www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Amplificator Pe Lampi Sa Imi Iau?


deyu_xpert
 Share

Recommended Posts

Vreau sa imi iau un VOX AC15, insa nu stiu care model...

http://www.mcmusic.r...dProductID=2393

 

http://www.mcmusic.r...ndProductID=448

 

http://www.mcmusic.r...ndProductID=449

 

Care e diferenta intre ele?

Merita aceasta diferenta si diferenta de pret?

Acum am un FENDER 212FM... sper sa simt diferenta dintre ce am si VOX.

Astept raspunsurile voastre.

Link to comment
Share on other sites

Eu as lua, in functie de buget, ca prima optiune ultimul din lista cu difuzor Alnico Blue. Mare parte din tonul acela apreciat de Vox este de dat de acest difuzor. Nu spun ca e singurul lucru care conteaza, dar cantareste destul de mult in ecuatia unui sunet bun de Vox clasic. A doua optiune este cel ieftin. Seria noua de Vox pe mine personal nu ma convins.

 

Diferenta fata de FM212 o vei simti sigur, acum daca iti place sunetul de clean Fender e posibil sa nu iti placa cel de Vox si invers. Ce pot sa iti spun sigur e ca vei percepe mai multe armonici, mai ales in zona mediilor si a mediilor inalte.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Eu as lua, in functie de buget, ca prima optiune ultimul din lista cu difuzor Alnico Blue. Mare parte din tonul acela apreciat de Vox este de dat de acest difuzor. Nu spun ca e singurul lucru care conteaza, dar cantareste destul de mult in ecuatia unui sunet bun de Vox clasic. A doua optiune este cel ieftin. Seria noua de Vox pe mine personal nu ma convins.

 

Diferenta fata de FM212 o vei simti sigur, acum daca iti place sunetul de clean Fender e posibil sa nu iti placa cel de Vox si invers. Ce pot sa iti spun sigur e ca vei percepe mai multe armonici, mai ales in zona mediilor si a mediilor inalte.

 

 

 

Nu am cantat niciodata pe amp cu lampi ... deci VOX AC 15C1 si VOX AC15CC1 alegi VOX AC15CC1?spune-mi de ce... mie imi tre un sunet bun intr-o sala de vreo 500 de locuri.. mai exact biserica.

 

daca nu sti despre ce e vorba aici am mai multe linck-uri cu muzica gen cum imi place mie. mersi mult!

 

http://www.youtube.com/watch?v=BuiAfaW9MtM&feature=related

 

Link to comment
Share on other sites

AC15CC1 that uses the VOX / Wharfedale custom GSH12-30 speaker

AC15CC1X that uses the VOX / Celestion AlNiCo Blue loudspeaker

CC1 sunt single-channel si sunt discontinued...

C1 este modelul nou, dual-channel si foarte similar ac30. si are difuzor Celestion G12M Greenback.

 

 

parerea mea e ca merita diferenta de pret intre c1 si cc1.

 

 

cat despre diferenta intre 212fm si voxuri... depinde mult de ce canti si ce rig ai. 15w iti ajung pentru un club mic, insa e posibil sa nu poti avea un ton destul de clean, pentru ca volumul o sa vina odata cu distorsiunea din lampile de putere. ori daca folosesti pedale sau procesor... te bazezi pe clean. vei simti si diferenta de volum intre 2 difuri si 1 dif.

 

 

daca iti poti permite, ar merita diferenta la un ac30...

sau te poti uita si la peavey classic 30, care e mai ieftin si mai compact.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

AC15CC1 that uses the VOX / Wharfedale custom GSH12-30 speaker

AC15CC1X that uses the VOX / Celestion AlNiCo Blue loudspeaker

CC1 sunt single-channel si sunt discontinued...

C1 este modelul nou, dual-channel si foarte similar ac30. si are difuzor Celestion G12M Greenback.

 

 

parerea mea e ca merita diferenta de pret intre c1 si cc1.

 

 

cat despre diferenta intre 212fm si voxuri... depinde mult de ce canti si ce rig ai. 15w iti ajung pentru un club mic, insa e posibil sa nu poti avea un ton destul de clean, pentru ca volumul o sa vina odata cu distorsiunea din lampile de putere. ori daca folosesti pedale sau procesor... te bazezi pe clean. vei simti si diferenta de volum intre 2 difuri si 1 dif.

 

 

daca iti poti permite, ar merita diferenta la un ac30...

sau te poti uita si la peavey classic 30, care e mai ieftin si mai compact.

 

 

 

 

 

Pai se poate pune mic la AMP si sa amplific apoi ... in trupa avem tobe, bass, acustica, pian.

