
Share on other sites

Suna a o chitara cu EMG activ, adica suna bine doar daca vrei sa faci mult palm muting si rifaraie .... dar la mai mult nu prea poti sa speri...... eu personal oricand prefer un Humbucker sanatos Dimarzio sau SD pasiv.

 

Pun pariu ca la un blind test nu o sa deosebesti un humbucker EMG activ de unul SD pasiv.

Edited by George
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.