www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Canti Cu Vocea Si La Chitara In Acelasi Timp?


Guest PopCorn023
 Share

Recommended Posts

Guest PopCorn023

Sunt incepatoare ..adica na cant de 1 an . Am si eu o problema cum as putea sa invat sa cant la chitara si cu vocea in acelasi timp? Exista niste exercitii ceva?

Link to comment
Share on other sites

depinde ce vrei sa canti cu vocea si cu chitara? In pricipiu....eu zic sa incerci niste acorduri si voce....sa canti melodii simple de genul phoenix si "folkisme" in general. Is cele mai catchy . Daca vrei chestii mai avansate......mai intai perfectioneaza-le separat (chitara si voce) , si dupa aceea incearca impreuna......In orice caz , melodii pe acorduri si voce in acelasi timp ai sa vezi ca nu e greu si e foarte fain :) . Dupa aceea........la chestii mai avansate depinde de mult mai multe circumstante ...in acel caz ii las pe colegii de pe forum care sunt mult mai priceputi in asta sa iti explice.......

Link to comment
Share on other sites

Guest Zookye

Sincer sa fiu si eu am aceeasi problema. Cand de catreva luni insa nu pot sa bag voce in nici un fel..Ori imi iese vocea si se duc naibii acordurile ori invers :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Învațã sã înoți!

Dacã reușești sã coordonezi atât mâinile cât și picioarele pentru a te menține plutind și a înainta, vei învãța despre coordonarea necesarã pentru a cânta la voce și la chitarã simultan!

Link to comment
Share on other sites

Învațã sã înoți!

Dacã reușești sã coordonezi atât mâinile cât și picioarele pentru a te menține plutind și a înainta, vei învãța despre coordonarea necesarã pentru a cânta la voce și la chitarã simultan!

 

Hai ca asta-i buna. Sau mai bine zis sa invete sa inoate si sa cante in acelasi timp. :lol:

 

on-topic: Nu e treaba de invatat sa inoti, sa conduci, sa pilotezi avioane si alte nebunii. Trebuie doar oleaca de exercitiu. Incearca piese cat mai simple, 2-3 acorduri. O sa-ti iasa pana la urma.

Link to comment
Share on other sites

Sunt incepatoare ..adica na cant de 1 an . Am si eu o problema cum as putea sa invat sa cant la chitara si cu vocea in acelasi timp? Exista niste exercitii ceva?

Cred ca te referi la acompaniat vocea la chitara.

 

Prima data invata sa canti pe ritm /in tempou in timp ce bati ritmul cu mana , exact ca si la solfegiu .cred ca gasesti metode pe net .

Cand ai invatat acest lucru vei putea sa te acompaniezi la chitara in ritmuri simple de ex 4/4 ,cu miscarea maini in jos si in sus in tempou pe ritm .

Daca lovesti corzile numai in jos pe fiecare timp ( cand ridici mana nu lovesti corzile) intr-o masura vei avea patrimi , daca lovesti si injos si in sus ai optimi.Mai incolo exersezi 3/4.Invata despre timpi , accente ..etc ..[recis gasesti metodde pe internet.

Link to comment
Share on other sites

La cele zise mai sus as adauga sa canti pentru inceput piese lente, simple (cu un acord pe masura)

O lista de piese simple si frumoase pe care le-am studiat si eu la inceput :

 

Rod Stewart - Have You Ever Seen The Rain :

Kid Rock - Picture ft. Sheryl Crow :

Sheryl Crow - Sweet child o' mine : http://www.youtube.com/watch?v=hGAqBG0DsHg

Bob Dylan - Knockin' On Heaven's Door :

Compact - Dupa ani si ani : http://www.youtube.com/watch?v=iuGMLhcyxtc

Phoenix - Numai una : http://www.youtube.com/watch?v=eYrpHqfaSg0

Andra - Dragostea ramane :

 

Acordurile le gasesti tu.

Piesele astea se pot complica /simplifica in functie de abilitatile tale ...

Edited by Borsec
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.