Eu doresc sa obtin un sunet mai bun.. momentan nu dispun de atatia bani.. poate pe viitor..

Am un BOSS GT10 si un Schecter Telecaster made USA.

Un prieten chitarist mi-a zis ca VOX ac15 de 15 W are cam 25-30w .. 15 sunt 100% putere reala. ce parere ai?

Cat despre peavey cade..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Un prieten chitarist mi-a zis ca VOX ac15 de 15 W are cam 25-30w .. 15 sunt 100% putere reala. ce parere ai?

 

daca ar avea 25 s-ar chema ac25. si daca ar avea 30, n-a mai cumpara lumea ac30.

 

probabil prietenul tau chitarist a vrut sa iti spuna ca un amp de 15w pe lampi suna mai tare decat un amp de 15 w solid state, ceea ce e corect. doar ca daca voxul de 15w o sa sune ca un solid state de 30w... iar tu acum ai un solid state de 65w si cu2 difuzoare... crezi ca te vei descurca la jumatate din volum?

Link to comment
Share on other sites

Pai se poate pune mic la AMP si sa amplific apoi ... in trupa avem tobe, bass, acustica, pian.

Eu doresc sa obtin un sunet mai bun.. momentan nu dispun de atatia bani.. poate pe viitor..

Am un BOSS GT10 si un Schecter Telecaster made USA.

Un prieten chitarist mi-a zis ca VOX ac15 de 15 W are cam 25-30w .. 15 sunt 100% putere reala. ce parere ai?

Cat despre peavey cade..

 

 

 

Vezi ca C1 cu Celestion Greenback se va auzi cu siguranta mai incet decat cele cu Celestion Alnico Blue. Diferenta de volum nu este data de puterea amplificatoarelor, care ar trebui sa fie foarte apropiata, ci de eficienta difuzoarelor, Alnico Blue are 100 db sensibilitate, Greenback parca doar 98 db. In acelasi timp Greenback va suna ceva mai dark, un ton cu mai multe medii basi, iar Alnico Blue va suna cu mai multe medii inalte, deci iti va oferi o prezenta mai buna in mix. Daca ai un McMusic pe langa tine cel mai bine e sa iti iei chitara si sa le incerci pe toate. Cu stompuri suna foarte bine toate cele 3, cu procesor cred ca cel mai bine suna Fenderul pe care deja il ai. Un amplificator pe lampi nu cred ca poate fi pus in valoare cu un procesor in fata gen GT10. Sunt convins ca artistii din linkurile tale folosesc amplificatoare pe lampi dar cu stomp box-uri in fata. Procesorul este cel mai bine sa il folosesti direct in PA, doar daca vrei te poti monitoriza suplimentar printr-un amplificator cu lampi, hibrid sau solid state

Link to comment
Share on other sites

daca ar avea 25 s-ar chema ac25. si daca ar avea 30, n-a mai cumpara lumea ac30.

 

probabil prietenul tau chitarist a vrut sa iti spuna ca un amp de 15w pe lampi suna mai tare decat un amp de 15 w solid state, ceea ce e corect. doar ca daca voxul de 15w o sa sune ca un solid state de 30w... iar tu acum ai un solid state de 65w si cu2 difuzoare... crezi ca te vei descurca la jumatate din volum?

 

Deci acuma .. eu folosesc cam la 60% amp-ul, BOSS-ul la 30% si chitara intre 70% si 100%. Daca fac un calcul.. eu zic ca nu depasesc puterea unui VOX ac15... ce parere ai?

Link to comment
Share on other sites

daca ar avea 25 s-ar chema ac25.

 

Cu douã EL84 poți scoate 25W în clasa A. Cifra oferitã de producãtori e orientativã și reprezintã performanțele amplificatorului la un anumit nivel de distorsiune (pe care tre' sã-l ghicim, pentru cã rareori e menționat). În practicã cel mai probabil vei folosi un nivel mult mai mare de distorsiune, chiar dacã sunetul pare încã "curat". Dacã folosești sunet distorsionat deja e altã treabã, semnalul distorsionat are mult mai multã putere (deoarece se apropie de unda dreptunghiularã). În plus, volumul perceput depinde și de alți factori pe lângã puterea electricã a amplificatorului.

 

crezi ca te vei descurca la jumatate din volum?

 

30W nu înseamnã în nici un caz "jumãtate din volumul" a 65W. V. http://www.gmarts.org/index.php?go=216

 

S-au mai discutat chestiile ãstea de atâtea ori, de ce nu s-au bãgat la cap?!

 

 

Link to comment
Share on other sites

dar 15w inseamna

 

Dacã ar fi bãgat prin același cab, și la același nivel de distorsiune. Nu știu ce sensibilitate au difuzoarele din FM așa cã nu pot face un calcul aproximativ. Dar nu m-aș mira dacã fațã în fațã ar suna "mai tare" AC15 fațã de FM212, cu tot cu avantajul de cca 3dB (douã difuzoare) + 6dB (de 4 ori mai multã putere) al celui din urmã, din cauza felului binecunoscut în care distorsioneazã finalele pe lãmpi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dacã ar fi bãgat prin același cab, și la același nivel de distorsiune. Nu știu ce sensibilitate au difuzoarele din FM așa cã nu pot face un calcul aproximativ. Dar nu m-aș mira dacã fațã în fațã ar suna "mai tare" AC15 fațã de FM212, cu tot cu avantajul de cca 3dB (douã difuzoare) + 6dB (de 4 ori mai multã putere) al celui din urmã, din cauza felului binecunoscut în care distorsioneazã finalele pe lãmpi.

 

 

 

57, nu as baga mana in foc ca AC 15 suna mai tare decat Fender, FM212 are 100W, 2 difuzoare si urla foarte tare, asta ti-o spun din experienta, iar. AC15-le pe care l-a avut un prieten (un CC1 cu difuzor Wharfedale) nu m-a impreionat prin volum si nici prin ton neaparat, avea acel ton cald clasic de Vox dupa care eu nu ma omor, prefer tonul de clean tip Fender Blackface.

Link to comment
Share on other sites

my bad.

face trecerea la un 15w si mai dramatica.

 

Lamuriti-ma cu o chestie.. voi fi sau nu multumit de sunetul de la un VOX AC15... mentionez ca daca dau Fender-ul 212fm la maxim am un sunet aiurea.. de tot....... oricum nu poti folosi cei 100 W care s-ar zice ca ii are.... :)

si inca o chestie.. daca am BOSS GT10... nu voi simti vizibil trecerea pe amp cu lampi? :)

Link to comment
Share on other sites

punctul forte al ampurilor pe lampi este dinamica sunetului (in sensul dat de 57, firste :) )

folosind un procesor digital, oricat de mult au evoluat acestea, parerea multora ramane ca el limiteaza aceasta dinamica si, deci, anuleaza oarecum acest atu al lampii.

 

mai apare si potentiala problema ca... folosind procesorul pentru a obtine un anumit sunet, acel sunet va fi mai departe distorsionat de amplificator. un sunet clean poti obtine pe amplif cu lampa doar la un volum mai redus, care sa nu permita (sau, de fapt, sa nu necesite) saturatia lampilor.

 

plus ca.. un procesor are si posibilitatea de simulare a amp-ului si a cabinetului, astfel incat poti sa intri din procesor direct in mixer... fara sa mai ai nevoie de amplificator.

Link to comment
Share on other sites

Cu două EL84 poți scoate 25W în clasa A.

 

 

nu e cam mult 25w??

 

puterea disipata de anoda lui EL84 este de 12w

 

ca sa nu se fumeze lampile repede cu aceste tuburi nu se imping amplificatoarele mai mult de 18..20w

la 25w mergi cu ele la rosu ,dupa o cintare le arunci direct la gunoi

 

25w se pot obtine usor cu EL34

 

putini stiu un lucru (nu e cazul tau) puterea cu care sunt inscriptionate amplificatoarele este pentru canalul cel mai amplificat

pe clean un amplificator NU VA SCOATE NICIODATA :excl: puterea scrisa de producator,vorbim de clean fara altceva in fata ,doar cu chitara

sa nu se astepte nimeni ca un amplificator pe care scrie "putere 100w" sa scoata 100w doar el si chitara.

 

http://www.mcmusic.r...dProductID=1931

 

headul night train e redus cu vreo 30% in momentul asta. poti lua unul si apoi vezi cum faci un cab..

 

face toti banii ! merita cumparat

amplificatorul acesta si un GT10 este tot ce i trebuie!

EL84.pdf

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

nu e cam mult 25w??

 

Ai dreptate, e exagerat. Dar Traynor YGM-2 se laudã cu "25 Watts sine-wave @ 8 Ohms" și folosește tot douã EL84. Oricum, ideea e cã nu-s 15W bãtuți în cuie.

 

@deyu_xpert: apropos de procesoare și cabsim-uri, ai încercat sã te monitorizezi printr-un sistem FRFR?

 

 

Link to comment
Share on other sites

mesa transatlantic scoate 25W cu 2XEL84...dar in clasa A/B

 

MARKETING!

am pus mai sus un pdf cu EL84,cine are cap citeste si intelege ce scrie acolo

am si eu cam 50 de amplificatoare construite cu diferite tuburi,stiu ce vorbesc

nu are nici o treaba clasa de functionare,poate fi A,AB,B ,tubul tot 12w poate disipa pe anod

Link to comment
Share on other sites

Eu am optinut o putere de 80w din doua tuburi ECC83 ce lucreaza in SE paralel dar este vorba de PMPO :)) deci vio te rog frumos nu stii ce vorbesti poti optine pana la 120w din 2 ECC :)) (nu m-am putut abtine). Alo Centrala considerand ca ai un randament de 100% ceea ce nu este cazu (mai ales la tuburi) - 12w disipatie anodica maxima inseamna max.5w pe ramura (SE) sa zicem ca PP duci pana in 18w hai un max de 20w cu un bias destul de strans si cu un picior care mai intra in zona rosie din cand in cand. Sa fim seriosi 25-30-40w din 2xEL84 ma cam tavalesc pe jos de ras. Aaaa 30w din 4xEL84 in paralel parca mai venim de acasa (push pull paralel ca sa nu se creeze confuzii).

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Eu am optinut o putere de 80w din doua tuburi ECC83 ce lucreaza in SE paralel dar este vorba de PMPO :)) deci vio te rog frumos nu stii ce vorbesti poti optine pana la 120w din 2 ECC :)) (nu m-am putut abtine). Alo Centrala considerand ca ai un randament de 100% ceea ce nu este cazu (mai ales la tuburi) - 12w disipatie anodica maxima inseamna max.5w pe ramura (SE) sa zicem ca PP duci pana in 18w hai un max de 20w cu un bias destul de strans si cu un picior care mai intra in zona rosie din cand in cand. Sa fim seriosi 25-30-40w din 2xEL84 ma cam tavalesc pe jos de ras. Aaaa 30w din 4xEL84 in paralel parca mai venim de acasa (push pull paralel ca sa nu se creeze confuzii).

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

:P:lol::D

Link to comment
Share on other sites

MARKETING!

am pus mai sus un pdf cu EL84,cine are cap citeste si intelege ce scrie acolo

am si eu cam 50 de amplificatoare construite cu diferite tuburi,stiu ce vorbesc

nu are nici o treaba clasa de functionare,poate fi A,AB,B ,tubul tot 12w poate disipa pe anod

 

io habar n-am da cica "secretul " mesa de a scoate 25W din transatlantic si 5:25 sta in circuitul "dyna watt":

Mesa’s Dyna-Watt circuitry is a clever way of getting more power out the 5:25’s two EL84 valves, which would traditionally yield only 15 to 20 watts.

The technology is not new – Mesa first filed a patent for Dyna-Watt in 1986 – but it has undergone a good deal of refinement. In layman’s terms, Dyna-Watt effectively stores up power so it can be released when you hit a note – Randall Smith uses the analogy of a camera flash – giving more power at that instant. The amp is constantly recharging and releasing power as you play, though it’s not something you’ll notice at all – we didn’t witness any notes being artificially cut off or any other odd behaviour from the 5:25.

Link to comment
Share on other sites

io habar n-am da cica "secretul " mesa de a scoate 25W din transatlantic si 5:25 sta in circuitul "dyna watt":

 

 

scuze de exprimare dar este LABA TRISTA

 

voi cititi ce scriu aia acolo,sunteti incintati,marketingul functioneaza,banii vostri ajung la ei

eu am masurat cam toate amplificatoarele care au trecut pe la mine,multe din ele nu ajung la puterea scrisa pe ele

nu dau nume de marci sau tipuri de la anumite marci

un singur amplificator a fost peste ce declara producatorul ,un SOLDANO 100 ,putere declarata 100w,puterea masurata de mine 117w! asa da,merita toata stima si aprecierea

 

CITI DIN VOI AU AVUT CURIOZITATEA SA MASOARE PUTEREA REALA DE IESIRE A AMPLIFICATOARELOR DIN DOTARE

la cele cu tuburi mai treaca mearga dar la cele cu semiconductori e JALE MARE!

Link to comment
Share on other sites

pe mine nu ma atrag deloc design-urile complicate la amplificatoare...ba chiar imi plac cat mai clasice ,simple si mai facute manual :P .Am pomenit de transatlanticul ala ca si curiozitate...sau cum mai e bogner shiva (80W din 2XEL34).

Oricum tehnologia aia de la mesa e ca nos-ul la masinile tunate...adica ofera ceva putere in plus dar foarte limitat ca timp....ca ar stoca niste energie in plus in niste condensatori pe care o elibereaza doar la un moment dat....sau cum e cu redbull-ul :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.